Abdominal Aort Anevrizması Semptomları ve Tedavi Yolları

Aort anevrizması teşhisi konulduğunda en önemli tanıların başında Abdominal gelmektedir. Bu tanıyı karın bölgesinde kanı vücudumuza dağıtan Aort damarında oluşan baloncuk olarak açıklamak mümkündür.

Abdominal Aort Anevrizması Tanımı

Abdominal Aort Anevrizması nedir

Abdominal Aort Anevrizması nedir gibi bir soru kalıbıyla çok sık karşılaşmayız. Çünkü bu tip damar rahatsızlıklarının belirtileri her zaman ortaya çıkmamaktadır. Aksine insanlar bilgisayarlı tomografi ya da ultrason gibi görüntülü inceleme cihazlarına farklı şikâyetler için başvurduklarında tanı için veri elde edilir. Doğal olarak yıllar boyunca damar çeperinde baloncuk oluşumu ve gelişimi olabilir.

Aort damarı kalpten aşağıya doğru uzayan bir yapıya sahiptir. Göğüs kafesinin altında bulunan kısımda oluşabilecek damar balonlaşması farklı bir teşhise gebedir. Fakat karın bölgesinde olan Aort üzerinde oluşacak tüm baloncuklar için Abdominal anevrizma diyebiliriz. Bu ayrımı yaparken belirtiler veya sebepler ön plana çıkabilir. Fakat hastaların %70’inde hiçbir belirti ortaya çıkmadan 5-10 yıl boyunca gelişim gösterebildiğini unutmamak gerekir.

Karın bölgesinde 3 santimetre bile olmayan, kalpten çıktığı noktadaki en büyük çap olan 2,5 santimetrenin daralarak ilerlemesi normaldir. Balonlaşma denilen durum ise damarın iç çeperinden başlayarak şişme şeklini alır. Risk faktörü ise bu balonlaşma sonucunda meydana gelebilecek patlamadan dolayıdır. Abdominal Aort Anevrizması patlaması hayati bir risk oluşturabilir.

Belirtileri

Hiçbir şekilde belirtisi olmadan ilerleyebilecek olan Abdominal anevrizma için iyi bir tetkik şarttır. Burada erken teşhisin önemini boyutundan dahi anlamak mümkündür. Örneğin normal standardı 3 santimetreden küçük olacak şekilde ayarlanmıştır. Buna ek olarak Anevrizma tedavisi için önemli olan koşulların sağlanabilmesi gerekir.

Bazı hastalarda Abdominal Aort Anevrizması rüptürü meydana geldiği ortaya çıkar ve anında müdahale edilmesi için fazla vakit yoktur. Aort damarında oluşabilecek derin bir rüptür tam anlamıyla kan kaybına yol açacaktır. Bu kan kaybının ana besleyici damar Aort üzerinden olması ise organlara ulaşan oksijen yüklü kanın erişimini kesecektir. Haliyle ölüm sürecinin saatler içerisinde olacağını söylemek mümkündür.

Kişinin diğer organlarla bağlantısı, damar sağlığı, diğer hastalıkları ile bağıntılı bir tedavi süreci başlayabilir. Ancak bunun öncesinde erken teşhis ve buna uygun kontrol periyotları belirlenmelidir. Belirtilerinin herkes için farklı şekilde ortaya çıkabileceğinden ötürü Abdominal Aort Anevrizması hemşirelik bakımı gerektirebilir. Bazı riskli yırtılma durumları sebebiyle her ay ultrason ile kontrol edilmesi gereken kritik vakalarla karşılaşılabiliyor.

Tedavisi

Abdominal Aort Anevrizması ameliyatı video olarak karşımıza çıkmasa da hakkında bilgi alabileceğimiz geniş bir kaynağa erişebiliyoruz. Aslında burada önemli olan nokta mevcut Aort rüptürü riskini göz önüne alarak oluşabilecek risk faktörünü minimuma indirmektir. Tedavi için üç ana metot arasından tercih yapılır. Farklı alt metotlar ise gün geçtikçe çoğalmaktadır. 

  • İlaç Tedavisi
  • EVAR(Anjiyo)
  • Stent Greft
Görülme Sıklığı  
50 Yaş Üstünde Görülme Sıklığı 25/100.000
Türkiye’de Görülme Sıklığı Yılda 3.000-4.000 Hasta

Burada en sık tercih edilen ana operasyonları inceleyebilirsiniz. Tabi ki önemli olan nokta hangi ameliyatın hangi şartlar altında uygulanacağıdır. Öncelikle stent için herkese özel bir ölçüm yapılır ve özel bir operasyondur. Fakat anjiyo için böyle bir durum söz konusu değildir. Haliyle acil bir vaka ile karşılaşıldığında, olası bir Abdominal Aort Anevrizması rüptürü saptandığında veya patlama ya da yırtılma olasılığı çok yüksek olan bir hastada anjiyo için ani karar alınabilir.

Stent operasyonu ise genellikle uzun süreli bir kontrol periyodunun ardından bu cerrahi müdahale yaptırarak damar sağlığına kavuşmak isteyen hastalar için uygulanır. Abdominal Aort Anevrizması ameliyat sonrası belirli bir süre dikkatli davranmak gerekir. Anjiyo olduktan 1 gün sonra hastaneden taburcu olunabilir. Stent için bu süre biraz daha uzayacaktır. Bir günlük yoğun bakım ünitesinin ardından normal poliklinikte değerleriniz kontrol altında tutulur.

Abdominal Anevrizma tedavisi için ilaç kullanımının oluşturacağı bir geriletme mümkündür. Burada kesinlikle Aort yırtıklarının tedavisinden söz edilmemektedir. Yalnızca mevcut balonlaşma ilaç tedavisi sayesinde durma noktasında bile engellenebilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu