Aort damarı
Aort Damar Çapı Kaç Olmalı? – Damar Kökü Kaç Cm Olmalı?

Kalbimizde bulunan aort atar damarımızda meydana gelen sağlık problemlerinin ilerleme kaydetmesi sonucunda aort anevrizması meydana gelmektedir. Damarın boyutu bu noktada en önemlisi.

Arkus Aorta Görevleri, Bağlı Hastalıkları ve Tedavisi

Aort atardamarının akciğerlere doğru giden kısmının başının oluşturduğu bölüme arkus aorta ismi verilmektedir. Kalınlaşması aynı zamanda genişlemesi ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaktadır.

Aort Damarı Ameliyatının Yapılış Aşamaları ve Riskleri

Aort damarı ameliyatı hangi bölgede ve hangi metotla yapılacağına iyi karar verilmesi gereken bir operasyondur. Günümüz teknolojisiyle risk faktörü oldukça düşmüştür.

Biküspit Aort Kapağına Bağlı Olarak Oluşan Rahatsızlıklar

Biküspit aort kapağı; normal bir insanın aort kapağında bulunan üç yaprağın iki olması; bu nedenle zamanla kalınlaşarak esnekliğini kaybetmesine bağlı olan kapak sorunlarının bütünüdür.

Aort Atardamarının Vücutta Konumu ve Görevleri

Vücutta bulunan en önemli atardamar olan aort; bütün organları, dokuları ve hücreleri besleyerek, vücut mekanizmasının kusursuz bir şekilde çalışmasında büyük rol oynamaktadır.

Aort Damarının Görevleri, Neden Olduğu Hastalıklar ve Tedavisi

Aort damarı üzerinde anevrizma, daralmalar ve yırtılmalar görülebilir. Kan dolaşımının en önemli oyuncusu olan Aorta için yaşamın sırrı diyebiliriz.

Aort Darlığı Semptomları, Sebepleri ve Tedavi Yolları

Dünya üzerinde yapılan Aort ameliyatı sayısına bakıldığında 3/1 oranında Aort darlığı vakası ile karşılaşıldığı görülüyor.

Aort Genişliği Normal Boyutları ve Neden Olduğu Hastalıklar

Aort genişliği insanlarda stabil değerlere sahiptir. Fakat sigara, beslenme, yaşam tarzı gibi faktörlerle Aort genişlemesi veya daralması görülebilir.

Aort Damar Patlaması Tedavisinde Zamanın Önemi

Aort damar patlaması büyük riskler içeren, ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde tek yol ameliyat olduğu olduğu gibi kaybedilen her saniye hayati önem taşır.

Aort damar Genişlemesi Nedenleri ve Tedavi Edilmesi

Aort damar genişlemesi; yüz yılımızın en önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genel olarak bu hastalığında altında yatan nedenler arasında sağlıksız hayat felsefesi gelmektedir

Aort Damar Yırtılması ve Yapılacak Acil Müdahalenin Önemi

Aort damarı yırtılan bir hastaya müdahale edilmek için geçen her saniye hayati önem taşımaktadır. Hastaya ilaç tedavisi yerine direk olarak cerrahi müdahale uygulanır.

Aort Damar Yırtılması Ameliyatı ve Komplikasyonları

Her ameliyatta olan risk faktörleri maalesef aort damar yırtılması ameliyatlarında daha büyük önem taşımaktadır. Bu operasyonlar sonucu felç, ölüm gibi komplikasyonlar oldukça fazladır.

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu