Avuç İçi Damar Morarmasının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Avuç içi damarlarının morarması neden kaynaklanır, hangi sebeplerden meydana gelir, tedavisinde kullanılan yollar nelerdir, tedaviler hangi şekillerde edilir uygulanır hakkında makale

Avuç İçi Damar Morarmasının Nedenleri

Avuç içinde bulunan damarların morarması sıklıkla görülen bir durum olmamakla birlikte toplumda görülen hastalıklardan birisidir. Kimi zaman bu durum sadece ellerde görülürken kimi durumlarda vücudun diğer bölgelerindeki morarmayla birlikte de görülebilir.

Avuç içlerinde bulunan damarların morarmasına neden olan birkaç farklı faktör vardır. Bunları;

Damarlarda meydan gelen bir pıhtı morarmaya neden olabilir. Pıhtı her bin kişiden birinde görülebilen bir durumdur. Avuç içindeki damarlarda morarmayla kendisini gösterebilir. Bunun dışında kendisini belli ettiği çok fazla belirtisi yoktur. Pıhtı kan dolaşımını tamamen kapatabileceği gibi azalmasına da neden olabilmektedir. Atar damarlarda  da, toplar damarlarda da pıhtı oluşabilir. Oluşan bu pıhtı avuç içlerindeki damarlara giden kan akışı yavaşlatıp azalttığı için gerekli ve yeterli besini ve oksijeni alamayan avuç içlerinde morarma meydana gelir.

Raynaud hastalığı da avuç içi damarlarda morarmaya neden olan diğer bir sebeptir. Genellikle kırk yaşın altında görülmekte olan bir hastalıktır ve kadınlarda erkeklere kıyasla beş kat daha fazla görülmektedir. Özellikle ısı değişikliklerinde ve soğuk havalarda avuçlarda aşırı derecede morarma görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tespit edilmemiştir. Özellikle soğuk havalarda daha fazla görülür.

Kılcal damar genişlemeleri de morarma nedenleri arasındadır. Hamilelik, sigara kullanımı, aşırı kilolu olma, yüksek tansiyon gibi kimi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Kılcal damarlar bu tür sebeplerden ötürü genişleyerek morarır ve avuç içlerinde mor bir görüntüye neden olur. Çoğunlukla kırmızı örümcek ağı şeklinde görülseler de kimi zamanlarda mor bir görüntü vererek avuç içlerinde morarmaya neden olabilmektedirler.

Avuç İçi Damar Morarmasının Tedavileri

Damarlarda meydana gelen morarma durumu sebep olan etkenlere göre farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Uygulanan bu tedavi yöntemleri değişik şekillerde tatbik edilmektedir. Hastalığın durumuna ve kişilerin sağlık durumlarına göre değişik metotlar kullanılmaktadır. Damar morarmasında kullanılan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. İlaç Tedavisi: Bu tedavi yönteminde kan inceltici ilaçlar yardımıyla damarda meydana gelen pıhtılaşma giderilmeye çalışılmaktadır. Özellikle erken teşhis durumunda oldukça işe yarayan bir tedavi yöntemidir. Pıhtının ilerlemesini engellediği gibi ortaya çıkartabileceği komplikasyonları da bloke edebilmektedir. Bu tür ilaçlar sayesinde pıhtı açılabilir ve damarlarda meydana gelen morarma giderilir. Bunun dışında Raynaud hastalığında arteriel vazodilatör türü ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanır. İlaç tedavileri özellikle erken dönemde teşhis edilen durumlarda oldukça işe yaramaktadır. 
  2. Lazer Tedavisi: Kılcal damar genişlemelerinde kullanılan bir yöntemdir. Morarmaya neden olan damarlar üzerine yüksek ısıda lazer ışını gönderilerek bu damarların ısınarak büzüşmesine neden olur. Bu sayede bunların meydana getirmiş oldukları morarma ortadan kaldırılır. Oldukça sık ve yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yan etkileri oldukça azdır. Her yaştan hastaya uygulanabilir. Dört ile altı seans arasında devam eder. Bir kere lazer ile tedavi edilen morarma bir daha aynı noktada tekrar meydana gelmez.

 

Bu tedavi yöntemlerinin dışında kişilerin gündelik hayatlarında uygulayabilecekleri bazı değişiklikler de morarmalara karşı koruyucu tedbir olarak tedavi amaçlı olarak uygulanabilir. Özellikle Raynauld hastalığında soğuk havalarda daha dikkatli olmak, eldivensiz dışarı çıkmamak, mümkün ise daha ılıman iklimlerde yaşamak, soğuk suyla temas etmemek gibi bir takım davranışlara dikkat edilirse damar morarmasını önlemek mümkün olabilmektedir. Sigara kullanımı hastalığın oluşmasına ve daha etkili olmasına neden olan bir durum olduğu için sigara kullanan hastalar kesinlikle sigarayı bırakmalıdırlar. 

Avuç içi damar problemleri çoğunlukla ciddi bir sağlık problemine neden olmadıkları için çoğunlukla ihmal edilmektedirler. Gerçekten genellikle bu tür problemlere neden olmasa da bu tür morarmaları yine de ihmal etmemekte fayda bulunmaktadır. Mutlaka bir damar uzmanı tarafından gerekli tetkikler gerçekleştirilmelidir. Kimi durumlarda avuç içi damar morarmaları altta yatan başka bir hastalığın da habercisi olabildikleri için bu durum kesinlikle göz ardı edilmemelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu