Aort Yetmezliği Semptomları, Tedavisi ve Ameliyatı

Aort yetmezliği görülen Aort üzerinde daralma veya debi kaybı oluşabilir. Genellikle kapakçık sorunlarından kaynaklandığı için cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Aort yetmezliği olan hastalarda birçok farklı sebebin başrol oynayabileceği söylenebilir. Örneğin yetmezlik için neden olan faktör aort darlığı, kanın akış debisi veya kapakçık problemleri olabilir.

Aort Yetmezliği Belirtileri

Aort Yetmezliği Oluşum Sebebi

Burada Aort yetmezliğinin bulguları arasında söylenebilecek bir takım reaksiyonlar var. Fakat tamamıyla semptomsuz bir biçimde gelişen ve risk faktörüne dönüşmesine rağmen etkilerini göstermeyen vakalar görülebilmiştir.

Aort yetmezliği olan hastalarda aort üzerinde bulunan kapakçıkların tıpkı toplardamar yetmezliğinde olduğu gibi işlevini kaybetmesi gözlemlenir. Bu aşamada da geçmesi gereken kan akış debisine ulaşamaz. Pompalanan kanın Aort üzerinden geçerek yoluna devam etmesi gerekirken geriye doğru akan bir akış oluşur. Bu durum zamanla artarak devam eder. Belirtisiz biçimde devam eden Aort yetmezliğinin nedenleri ise çok çeşitli olabilir. Durumu değerlendirirken testlerin ve tetkiklerin defalarca yapılması gerekebilir. Bazen hafif Aort yetmezliği gibi minimal bir rahatsızlıktan söz edilebilir. Bunu belirtmek için farklı derecelendirmeler mevcuttur.

Genel yapısı gereği aşağıda gördüğünüz tabloya uygun bir sınıflandırma yapılır. İleri derece Aort yetmezliği için anında müdahale edilmesi elzemdir.

Aort darlığı seviyeleri)  
5 cm2 ve daha büyük Hafif Derece
1 – 1.5 cm2 arası Orta Derece
1 cm2 ve daha küçük Ciddi Derece

Burada hafif, orta ve ciddi olarak adlandırılan üç sınıf bulunuyor. Tamamı ise Aort darlığından kaynaklanan yetmezlik üzerine belirlenmiş vakalardır.

Aort Yetmezliği Tedavisi

Aort yetmezliği tedavisi için önceliğin her zaman hastanın yaşamsal fonksiyonlarına göre belirlenmesi şarttır. Çünkü bazı hastalarda damar sağlığını kötü etkileyen alışkanlıklar çok fazladır. Örneğin kimisi için sigara ve alkol bağımlılığı ön plandadır. Bunların bırakılması bile başlı başına Aort yetmezliği tedavisi için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Yine damar sağlığına etki eden beslenme ve egzersiz programları uygulanmaya başlanmalıdır. Hangi derece olursa olsun egzersizlerin hayatımızdaki yeri oldukça önemli olacaktır. Bu durumda romatizmal rahatsızlıklar ve eklem sorunlarının çözümü de sağlanabilir. Arterler ve venler için tıkanmalar veya varis sorunları aşılabilir. Bunların tamamını bir arada düşünen hekimlerin romatizmal ağrılar ile Aort yetmezliği tedavisini aynı minvalde çözebilmeleri mümkündür.

Aktivite ve Egzersiz

Bilhassa hafif derece Aort darlığı görülen hastalarda risk oluşturmayan bir yetmezlik gözlemlenir. Bu gibi durumlarda da romatizmal ağrılar kısmi olarak gözlemlenebileceği için Aort yetmezliğine bağlı bir aktivite programı yapılmalıdır. Ciddi Aort yetmezliği olan hastalar için egzersiz öncesi doktora danışmak önemlidir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi ile 1.derece ve 2.derece olarak adlandırabileceğimiz hafif darlıkların tedavisi sağlanabilir. Aort üzerinden kan akışının sorunsuz yapılabilmesi ile romatizmal sorunlarda ortadan kalkabilir.

Cerrahi

Aort yetmezliği sonucunda cerrahi uygulama için yaş önemli bir faktördür. Hangi derece aort yetersizliği olduğundan ziyade genetik ve yaş fonksiyonlarına bakılır. Örneğin erişkinler için operasyonun risk seviyesi düşüktür. Yetişkinler içinse risk daha ön plandadır.

Yaş kriteri olarak her gruba ait risk sabittir. Çünkü Aort üzerinde yapılan tüm uygulamalar hayati unsurları belirli bir süre etkileyebilir. Fakat 70 yaşın altındaki hastaların ameliyatta ölüm oranı %3 olarak belirlenmiştir. Bazı kaynaklar için bu oranın %3-5 olarak belirtildiğini görebilirsiniz. 70 yaşından daha büyük hastalarda ise %5-15 arası bir oran vardır.

Aort Yetmezliği Ameliyatı

Aort yetmezliği ameliyatında ölüm riskinin yaşlılarda daha fazla olmasının en temel sebebi hastalıklardır. Şeker, tansiyon, kalp yetmezliği, damar sağlığı ve buna benzer çok sayıda yaşamsal rahatsızlığa rastlanabilir. Sistemik hastalıklarda müdahale edilememesi durumunda da süreci hızlandıran semptomlar ortaya çıkabilir.

Genellikle Aort yetmezliği ameliyatı yapılırken genetik formlara dikkat edilir. Bazı hastalarda Biküspid Aort görülebilir. Bu gibi durumlarda dört yaprakçık yerine üç yaprakçık oluşur ve hasta yaşamı boyunca bunu fark etmeyebilir. Ancak Aort yetmezliği tedavisinde de bu gibi durumlar önem kazanıyor.

Eğer medikal tedavinin işe yaramadığı durumlar varsa kapakçık değişimi için metal veya biyolojik tercihler yapılabilir. Aort cerrahisinden sonra doktorunuzun tavsiyesi üzerine kan sulandırıcı ilaçlar kullanmanıza gerek olabilir. Kapağın vücudunuzla bütünleşik bir harekete başlayana kadar kontrol edilmesi gerekecektir. Aort yetmezlikleri çoğunlukla darlık, kapak sorunları ve damarda yapısal deformasyonlardan kaynaklanır.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu