Ayak ve Ellerdeki Damar Belirginleşmesinin Nedenleri ve Tedavileri

Ayak ve ellerde bulunan damarların neden belirginleşmeye başladıkları, sebepleri neler olduğu ve nasıl tedavi edilebilecekleri üzerine makale.

Ayaklarda damarların belirginleşmesi

İnsan vücudunun temel elementlerinden olan kanın dolaşımını sağlayan ve sağlıklı bir hayat için son derece önemli olan damar sistemi bu açıdan oldukça önemlidir. İnsan ne kadar sağlıklı bir damar sistemine sah,p olursa o kadar sağlıklı olur ama kimi durumlarda vücuda sağlık getiren damarların kendileri insan için bir hastalık kaynağı olabilmektedir. Bu sorunların kimileri ciddi rahatsızlıklar olarak kendisini gösterir, kimisi de daha hafif  rahatsızlıklar olarak yaşanabilir.

İşte bu damar sisteminden kaynaklanan rahatsızlıkların içerisinde yaygın olanlardan bir tanesi damarlarda belirginleşme olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda da görülen damar belirginleşmesinin ortaya çıkma ihtimali kadınlarda daha fazladır ve daha ince bir deriye sahip olan kadınlarda daha belirgin olduğu için daha çok rahatsız edicidir.

Ellerde Görülen Damar Belirginleşmesi

Damar belirginleşmesi toplardamarların, kılcal damarların ve venüllerin genişlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla toplardamarların genişlemesiyle meydana gelir, ayaklarda olduğu gibi ellerde de görülebilir. Özellikle kadınlar için estetik açıdan oldukça rahatsız edici olabilirler. Erkeklerde ve kadınlarda  yaş yükseldikçe daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kiloca zayıf, daha açık tenli ve ince ciltli insanlarda diğerlerine nazaran daha belirgin bir şekilde görülebilir.

Bacaklarda meydana gelen damar belirginleşmeleri çoğunlukla uyluk kısmının arkasında, ayrıca yan taraflarda ve diz altında görülmektedir. Genellikle tek başına herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermez ve altında yatan herhangi bir komplikasyon yoksa, zararsızdırlar.

Damar belirginleşmesi toplardamarların, kılcal damarların ve venüllerin genişlemesiyle ortaya çıkmaktadır.

Ayak damarlarının belirginleşme nedenleri

Damar belirginleşmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Vücut tipi vücuttaki yağ oranını etkilediği gibi, yağ oranı da vücudun ısıya verdiği tepkiyi etkilemektedir. Bu nedenle bazı vücut tipleri ısıya karşı daha duyarlı hale gelir ve bu da aşırı ısı kaynağına uzun süreli ve sık olarak maruz kalmanın damar belirginleşmesine sebep olmasına yol açar. Bazı kortizonlu ilaçların alınması da bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Ayrıca özellikle ayaklarda görülen genişlemenin sebeplerinden birisi de uzun süreli ayakta kalmaktır. Ayakta yapılan işlerlede çalışanlarda ayaklarda damar belirginleşmesi daha sık görülmektedir. Sürekli olarak yer çekimi etkisiyle aşağıya doğru yoğunlaşan kan damar belirginleşmesine yol açar. 

Bunların dışında bazı hastalıkların da damar belirginleşmesine yol açtığı bilinmektedir. Ülkemizde oldukça nadir görülmekle birlikte takayasu arteriti hastalığının buna neden olduğu bilinmektedir.

Ayakta yapılan işlerlede çalışanlarda ayaklarda damar belirginleşmesi daha sık görülmektedir.

Damar belirginleşmesi nasıl geçer

Damar belirginleşmesinin altında yatan herhangi bir hastalık yoksa bile, tek başına estetik kaygı hariç herhangi bir rahatsızlık vermese bile, tedavi edilmesi gerekebilir. Kimi durumlarda sadece estetik açıdan bile kişiler damar belirginleşmesinden kurtulmak istemektedirler. Bu nedenle öncelikle bir sağlık kuruluşuna giderek bu durumun altında yatan herhangi bir hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer hastalık var ise gerekli tedavinin yaptırılması fayda sağlayacaktır. eğer sebep herhangi bir hastalık değilse bu soruna çözüm olabilecek bir takım yaklaşımlar mevcuttur.

İleri boyuttaki belirginleşme

Skleroterapi tedavi metoduyla damar belirginleşmesi yok edilebilmektedir. Kişide bulunan belirginleşmiş damarların yoğunluğuna göre uygulanan bu yöntem sayesinde belirginleşme rahatlıkla ortadan kaldırılır. Damar içerisine iğneler yardımıyla ilaç göndererek gerçekleştirilen bu tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Bunun dışında damar belirginleşmesi olan kişilerin hayatlarında yapacakları basit değişikliklerle el ve ayaklardaki bu problemli durumdan kurtulmaları, en azından belirtilerini azaltmaları mümkün olabilmektedir. Bunların başında sporu hayatımıza sokmak gelir. Düzenli olarak yapılan spor birçok faydasının yanında kan akışını da düzenlediği için damar belirginleşmesini engelleyebilmektedir. 

Yürüyüş yapma alışkanlığının kazanılması, sürekli ayakta çalışan insanların sık aralıklarla ayaklarını dinlendirmesi, ısı değişikliklerine karşı duyarlı olan damarların korunması için hava şartlarına uygun dış giyimlerin tercih edilmesi ve ellerde meydana gelen belirginleşmenin en önemli nedenlerinden olan güneşten korunmak için güneş altındaki ellere güneş koruyucu krem uygulanması da çözüm yollarından bazılarıdır.

Damar belirginleşmesinin altında yatan herhangi bir hastalık yoksa, estetik kaygılarla bile olsa tedavi edilmek istenebilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu