Asendan Aort Anevrizması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Asendan Aort Anevrizması olarak tanımlanan durumun her zaman meydana gelebilecek bir vaka olmadığını söylemek gerek. Ancak tanım olarak sıklıkla karşılaşılabileceğimiz doğru.

Asendan Aort Anevrizması Tanımı

Asendan Aortic Aneurysm

Asendan Aort Anevrizma teşhisi için öncelikle belirli tanımlara hakim olmalıyız. Aort kökü ve yapısını fizyolojik olarak incelediğimizde karşımıza belirli değerler çıkmaktadır. Bu değerlerin ise erkek ve kadınlar için farklı parametrelerle belirlenmiş olduğu açıktır. Aort damarının aynı zamanda farklı noktalara uzayan uzantılarını ve damar yapılarını bu şekilde idrak edebilmek mümkün olabilir.

Tip Erkek için boyut Kadın için boyut
Anulus 26 mm  23 mm
Sinus Valsalva 34 mm  30 mm
Asendan Aort 29 mm  26 mm

Burada Asendan için tanım yapmak ise teşhisi anlamanın en önemli konumudur. Birçok noktada çıkan anlamında kullanılsa da doğru kullanımı yükselen olarak bilinir. Tıp literatüründe gayet sık tercih edilen bir terimdir. Asendan Aort Anevrizması 2010 tedavisi ile günümüz tedavi koşulları arasında bile ciddi bir fark görülebilir. Uygulanan tekniklerin haricinde kullanılan temel mantalitede bile ciddi değişimler saptanıyor. Bunu en net şekilde cerrahi endikasyonlarını incelediğimizde görebiliyoruz.

Asendan Aort Anevrizması Belirtileri

Asendan Aort Anevrizması belirtileri standart bir aort genişlemesi ile benzerlikler taşıyabilir. Hiçbir belirti olmaksızın gelişim gösterebilir veya fark edilmeden ilerleyebilir. Asendan aorta baloncuk için bir tanı konulmadan evvel tüm tetkikler büyük bir titizlikle yapılır. Aynı zamanda tetkik sonuçları cerrahi müdahale için yeterli değilse belirli aralıklarla uygun cerrahi modüle uygun testlere devam edilir.

Şu an en net şekilde Asendan Aort Anevrizması cerrahi endikasyonları belirlendiği için buna uygun bir tablo çizilebilir. En basit şekilde şu kalıpları dile getirmek mümkün.

  • Asendan Aorta çapının 5.5 santimetreden büyük olduğu anevrizmalar için IMH veya kronik dissessiyon.
  • Her 12 aylık periyotta 0.5-1 santimetre çapından daha fazla aorta büyümesi
  • Semptomatik durumlarda Stridor, AY ve buna bağlı olarak görülen KY, Ses kısılması, VCS veya Disfaji.
  • Marfan sendromu için 5 santimetreden büyük olduğu anevrizmalar.
  • BAV için 5 santimetreden büyük olduğu durumlar
  • AÖ, kardiyak cerrahi veya gebelik durumlarında 4,5 santimetreden büyük aorta.
  • CABG ya da kalp kapağı cerrahisi öncesinde 4,5 santimetre ve üzeri aorta çapı varsa ek müdahale gerekebilir.

Bu tip endikasyonlar sabit bir biçimde uygulanmaktadır. Ancak bazıları için ilaç tedavisi yani medikal tedavi ile engelleme veya durdurma sağlanabilir.

Asendan Aort Anevrizması Tedavisi

Asendan Aort Anevrizması ameliyatı için belirli endikasyonlardan bahsetmek mümkündü. Ancak asıl önemli olan unsur ameliyatın aşamaları ve sonrası oluyor. Birçok insana göre kalp veya damar rahatsızlıkları için uygulanan operasyonlar büyük bir risk faktörüyle geliyor. Bu sefer Aort tabanlı bir ameliyattan söz ettiğimiz için bu risk faktörlerinin daha da zorlaşacağı bir cerrahi operasyon algısı oluşabiliyor.

Günümüz teknolojisi ve sentetik anlamda tıbbın yapabildikleri son derece üst noktalara ulaşmış durumda. Örneğin açık kalp cerrahisi uygulanarak kalp akciğer makinesi kullanımı sayesinde sorunsuz bir operasyon yapılabiliyor. Yalnızca bunun için uygun şartların sağlanmış olması gerekiyor.

 Asendan Aort Anevrizması tedavisi için cerrahi müdahale yaklaşık olarak 6 saat sürüyor. Asendan Aort damarları yeri değiştirilmiş olan sentetik damara bağlanıyor ve bu sürecin sonunda da bir süre müşahede altında kalmanız gerekebiliyor. Operasyonun ardından yoğun bakım ve müşahede süreleri hastanın iyileşme durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Öncelikle Asendan Aort Anevrizması ameliyatı yapılırken genel anestezi kullanılıyor. Çünkü açık kalp ameliyatı uygulanarak göğüs ön kemiğinin kesilmesi suretiyle kalp ve aorta ulaşılıyor. Kalp durdurulduktan sonra hem kalp kapağı hem de Aort anevrizması sebebiyle genişleyen damar tamamıyla sentetik ile değiştiriliyor. Eğer tetkikler doğru ve eksiksiz yapıldıysa tıkanmış damarlar için bypass uygulanabileceği gibi anevrizma sonucu oluşan asendan damarların tümü sentetik damarla ilişkilendiriliyor. Bethall ismi verilen bu operasyonun sonucunda hem genişleyen damar hem de kalp kapağı ve damar tıkanıklığı sorunlarının tedavisi sağlanmış oluyor.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu