Arteriografi Uygulamaları Avantajları ve Dazeantajları

Gelişen tıp bilimlerinin en önemli uygulamalarından biri olan arteriografik incelemeler; damarların ve çevresinde oluşabilen tümör gibi hastalıkların tedavisinde yol gösteren önemli bir müdahaledir.

Arteriografi

Kalp ve damar hastalıkları;  günümüzde oldukça yoğunlaşmış ve ölüm olaylarının büyük bir ağırlığını oluşturmaya başlamıştır. Yirminci yüzyılda oldukça gelişmeye başlayan tıp sayesinde bu hastalığa bağlı riskle gözle görülür bir şekilde azalmaya başlamıştır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının tedavisi; hastalığın ilerlemeye başladığı aşamalarda büyük masraflara neden olabilmekte. Bilhassa bu hastalıkları teşhisi ve ilerlemesini kontrol edebilmek için çekilmesi gereken röntgenler her yerde yapılamamakta ve mali yükleri ağır olabilmektedir. Damarların içine radyo kontrastlı özel bir madde yerleştirilerek; yapılan bir röntgen kontrol ve muayenesidir. Anjiyografinin en önemli parçası olan arteriografi damar sağlığının kontrolü açısından oldukça önem taşımaktadır. Genel olarak damarlarda ve etrafında bulunan tümörler hakkında detaylı bilgi almak için kullanılan bu yöntem aynı zamanda damarlarda oluşan tıkanma, daralma ve sertleşmeyle birlikte tüm dolaşım sisteminde oluşan hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan önemli bir ayrıntıdır.

Arteriografi Uygulaması

İnfarktüs ve kardiyak iskemi hastalıklarında kesin teşhis konulabilmesi çok farklı non,vinvazif ve invazif yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında non-spesifik enzimler ve kardiyak spesifik büyük önem arz etmektedir. Hastalığın ilerleyen safhalarında sorunun kaynağı ve sorun hakkında detaylı bilgi edinebilmek için ileri düzeyde radyonükleid ve röntgenolojik tetkikler oldukça büyük önem kazanmaktadır. Oldukça pahalı olan ve her yerde yapılabilmesi mümkün olmayan bu tetkikler yanında enzimlerin analizi ile ilgili olan tetkikler her yerde yapılabilmesi ve masrafının el yakmayan düzeyde olmasına bağlı olarak tercih nedeni olmaktadır. Bu tetkikler arasında ekstrakorporel ve anteriografi tetkikleri sayılabilmektedir.

Arteryografi Uygulaması

Bilhassa alt ve üst ekstremiterde yapılan arteriografi oldukça basit bir uygulama olup; hastanın hastanede yatmasına gerek olmamaktadır. Arterler içinde bulunan kan dolaşımı sırasında oluşan kan basıncının yüksek olması nedeniyle arteryografi özel cihazlarla ve özel bir yöntemle yapılmaktadır. Damarlara verilen radyopak ilaçlar yüksek basınç altında arter içine püskürtülür. Derinlerde bulunan damarlara ulaşmakta zorluk çekiliyorsa, cilde en yakın olan damardan kateter yerleştirilerek artere doğru itilir. Bu yöntemde ilerleyen ilaç sayesinde damarlar röntgen cihazlarında incelenmektedir. Otuz veya kırk milimetre civarında olan küçük kontrast; radyoplak bir maddeden oluşmaktadır. Bu sırada verilen X ışınları; incelenmekte olan organlara gölgemsi bir görüntü verir.

Modern tıpta vazgeçilmez bir uygulama olan bu müdahale doktorların veya konu hakkında uzman olan kişilerin en doğru tedavi şekline karar vermesine yardımcı olmaktadır.

Damarlarda oluşan tıkanıklık, darlık veya etrafındaki organlarda meydana gelen bir herhangi bir sorunu tespit etmek amacıyla damardan verilen özel bir boya maddesi sayesinde damarların görüntüsü rontgen cihazında tespit etmeye yarayan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde arterlerin akışı gözlenir, damara kilitler koyulur, sağlığı tehdit eden etmenler ve ne derece risk oluştuğu ortaya çıkar. Arteryografi sırasında verographin veya ürografin ya da benzeri bir madde damara verilir. Damara verilen bu maddenin hemen ardından hastaya x-ışını uygulanır.

Arteriyografi Sonucu

Artere verilen kontrast ve solüsyon ya da arter ponksiyonu sayesinde seldirgen yöntemi uygulamada kullanılır. Artere yerleştirilen iletken bir madde sayesinde kateter yardımıyla kontrast solüsyon damar içine verilir.

Çeşitleri

Arteriografi vücutta her hangi bir bölgede oluşan damar tıkanıklıklarını belirleyebilmektedir. İnceledikleri damara göre farklı dallara ayrılmaktadır. Arteriografi uygulama çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Beyin arteriyografi uygulaması
  • Böbrek arteriyografi uygulaması
  • Manyetik rezonas arteriografisi

Arteriyografinin Avantajları ve Dezavantajları

Arteriyografi Sonucu

Yapılan arteriyografinın sonuçlarına göre uzman doktor; damarlarda meydana gelen patolojik değişikliklerin ve sağlıksal sorunların ne derece ciddi olduğunu izler. Bu sebeple önemli olan sağlık sorunlarında, damarlarla ilgili olan sağlık sorunlarında olayın ne kadar ciddi olup olmadığı anlaşılır. Arteriografi bu yüzden tercih edilen bir uygulamadır.

Bunun yanında arteriografi diğer anjiyo yöntemlerinden daha fazla acı vermektedir. Kontrast damarların içinde ve arasında hızla ilerlemektedir. Bu sebepten ötürü hasta çok fazla ağrı hissedebilmektedir. Bu ağrının şiddeti hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden bu müdahaleden önce doktorlar hastaya daha az ağrı çekmesi amacıyla analjezik prokain i çözelti olarak enjekte eder.

Anteriografi daha çok alt ve üst ekstremitelerde uygulanmaktadır. Bu müdahaleden önce hastanın yemek yemesi ve sıvı alması istenmez. Doktor işleme başlamadan önce hastaya sakinleştirici verir. Bu müdahalede kan akımı fazla olmaktadır. Damarlarda ve çevresinde bulunan organlarda oluşan sorunların teşhisinde oldukça önemli olan bu müdahale; hasta açısından sorunun tedavisinde önemli avantajlar yaratmaktadır. Bunun yanında yapılan anteriografi bazı hastalar için çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkarabilmektedir. Böbrek rahatsızlıkları veya alerji oluşması bu komplikasyonlara örnek olarak verilebilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu