Bacaktaki Kılcal Damarlar Çatlakları için Tıbbi ve Doğal Tedavi Yolları

Bacaklarda kılcal damar varisi denilen ve en ufak damar yapılarında görülen çatlaklar tedavi edilebilmektedir. Lazer veya skleroterapi ile sorunlu damar yapıları yok edilebilir.

Bacaklarımızda kılcal damar çatlamalarından ziyade varis denilen atardamarlarda çatlama gözlemlenmektedir. Fakat kozmetik olmayan bu kusurun hemen herkeste var olduğunu söyleyebiliriz.

Bacakta Kılcal Damar Çatlamasına Tedavi Yöntemleri

Bacakta damar çatlamaları varis olarak karşımıza çıkan ve estetik olmayan oluşumlardır. Burada çatlayan damar yapısının atardamar olması ciddi bir görüntü kaybına yol açabilir. Şişen, büzüşerek genişleyen bir damar yapısından söz etmekteyiz. Bunun dışında ise kılcal damarlarda çatlama meydana gelebilir. Böyle bir durumda ise dışarıdan bakıldığında estetik bir problemle karşılaşılmaz. Aksine sorun iç kısımda bulunan çok ufak damar yapılarındadır.

Bacakta kılcal damar çatlamaları tedavi yöntemleri sayesinde kolayca ortadan kaybolabilir. Çoğu zaman iğne tedavisi olarak bilinen Skleroterapi uygulanır. Eğer uygun sonuç alınamazsa geriye lazer tedavisi kalır. Yani sanılanın aksine lazer bu tedavi koşullarında ilk tercih olmamaktadır. Halen daha işlevsel olarak kullanılabilen iğne tedavisiyle çok daha kolay bir şekilde bu sorunlu damar yapılarından kurtulmak mümkündür.

Tedavi Metodu Seans Süresi Tedavi Süresi
Skleroterapi(İğne Tedavisi) 30 Dakika Uzun Süreli Seanslar
Lazer Tedavisi 1-30 Dakika 2-6 Seans

Uygulanacak tedavilerin tamamında tek amaç vardır. Bacakta oluşmuş kılcal damar çatlakları ve buna bağlı olarak işlevini yitirmiş damarların yok edilmesi. Bunu başarılı bir biçimde uygulayan tüm tedavi metotları aktif olarak kullanılabilir.

Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Tedavi Seansları

Bacaktaki Kılcal Damarlara Tedavi Yolları

Her iki tedavinin amacına baktığımızda aynı yapıyı görüyoruz. Uygulanan tedavinin işlevsel olabilmesi için çatlamaların doğru müdahale ile bitirilmesi gerekir. Burada da iki farklı metot olduğu için ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

  1. Skleroterapi

Skleroterapi, halk arasında iğne tedavisi olarak bilinen yöntemdir. Bu tedavinin uygulanabilmesi daha basit olduğu için herkes tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik lazer ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlara yaptırılabilir. Lazerle bacaklarda kılcal damar tedavisi fiyatları ciddi anlamda bütçe gerektirebilir. İğne tedavisinde bilinen iğnelerden çok daha ufak çaplı enjektörlerle kılcal damarlara ilgili ilacın enjeksiyonu sağlanır. Bunun için özel büyüteçlerle 30 dakikalık bir enjekte işlemi uygulanır. Sonrasında 1-3 gün arası bandajla sarılı kalması gerektiği unutulmamalıdır.

Skleroterapi tedavisini uygulayan insanların büyük çoğunluğu uzun süre tüm kılcal damarlar enjeksiyon ile bitirilene kadar iğnelere devam etmelidir. Bu noktada da kılcal damar sayısı, yaşanan genişlemelerin boyutları ve uygulanan seanslar tedavi sürecinde etkin olur.

  1. Lazer Tedavisi

Lazer ise bacaklardaki kılcal damar tedavisi için dışarıdan uygulandığından tercih sebebi olmaktadır. Acı ve herhangi bir hissiyat vermediği için son derece makul bir tedavi türü olmuştur. Ancak fiyatı bu noktada diğer tedaviler göre kat ve kat fazladır. Işınların kılcal damarlara yönlendirilerek zarar vermeden yok edilmesi üzerine kurgulanmış bir çalışma prensibi vardır.

Her iki tedaviyi kıyasladığımızda lazer tedavisinin fiyatı haricinde bir dezavantajı görünmüyor. Fakat fiyat ve kalite endeksinden kaynaklanabilecek bir dezavantaj ortaya çıkabiliyor. Çok ucuz, gerekli teknolojik donanıma sahip olmayan tesislerde lazer tedavisi yaptıranlar gördükleri yan etkilerden şikâyetçi oluyorlar. Üstelik alanında uzman olmayan veya tecrübesiz kişilerin yaptığı operasyonlar dermatolojik yanıklara, kalıcı izlere veya deri altı hastalıklarına dahi neden olabiliyor. Fiyat ve kalite araştırmasının lazer tedavisinde ilk bakacağınız nokta olması gerekiyor.

Bacakta Kılcal Damar Çatlamalarına Bitkisel Çözüm

Tabi ki lazer veya iğne tedavisi dışında bacaklarda kılcal damar tedavisinin bitkisel metotlarını merak eden çok fazla insan var. Bu durumda da karşımıza çeşitli tavsiyeler çıkmıyor değil. Yinede bu tip metotların uygulanmadan evvel eczacınıza ya da doktorunuza danışarak kullanılması öneriliyor. Çünkü oluşabilecek bir yan etki veya dermatolojik sorun ile beraber kılcal damar çatlamalarının artması veya çok daha ciddi farklı sağlık sorunlarıyla boğuşabilirsiniz.

İnsanların aklına gelen doğal çözümlerin tamamında belli başlı faktörler ilk sırada yer alıyor. Şu an bacakta kılcal damarların bitkisel tedavisi yapılabilmesi için uygulanan seçenekler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • At Kestanesi Çayı, Losyonu, Yağı
  • Portakal Nergisi Kremi
  • Atkuyruğu Çayı
  • Papatya Yağı ve Sarımsak Kürü

Burada belirtilen bitkisel tedaviler uzun süreçlerde etkisini gösterebilir. Fakat her cilt tipinde aynı etkiyi göstermeyebileceği unutulmamalıdır. Doktorunuza danışarak kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu