Aort Damar Çapı Kaç Olmalı? – Damar Kökü Kaç Cm Olmalı?

Kalbimizde bulunan aort atar damarımızda meydana gelen sağlık problemlerinin ilerleme kaydetmesi sonucunda aort anevrizması meydana gelmektedir. Damarın boyutu bu noktada en önemlisi.

Aort Damar Çapı

Damar duvarlarımızın balonlaşma sonucunda sağlamlığını yitirmesi üzerine atardamar anevrizması meydana gelmektedir. Anevrizmanın etki ettiği en tehlikeli durumlardan bir tanesi olan damar yırtılması atar damarın incelmesi sonucunda oluşmaktadır. Abdolminal aort anevrizmasının değerlendirilmesi damar genişlemesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Karın yapısında aort damarının çapı baz aldığımızda 3 cm den küçük ise bu damar yapısının normal olduğunu söyleyebiliriz. Lakin bu damar çapı 3 cm den biraz daha geniş ise o vakit balonlaşma anevrizmasının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Damarların bu genişlikte olması sorun yaratmamakta. Hatta biraz genişlemeye başladığında sadece kontrollere giderek tedavi olup olmayacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Lakin damar yapısı 5.5 cm çapı aştığında o vakit birey için tedavi gerektiren bir sürece girilmektedir.

Damar çapının 5.5 cm aşması demek ciddi bir sağlık problemini açığa çıkarmaktadır. Ameliyat olarak nitelendirdiğimiz işlem ise cerrahi müdahale gerektiren anjiyo ile büyük kaplı stentlerin damar içerisine yerleştirilmesidir. Sağlık probleminin oluşum bölgesi kalptir. Aort damarı kalpten çıkan ana atardamardır. Burada meydana gelen sağlık probleminin ilerlemesi damarda meydana gelen genişleme sonucunda oluşan anevrizma kişinin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bazı durumlarda beklenmesi tavsiye edilirken bazı durumlarda ise erken teşhis ve tedavi uygulamasında bulunmak oldukça önemlidir.

Aort Damarı Normal Çapı

Aort damarı vücut yapımızda bulunan en büyük damar olmakla birlikte aynı zamanda her damarın dağılımını sağlayan bir damardır. Öyle ki damarlarımızda kan dağılımı yapılırken her damar aort damarına bağlı olarak işlevini yerine getirir. Atardamarın balonlaşması sonucunda oluşan anevrizma ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Her balonlaşma durumu anevrizma olmamakta lakin normal değerlerde olan 2.5 cm nin üç katı olan balonlaşma normal kabul edilmemektedir. Bunun ise nedeni şudur; aşırı derecede balonlaşan aort damarı oldukça geniş bir yapıya ulaştığında patlama riski bulunmaktadır. Bu durumda da hayati tehlike oluşturan kanamalar meydana gelmektedir.

Anevrizmaya Neden Olan Faktörler

 • Aort damarının balonlaşmasına etki eden bir takım faktörler bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;
 • Damarın iç basıncın artması (kontrolsüz hipertansiyon hastalarında sık rastlanan bir durumdur.)
 • Sigara tüketiminin sürekliliği
 • Obezite hastalığına sahip kişiler
 • Trafik kazası ve benzeri kazazede durumunda göğüs travması
 • Madde bağımlılığı bulunması
 • Ciddi düzeyli (Behçet, Sifilis) gibi hastalıkların tedavi edilmemesi sonucunda
 • Genetik olarak balonlaşmaya vücudun eğilimli olması

Aort Damar Kökü Çapı Kaç Olmalı

Dakikada 3 ile 7 litre arasında kan taşıyan ana damarımız kalbimizin atım gücüne bağlı olarak belirli bir basınca sahiptir. Yani her atışta ve kan pompalama işleminde belirli bir basınç oranı bulunmakla birlikte taşınan kan oranı kişinin vücut yapısındaki bir çok etkene bağlı işlevsellik göstermektedir. Basınç olarak nitelendirdiğimiz kavram bizlerin tabiri ile tansiyon olmakta. Normal değerlendirilen basınç oranı 80-140 mmHg arasındadır. Bu basıncın artması sonucunda gelişen damarda genişleme erken tespit edildiğinde tedavi edilebilecek bir sağlık problemidir. Aort damar kökü çapı 2.5 cm olmalıdır.

Anevrizma Ne Zaman Tedavi Edilmeli

 • Kişide hipertansiyon var ise ve düzensiz bir seyir izleyen tansiyon hastalığınız bulunmakta ise o vakit çıkan sonuç 5 cm tekamül ettiğinde muhakkak doktora başvurmalıyız.
 • Yapılan tetkikler sonucunda 5,5 cm çapında olan damarlar tedavi edilmelidir.
 • Yapılan tetkikler sonucunda son 6 aylık izlem süreci içerisinde Aort’ un genişlemesi 5 mm artış göstermiş ise tedavi edilmelidir.
 • Aort damarına başka bir organın sağladığı basınç sonucunda damar genişlemesi söz konusu ile tedaviye başlanmalıdır.
 • Aort karın içerisinde 5,5 cm ise veyahut yapılan değerlendirmeler ve izlem sonucunda artış gözlemleniyorsa o vakit tedavi gerekmektedir.
 • Yapılan tetkikler sonucunda tüm anevrizmalar baz alındığında hastada kanama şüphesi var ise tedaviye başlanmalıdır.

Yapılan tetkik ve tedavi başlangıcında santim oranında ilerlemenin ne denli olduğu göz önünde bulundurulmaktadır. Kişi sağlık açısından riskli bir sürece girmemesi adına kontrol altında tutulur. Yapılan araştırmalar kapsamında her yıl 15 bin kişi patlamış anevrizma sebebiyle hayatını kaybettiği bilinmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu