Ayak Damarlarında Ağrı Olmasının Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Ayak damarlarında meydana gelen şişme veya belirginleşme sonrasında ağrı hissi duyulur. Bu ağrının kolay bir şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Ayak Damar Ağrısı

Ayak Damar Ağrıları

Bireyler çeşitli nedenlerden dolayı ayak damarlarında ağrı hissedebilirler. Özellikle ayak bölgesinde bulunan damarların kan akışı işlevinde problem yaşanması ve çeşitli şekilde zedelenmesi nedeniyle birçok rahatsızlık türeyebilir. Gün boyunca üzerinde durduğumuz ve baskı uyguladığımız ayaklarımızı yeteri kadar dinlendirmek gerekir. Eğer ayaklarımıza yeteri kadar ilgi göstermezsek, ilk zamanlarda olmasa bile ilerleyen zamanlarda ağrı duyabilir ve damar hastalıkları yaşayabiliriz. Bu nedenle ayakta meydana gelen ağrılar yakından takip edilmelidir.

Ayak damar ağrısı yorgunluk, egzersiz yetersizliği veya kronikleşmiş rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat damar ile ilgili problemlerin çoğu bölgede işlevini yitirmiş kılcal kan damarlarının varlığıdır. İlerleyen aşamalarda varis gibi tehlikeli rahatsızlıklar ortaya çıkması muhtemeldir. Tüm bu etmenlerin en kısa sürede tanısı konulmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Ayak damarları ile ilgili oluşan gelişmelerde ilk olarak bireyin psikolojik açıdan yıprandığı gözlemlenebilir. Estetik görünümünü kaybeden ayakların üzerinde bazen yeşil damarlar aşırı derecede belirginleşirken bazı durumlarda kırmızı örümcek damarlar yoğunlaşabilir. Bunlar rahatsızlığın çeşidine bağlı olarak reaksiyon gösteren durumlardır.

Rahatsızlığınızın tam olarak tanısı koyulmalı ve en kısa sürede tedavi olmalısınız. Aksi takdirde damar hastalıklarının ileri seviyelerini görmeniz muhtemeldir. 

Ayaktaki Damar Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayaktaki damar ağrılarının temel nedeni çok fazla ayakta durmak ve yetersiz egzersiz planlarıdır. Uzun süre hareketsiz kalmak ve işlerinizi hallederken ayakta durmanız büyük sorunlar yaratabilir. Ayakta bulunan damarların işlevselliğini yitirmemesi için her gün ayakların belirli oranda dinlendirilmesi gerekir. Bu nedenle ayaktaki damar ağrılarına çözüm bulabilmek için ayaklarınızı dinlendirmelisiniz. Ayaklarınızı dinlendirirken yüksek bir yere koymayı veya ayaklarınızın altına yastık koymayı unutmayın, bu şekilde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Ayakta meydana gelen damar ağrıları ile ilgili olarak yapılabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise egzersizlerdir. Egzersiz yaparken metabolizmanız gerektiği düzeyde çalışmaktadır. Haliyle damarlara eşit yük biner ve vücudunuz için gerekli olan kan akışı transferi ideal düzeyde sağlanır. Ayaklarınızı egzersiz yaparak rahatlatabilir, damarlarda meydana gelen şişme, belirginleşme ve ağrı gibi rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Günlük yürüyüş planı bile egzersiz başlangıcı için yeterli olacaktır.

Ayaklarınızda meydana gelen ağrılar için uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm yöntemi ise besleyici ve nemlendirici kremler kullanmaktır. Bazı kremlerin içerisinde K vitamini bulunmaktadır ve bu vitaminin emilimi kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayaklarınız için uygun olan kremleri belirleyerek düzenli olarak ayaklarınıza uygulamalısınız. Aynı zamanda kremleri uygularken masaj tekniğini kullanabilir, ayaklarınızın daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle birlikte ayaktaki damarlar ağrı yapmayacak ve belirginleşmiş ise eski haline dönecektir.

Ayak Damar Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Ayaklarda meydana gelen ağrılar ve ayak damarlarının neden olduğu şikayetlerle ilgili olarak ortopedi bölümüne gidilmesi gerekir. Ülkemizde devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde bu bölüm yer almaktadır. Aynı zamanda özel tedavi merkezleri ve çeşitli güvenilir noktalarda da benzer hizmetlerden faydalanmak mümkündür. Fakat ayak ile ilgili rahatsızlık olduğunda tedavi sürecini aksatmamak amacıyla hastaneye gitmeli ve düzenli olarak doktorunuza görünmelisiniz.

Rahatsızlığınızı belirlemek amacıyla ilk aşamada şikayetleriniz dinlenilir. Daha sonra ise çeşitli testler uygulanarak uygun veriler elde edilir. Test sonuçlarında yer alan değerler uzman doktor tarafından incelenir.

Eğer ayak damarlarınızda ciddi düzeyde bir problem yoksa rahatsızlığınızı çözümlemek için basit tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar; krem uygulaması, gıda takviyeleri ve egzersiz programlarını kapsamaktadır. Eğer orta dereceli rahatsızlığınız var ise bu durumda; lazer ile tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat rahatsızlığınız kan akışını bozacak, damar hastalıklarının türemesine neden olacak düzeyde ise cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Ayaklarınızda bulunan damarlarda meydana gelen zedelenmeler, hasarlar ve çeşitli problemler o bölgeye yapılacak uygulamalar için en ince ayrıntısına kadar tespit edilmelidir. Eğer damarlarınızda gözle görülür şekilde belirginleşme veya sertleşme mevcutsa bu durumda iğne ile tedavi yöntemi önerilir. İğne ile tedavi yönteminde damarlarınıza enjeksiyon yöntemi ile takviye yapılır ve şişerek belirginleşen damarlarınız eski haline dönerek büzüşür. Böylece hem estetik görünümünüzü korumuş olursunuz hem de rahatsızlıklarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Ayak damarlarınızla ilgili şikayetlerinizi tam ve doğru bir şekilde ortopedi doktoruna açıklamalısınız. Şikayetlerinizi paylaşarak daha doğru bir şekilde tanı konulmasını ve en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesini sağlayabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu