Aort Yetersizliği, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Kalpten pompalanan kanın geri dönmesini engelleyen aort kapaklarında oluşan sorun, kan dolaşımında ve kalp üzerinde ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Aort Yetersizliği

Sol ventrikül damarla aort damarı arasında yer alan aort kapağında oluşabilen romatizma ateş ve kapsamında bulunan diğer nedenlerle zarar görmesi mümkün olmaktadır. Hasar görerek zayıflayan bu kapak; metabolizmaya yardımcı olması için gereken kapanmayı tam olarak sağlayamaz. Kapağın tam olarak kapanmasına bağlı olarak kan yer çekimi kanununa uyar ve ventriküller damara tekrar sızmaya başlar. Bu durumda iki sorun ortaya çıkar:

 • Kan ventüküller damara doğru tekrar sızarak geri akmaya başlar.
 • Vücutta bulunan dokular ve organlar ihtiyacı olan kanı elde edemez

Üç yaprakçıktan oluşan aort kapağında oluşan bu sorun yüzünden kalp daha fazla bir güç sarf ederek daha çok kan pompalamaya çalışır. Bu sebebe bağlı olarak da kalp duvarları kalınlaşır ve kalp genişlemeye başlar. Zincirleme devam eden aort kapaklarındaki sorunlar bununla da kalmaz. Ventriküller damarların duvarlarında dilatasyon oluşur ve bu duvarlar da kalınlaşmaya başlar. Buna bağlı olarak da ventrikül sahip olduğu pompalama yeteneğini zayıflatır ve görevini tam yapamaz. İşte bu noktada artık konjestif kalp krizi kaçınılmaz bir durum olur.

Nedenleri

Aort yetmezliğinin ana nedeni aortta bulunan kapakta bir sorun meydana gelmesidir. Normal koşullarda kalp; kanı pompalarken uygulanan direnç sayesinde kapağın açılıp kanın ileri fırlamasına yardım eden aort kapağının hemen kapanarak geriye dönmesini engellemesi gerekmekteyken bir takım sağlık sorunlarına bağlı olarak tam anlamıyla kapanamaması yüzünden giden kanın bir bölümün geriye dönmesidir. Bu olay sol vertriküle damarında bulunan yükün artmasına sebebiyet verir. Hastanın şikayetleri, olayın ciddiye geri dönene kan miktarı ile paralel doğrultuda ilerlemektedir. Anjiyo, EKG ve benzeri yöntemlerle yapılan tetkiklerde bu miktar ve sorunun derecesi ortaya çıkar. Genel olarak bir, iki, üç diye derecelendiren bu sorunda sayı büyüdükçe ciddiye ve risk artmaktadır. Derece küçük durumlarda hafif bir risk her zaman devam eder.

Aort Yetmezliği

Aort yetmezliğinin genel olarak dokuz sebebi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Aort kapağında yer alan üç yapracıkta oluşan problemler
 • Romatizma ile ilgili oluşan kalp hastalıkları
 • Kalpte bulunan iç zarda iltihap oluşması
 • Biküspit denilen aort kapağındaki yaprakçıkların normal yapısındaki değişiklikler meydana gelmesi
 • Aort kökünde oluşan olumsuz genişlemeler
 • Aortta meydana gelen anevrizmalar
 • Hipertansiyon hastalıkları
 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Marfan sendromu

Aort yetersizliğine neden olan faktörler bazı durumlarda ülkelere bağlı olarak farklılıklar oluşturmaktadır. İlerlemekte olan ülkelerde bu hastalığın en yaygın nedeni kalp romatizmalardır. 

Bunun yanında gelişmiş olan ülkelerde ise aortta bulunan yaprakçıkların üç yerine iki olması veya aort kökünde meydana gelen genişleme olmaktadır. Ayrıca aort kapağında olması gerekenden fazla orandaki darlık bu hastalığın sebeplerinden en önemlisidir.

Kalp romatizmasıyla ilgili olan sorunlarda bütün aort kapakları aynı anda olaydan etkilenebilmektedir. Aort kapağında meydana gelen darlık; en az yetmezliği kadar ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

Belirtiler

Anjiyoda saptanan dereceler aslında bu hastalığın belirtilerini oldukça etkilemektedir. Birinci derecede olan hafif AY sorununda hasta; ömür boyu belirgin bir şikayete rastlayamayacağı gibi hasta olduğundan habersiz uzun bir ömür sürebilir. Fakat derece yükseldikçe; kapata oluşan soruna bağlı olarak kanın geri dönme oranı yükselecek ve sonucunda ventrikül damar daha çok yorulacaktır. Git gide genişleyecek olan sol ventrikül damarın kasılma gücü bu sorunla birlikte azalmaya başlayacaktır.

Genel olarak AY yaşayan hastalarda belirtiler; kalp atışlarının ciddi bir biçimde, hastayı rahatsız edecek kadar şiddetli ve hissedilebilir olmasıyla başlar. Bu durumu hasta en çok sola yattığında veya sol tarafa dönerken hisseder. Özellikle gece uyurken hastada kalp atışları dinlenmeye bağlı olarak yavaşlarken; koroner arterlerdeki basıncın yeterli olmamasından dolayı angina yaşanabilir.

AY derecesi arttıkça; hasta daha çabuk yorulur ve kendini halsiz, yorgun ve uyuşuk hisseder. Bir süre sonra hastada kalp yetmezliği sorunu baş gösterir.  Çoğu zaman kalp atışları bile bu hastalığı haber verir. Bu sağlık sorunu yaşayan hastaların kalp ritmlerinde kendine has özellikler bulunmaktadır.  Hastalığa kesin teşhis konulabilmesi için eko da denilen ekokardiyografi çekilmesi gerekmektedir. Ay sorunu yaşayan hastalardan alınan tansiyonlarında daima büyük tansiyon normalin üstünde; küçük olan tansiyon ise normalin altında çıkmaktadır.

Tedavi

Hastaya kesin olarak teşhis koymak için ilk olarak Aort yetmezliği şüphesi olan hastalara kardiyografi çekilerek sol ventrikülün sahip olduğu performans, damarlarda oluşan basınç farkları, aort kapağının sahip olduğu alan incelenir. Hastada tedaviye başlamadan önce ilk olarak hasta antibiyotikle koruma altına alınır. Diş çekimi, doğum, cerrahi bütün müdahalelerde operasyon öncesi mutlaka hasta antibiyotik korunmasına alınmalıdır. Aksi halde yapılan müdahale sırasında kana bir mikrop sızma ihtimali yüksektir. Oluşabilecek bu riskte; kana karışabilme ihtimali olan mikroplar aort kapaklarına yerleşerek burada çoğalır ve kapağın ciddi hasarlar almasına neden olur. 

Hasta anjiyoya girmeden önce mutlaka antibiyotik korumasına alınmalıdır.  Kalp romatizmalarına bağlı olarak oluşan AY’lerde uygulanacak olan ilaç tedavisi hafif derecelerde hastalığın ilerlemesini durdurabilir ama tam anlamıyla tedavi etmeyecektir. Bu nedenle bu tür sorunlarda cerrahi müdahale hastalığın derecesine bağlı olarak gerekebilecektir. 

Her Aort yetmezliği cerrahi bir operasyona ihtiyaç duymayabilir. Eğer sorunun derecesi küçükse hasta ömür boyu ilaç tedavisi veya sadece belli aralıklarla gözlenmek suretiyle beklemeye alınabilir. Fakat doktorun gerekli gördüğü anda; operasyondan kaçmamalı hemen müdahale yaptırmalıdır. Aksi halde sadece Aort kapağı değil kalp de zarar görebilmektedir. Operasyonlarda hastanın kapağı onarılamayacak haldeyse protez kapak takılmak suretiyle kapak değişikliğine gidilebilinir.  Hastaya protez kapak takıldıysa hasta ömür boyu kan sulandırıcı ilaçlar kullanacaktır. Bunun yanında hastaya biyonik kapak da takılabilir. Biyonik kapakta ömür boyu ilaç tedavisine gerek kalmaz. Fakat bu kapakların sekiz veya on senede bir değişilmesi şarttır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu