Bacaklarda Damar Belirginleşmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda damar belirginleşmesi genellikle yaşlılığa bağlı olarak geliştiği gibi varis yada damar sorunlarının da habercisi olabilecek durumlardan biridir.

Bacaklarda Damar Belirginleşmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda damar belirginleşmesi kişilerde sık rastlanılan bir durum olmakla birlikte, zaman zaman varis ya da damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların belirtisi olurken bazen de kalıtsal ve önemli bir durum olmayabilmektedir. Vücuttaki kan dolaşımını sağlayan damarlar sürekli olarak kanın akıp durduğu farklı kalınlıklardaki borulardan oluşmaktadır. Damar içerisinde oluşacak her türlü tıkanmaya bağlı olarak damarın varlığı belirgin hale gelebileceği gibi yaşlanma ve diğer aile fertlerinde de damar belirginleşmesi olmasına bağlı olarak kişilerde kalıtsal bir rol izleyebilir. Herhangi bir ağrı ya da şişme yapmayan bacak damarlarının belirginleşmesi sadece görüntü olarak kişileri rahatsız edebilmektedir.

Kılcal damarlarda belirginleşme, şişme, ağrı gibi belirtilere bağlı olarak bacak damarlarındaki belirginleşme durumunda uzman bir hekime başvurmak daha doğru olacaktır.

Bacaklarda oluşan damar belirginleşmesi genel olarak akla varis düşüncesini getiriyor olsa da damar içerisindeki farklı sorunlardan dolayı da kaynaklanabilir. Damarların belirginleşmesi yaşa bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Erkeklerde damar belirginleşmesi daha sık yaşanırken ilerleyen yaşlarda bayanlarda da görülebilmektedir.

Bacak Damarlarında Belirginleşmenin Nedenleri

Bacak damarlarının belirginleşmesi genel olarak yaşlanmanın göstergelerindendir. Kişilerin vücutlarında bulunan yağ dokusu kalın olduğundan dolayı vücudun herhangi bir bölgesinde damar belirginleşmesine rastlanmazken yaşın ilerlemesi nedeniyle bu yağ doku azalmaya başlar. Deri altındaki damarları çevreleyen yağ dokuların azalmasına bağlı olarak bacaklardaki damarlarda daha belirgin bir hal alacaktır.

Bacaklarda damar belirginleşmesinin nedenleri şu şekilde de sıralanabilir:

 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Damarlarda çatlama
 • Damar tıkanıklığı
 • Damar sertliği
 • Uzun süre ayakta kalma
 • Aşırı şişmanlık
 • Hormonal rahatsızlıklar
 • Vücudu saran ve sıkan kıyafetler giymek
 • Yüksek topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta durmak
 • Sık sık solaryuma girmek
 • Az su tüketimi
 • Gebelik
 • Selülitler
 • Ameliyat geçirmek
 • Genetik yatkınlık

Kadınlarda damar belirginleşmesi erkeklere göre daha azdır. Çünkü bayanlardaki yağ dokusu erkeklerden daha fazladır. Yetişkin bireylerin bacaklarındaki damarların belirginleşmesi de çocuklara göre daha fazla olmaktadır. Erken yaşta görülen bacak damarı belirginliği herhangi bir rahatsızlığın ve damar sorununun habercisi olabileceği için mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Bacaklarda Damar Belirginleşmesi Tedavisi

Kişilerde bacak damarının belirginleşmesinin hangi nedenden kaynaklandığını bulmak tedavisini daha kolay bir hale getirecektir. Bu nedenle de uzman bir hekime başvurarak bu belirginleşmenin nedenini öğrenmek daha etkili sonuç almayı sağlar. Belirginleşen damarlarda sadece görüntüye bağlı sorunlar yaşanabilmektedir.

Kişilerde mavi ve ya yeşil renkte damar belirginleşmesi deri altındaki yağ dokunun azalması ve sigara, alkol kullanımı gibi nedenlerden dolayı görülürken, kırmızı ve ya mor renkte kılcal damar belirginleşmesi ise varisin ve ya damar çatlaklarının habercisi olabilmektedir.

Bacak damarları belirginleştiği gibi ağrı yapıyorsa, şişme ve yürümekte zorlanma gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Gerek ilaç tedavisi gerekse yürüyüş ya da spor gibi etkinliklerle bu durum ortadan kaldırılabileceği gibi varis çorabı giymek ya da cerrahi müdahalelerle de belirgin damarların tedavisi yapılabilmektedir.

Bacak Damarlarına Soğuk Uygulama

Bacak damarları bütün gün vücudun kan dolaşımında görev almakla birlikte vücudun yükünü de taşıdıklarından dolayı belirginleşebilir. Damarların daha rahat bir şekilde görev yapmasını sağlamak ve belirginleşen damar görüntülerini de ortadan kaldırmak amacıyla her sabah soğuk su ile bacaklar yıkanabilir. Ayrıca bacaklardaki damar belirginleşmesine ek olarak ağrı ve şişkinlik görülüyorsa soğuk buz torbası ile bu bölgelere masaj yapılabilir. Sıcak su ile bacakları yıkamaktan ve sıcak su banyosundan kaçınılmalıdır.

Ayakları Yükselterek Dinlenme

Ayakların altına bir minder ve ya sandalye koyarak yüksekte kalmasını sağlamak da kan dolaşımını bir nebze olsun yavaşlatarak damarların şişkinliğini alacak ve belirgin bir şekilde görülmesinin önüne geçecektir.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklara bağlı olan belirginleşmeleri ortadan kaldırmanın en kolay yolu düzenli spor ve sağlıklı beslenme olmaktadır. Gün içerisinde egzersizler yapmak ve yürüyüş yapmak sorunu kısa sürede ortadan kaldırabilir. Ayrıca bol su içmek de faydalıdır.

Nemlendirici Kremler ve Damar Duvarını Güçlendirici Kremler Kullanmak

Bacaklardaki doku incelmesine bağlı olarak ve yağ kaybı nedeniyle damar belirginleşmesi görülebilmektedir. Bunu önlemek içinde nemlendirici kremler kullanılabileceği gibi bacaklar düzenli olarak su ile ıslatılabilir. Solaryum gibi ya da güneşlenmek gibi bacaktaki yağ dokusunu incelten uygulamalardan da uzak durmak gerekecektir. Bazı kişilerde damar duvarındaki çatlaklar nedeniyle damar belirginleşmesi de olabilmektedir. Bunun tedavisini yapabilmek için meyveli losyonlar ve homeopatik kremler tercih edilebilir. Olası damar sorunlarından şüphelenilmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu