Avuç İçi damarlarında Şişme ve Tedavi Yolları

Avuç içinde bulunan damarların şişmesi, bu şişmenin hangi sebeplerden ötürü meydana geldiği, nasıl geçtiği ve tedavi yolları üzerine makale.

Avuç içinde damar şişmesi

Vücudumuzdaki kan dolaşımının ana taşıyıcısı olan damar sistemi içerisinde görülen damar şişmesi vücudun her bölgesinde görülebilmektedir ama özellikle ellerde görülme sıklığı biraz daha fazladır. Çoğunlukla meydana gelen bu damar şişmelerinin altında çok ciddi rahatsızlıklar yatmamakla birlikte tedavi edilmeleri kaçınılmazdır.

Bilhassa ellerdeki ve el içindeki damar şişmeleri estetik açıdan da oldukça rahatsız edici bir özelliğe sahip olduklarından dolayı herhangi bir hastalığın belirtisi olmasalar bile kişiye verdiği rahatsızlık nedeniyle tedavi edilirler. 

Avuç içlerinde görülen damar şişmeleri kişiden kaynaklanan içsel bir nedenden dolayı görülebileceği gibi, çevresel ve dış şartlardan kaynaklı etmenler nedeniyle deneyimlenebilmektedir.

Ayrıca bu damar şişmeleri kimi durumlarda parmaklar hareket ettirilince ağrı yakınmasına neden olabilirler. Daha ileri boyutlarda parmakları hareket ettirmekte güçlük durumu bile yaşanabilmektedir. Ağrı kimi zaman şiddetli bir şekilde hissedilirken kimi zaman da hafif bir şekilde deneyimlenebilir. 

Özellikle ülkemizde çok yaygın görülmekte olan hipertansiyon ve diyabet damar şişmelerinin en yaygın ve bilindik sebeplerinden ikisidir. Bu iki hastalığa sahip olanlarda damar şişmesi görülme olasılığı olmayanlara oranla dört katına kadar fazla olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kalıtsal olarak yatkın olan kişiler bu iki hastalığın birisinden yakınıyorlarsa tedaviyi kesinlikle ihmal etmemelidirler.

Avuç içindeki şişmiş damarlar

Avuç içindeki damar şişmelerinin çevresel şartlara bağlı olarak da bir takım sebepleri mevcuttur. Özellikle ç

ok sıcak iklimlerde bulunanlar uzun süreli yüksek ısıya maruz kaldıkları için zamanla damarların dış çeperleri yüksek sıcaklıktan dolayı genişler ve kanın dolaşım yoğunluğu artar. Buna bağlı olarak da damarlar şişer. Özellikler eller dış çevreden gelen etkilere diğer bölgelere kıyasla daha açık halde bulunduklarından dolayı bu durumdan daha fazla etkilenmektedirler. 

Hematom adı verilen kan pıhtılaşması ve birikmesinin bir sonucu olarak da sağ ve sol avuç içinde damar şişmesi görülebilmektedir. Damarda pıhtı meydana gelmesi oldukça riskli bir durum olup, vücuda yayılması durumunda can kaybına bile yol açabilecek durumlara sebebiyet verdiği için kesinlikle ihmal edilmeden en kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Avuç içi damar şişmesinin tedavisi

Avuç içindeki damar yapısı

Avuç içi damar şişmeleri dış etkenlere ve kişinin kendisinden kaynaklanan sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmışsa bu şartların değişmesi veya kişinin yaptığı deşiklikler sayesinde bir süre kendiliğinden geçecektir. Fakat damar şişmesinin altında başka bir hastalık mevcut is ilk önce bu hastalık tedaviden edildikten sonra damarlardaki şişme geçer.

Aşırı alkol alımına ve sigara kullanımına bağlı olan şişkinlikler bu maddelerin vücuda alınması bırakıldıktan sonra bir süre geçince kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Özellikle sigara damarlarla ilgili bilinen hemen hemen her hastalığın tetikleyicisi, sebeplerinden birisi olması nedeniyle kesinlikle kullanılmaması, kullanılıyorsa bırakılması gereken bir alışkanlıktır. Hipertansiyonu olan ve diyabetik kişiler de hayat tarzlarında ve beslenme alışkanlıklarında gerekli özeni gösterirler, dikkatli bir şekilde hayatlarını sürdürürlerse el içi damar şişmesi yaşama ihtimallerini bir o kadar azaltırlar. 

Damar şişmesinin altında başka bir hastalık yatıyorsa ilk öncelikle bunu tedavi etmeden şişkinliğin geçmesini beklemek fayda etmeyecektir. Bu nedenle diğer ihtimaller elendikten sonra bu durumun yaşanmasına neden olanın altta yatan bir hastalık olduğu anlaşılırsa hastalığın tespiti için gerekli muayeneler gerçekleştirilmeli ve tedavisi süreci başlatılmalıdır. Eğer kişide mevcut olduğu hali hazırda bilinen bir hastalıktan kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisine yönelik olan tedavi ilaçları ve şekilleri yeniden gözden geçirilebilir.

Bunların dışında avuç içini travmalara karşı korumak, sert bir şekilde bir yerlere çarpmasını engellemek, çok soğuk ve sıcak hava şartlarında elleri korumak için gerekli tedbirleri almak da damar şişmesi açısından koruyucu tedbir olarak düşünülebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu