Aort Genişliği Normal Boyutları ve Neden Olduğu Hastalıklar

Aort genişliği insanlarda stabil değerlere sahiptir. Fakat sigara, beslenme, yaşam tarzı gibi faktörlerle Aort genişlemesi veya daralması görülebilir.

Aort damarının vücudun en büyük damarı olduğunu biliyoruz. Hayati bir önem taşıyan bu damarın tüm vücuda kan pompalayan kalbin ana yolu olarak görev yaptığını söylemeliyiz.

Aort Genişliğinin Normal Referans Değerleri

aort genişliği ne olmalı

Aort genişliği şimdiye kadar her zaman farklı ölçülere sahip olabilmiştir. Şimdiye kadar yaşanan damar sorunları veya genetik öyküsü bunun için önemli faktörlerden birisi olabilir. Tabi ek olarak Aort genişliğinin normal değerleri bilinmeli ve buna göre yapılan değerlendirmeler hakkında fikir sahibi olunmalıdır.

Aort genişliği için sağlıklı insanlarda görülen değerlerin bilinmesi şarttır. Zaten yapılan testlerde de Aort daralması veya aort genişlemesi sonuçları için hafif, orta veya ciddi gibi derecelendirmeler yapılmaktadır.

Vücudumuzun en büyük atardamarı olan Aorta çapı için 3-4 santimetre ideal olarak görülür. Burada risk faktörünün ise ufak birimlerle oluşmadığını söylemek gerekiyor. Örneğin daralma ile başlayan ve kapaklara kadar uzanan reaksiyonlardan 1.5 cm2 seviyesine kadar etkilenen hastalar gözlemleniyor. Hiçbir semptom ile karşımıza çıkmayan bu durumun rahatsızlık veren bir yapısı ise bulunmuyor.

Tabi ki çap olarak diğer kısımlarının incelenmesi teşhis adına önemli olabilir.

  • Kadınlarda Aort Çapı: 18.7 milimetre
  • Erkeklerde Aort Çapı: 21.4 milimetre

Bu limitlere göre yapılan muayenelerde düzenli kontrollerin öneminden söz etmeliyiz. Olası bir Aort genişlemesi için belirli bir dönem için belirli cm genişleme oranı bulunur. Bu oranı geçmeyen hastalar için herhangi bir risk faktöründen söz edilmez. Riskli olan hasta grubunun ise 5.5 cm ve üzerinde Aort genişliği bulunan hastalar olduğu aşikâr.

Aort Genişlemesine Sebep Olan Değerler

Aort genişlemesi normal insanlara göre çok hızlı olan insanlar vardır. Bazıları için bu durum 6 aylık süreçte 0.5 seviyesini aşar. Sınır olarak görülen bu genişleme gözlemlenirse cerrahi müdahale kaçınılmaz olur.

Aort anevrizması gibi tedavisi olan hastalıklar için herkesin bünyesinin farklı semptomlar doğurabileceğini belirtmek gerek. Kalbin basınçla gönderdiği temiz kanı arterlere aktaran aracının gereğinden fazla genişlemesinin ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtmeliyiz. Özellikle Aort genişliği 5.5 cm üzerine çıkmış olan hastalar için Aort yırtılması riskinin çok yüksek olduğu söyleniyor.

Bu şekilde yüksek cm ölçümleri yapıldığında ölüm riskinin aynı hızla yükseldiğini söylemeliyiz. Mevcut bir Aort yırtılmasının ölüme sebebiyet verme oranı %90 seviyelerindedir. Vücudun tüm temiz kan ihtiyacını birincil noktadan karşılayan Aorta önemini burada kavrayabiliriz. Tüm arterler, hücreler ve dokular ihtiyaç duyduğu kanı alamadıkları için ölebilirler.

Aort Genişlemesine Bağlı Rahatsızlıklar

Aort genişlemesi ile beraber normal damarlar için yapısal bozukluk oluşabilir. Çünkü genişleme ve daralma gibi durumlarda kan basıncı değişken olur. Arterler için aktarılan kandan az veya çok olan bir miktar gözlemlenebilir.

Burada bağlı hastalıklar ve tedavisi için bahsedebileceğimiz önemli bir nokta var. Aort dediğimiz yapının en geniş olduğu kısım 2.5-3 cm seviyesinde olduğu kalp karıncığından çıkış kısmıdır. Fakat kasık bölgesine kadar incelerek devam eder ve ikiye ayrılarak vücudun arter ağını besleyen yapıya dönüşür.

Burada Aort genişliği vücut üzerindeki farklı bölgelerde değişken olabiliyor. Örneğin ameliyat için aort anevrizması teşhisi konulmadan önce bunlara özen gösteriliyor. Karın bölgesiyle göğüs kafesi içerisindeki Aort bölümlerinin genişlik olarak veya genişleme hızı olarak birbirinden farklı olacağını biliyoruz.

Aort damarının normal genişliği kaç olmalıdır? Bu soruya 3-4 santimetre çapın normal kabul edildiğini söyleyerek cevap vermiştik. Ancak bu oranların karın bölgesinde cerrahi müdahale uygulamak için 5 cm, göğüs bölgesinde ise 5,5 cm ile 6 cm arasında olması bekleniyor.

Damarın genişleme hızı, bulunduğu bölge, çevresinde zarar verebileceği dokular ve kan kaybı göz önünde bulundurularak açık veya kapalı şekilde cerrahi müdahalede bulunulabiliyor. Yapay bir damar yapısı ile stent uygulandığında çok başarılı bir tedavi gerçekleştirilebiliyor.

Üstelik günümüz koşullarında uygulanan Aort genişlemesi tedavi yönteminin 24 ile 48 saat arasında hastaneden taburcu olmanızı sağladığını söylemek gerekiyor. Hem de yoğun bakım süreci beklemenize gerek kalmadan hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Erken teşhis ile tedavinin başarı yüzdesinin iki katına kadar arttığını vurgulamalıyız. Bu sebeple hipertansiyon gibi hastalıklarınız varsa yılda bir kez, sağlıklı bireylerde ise 2-3 yılda bir kez kontrole girmekte fayda görülüyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu