Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Nedeni ile Oluşan Hastalıklar

Bacaklarda kılcal damar çatlamaları varis endişesiyle beraber daha da önemli bir hal almaktadır. Fakat kılcal damar varisleri ile normal varislerin aralarında büyük farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir.

Bacakta kılcal damar çatlaması görüldüğünde ilk etapta varis akla gelebilir. Varisler bildiğiniz gibi damarların büzüşmesi ve ciltte kabararak görünmesidir.

Bacakta Kılcal Damar Çatlamasının Nedenleri

Bacakta Kılcal Damar Varis Oluşum Sebepleri

Kılcal damar varisleri ile varis terimini birbirinden ayırmak gerekebilir. Aslında temel anlamda aynı mantık geçerlidir. Fakat varis teşhisinin atardamar üzerinde oluşan büzüşmelerde konulduğunu söylemek gerek. Yani damar boyutu açısından arada ciddi bir fark ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde kılcal damarların bacakta çatlaması nedenleri bakımından incelendiğinde aynı sonuçlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Günümüzde hareketsiz insanların veya aşırı hareket eden insanların çok büyük bir çoğunluğunda varis oluşumu saptanmıştır. Bu minvalde kılcal damarlarda oluşan deformasyonlarında belli başlı benzer sebepleri olduğunu söyleyebiliriz.

  • Aşırı ayakta duran insanlar
  • Sürekli sabit duran insanlar
  • Zararlı ışınlar
  • Dermatolojik Problemler
  • Genetik
  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Yanlış beslenme
  • Alkol tüketimi

Bacakta kılcal damar çatlamasının nedenleri arasında yanlış ayakkabı giyilmesinden beslenme alışkanlıklarına kadar uzanan bir listeden söz edilebilir. Genelde duruş pozisyonlarının bile vücudumuzda kan akışını etkilediği bir gerçektir. Doğal olarak kılcal damarlarda oluşabilecek çatlamalar ve sonrasında gelen pıhtılaşma ile damarların büzüşme evresi başlayabilir. Ortalama 1 mm civarında bir büyüme ile birlikte kılcal damarların renk değişimini ve olduğu bölgede kendisini belli ettiğini görebilirsiniz.

Bacakta Kılcal Damar Varisleri

Bacakta kılcal damar varisleri acı veya ağrı vermez. Hiçbir şekilde kişiyi rahatsız edecek düzeyde bir vaka olmamıştır. Günümüzde varis ile kıyaslandığında bu yönünün tek farkı olduğunu söyleyebiliriz. Varis sorunuyla karşılaşan insanlarda dolaşım kaynaklı problemler, uzun süre ayakta durmak veya oturmak gibi işlemlerin ardından bir takım sorunlar gözlemlenebilir. Fakat kılcal damar çatlaması sonrasında bacakta olumsuz bir etki bile gözlemlenmez. Yalnızca dikkatli bakıldığında çok ufak ve derinlemesine uzanan çizgiler görebilirsiniz.

Burada bazen yeşil veya mavi renk baskın olur. Pigment farklılıkları kırmızı ya da mor renge yakın tonlara ulaşabilir. Tümü için kılcal damar varisleri yukarıya doğru bir kabarıklık oluşmadığından dolayı çok göz önüne çıkmaz. Sebepleri farklı olsa bile bu durumun belirtileri ve hissiyatı aynıdır. Genel anlamda kılcal damar varisleri nedenleri araştırıldığında da stabil bir forma sahiptir. Çatlamalar kullanılan bitkisel formüller veya kortizon içerikli kremlerden meydana gelerek varise dönüşebilir. Buna karşın tedavisi zorunlu kılınmaz.

Hiçbir zaman tedavi edilmese dahi acı veya ağrı noktasında bir şikâyetle gündeme gelmeyecektir. Yinede tedavi edilmesine dair öneriler çoğunluktadır. Yaygın olarak belirli bir süreç zarfında yayıldığı ve daha fazla kılcal damarın tıkanarak çatladığı algısı oluşmuştur. Tedavi seanslarının tercihinize bağlı olarak değişebileceği bir yöntem skalası vardır. Lazer, Radyo frekans veya skleroterapi şeklinde üç farklı tedavisi vardır. Bunun haricinde ise iyi gelen formüller olarak krem veya bitkisel kürlerin önerildiği bilinir.

Bacakta Kılcal Damar Çatlamasından Kaynaklanan Hastalıklar

Bacaklarda kılcal damar çatlaması somut olarak bir hastalığın sebebi olmamaktadır. Yani nedenleri ne olursa olsun yalnızca gül hastalığı ile ilişkilendirildiğini söylemeliyiz. Bir anlamda dermatolojik sorunlarla bir bağ kurulabildiği doğrudur. Fakat derinin altında oluşabilecek veya oluşmuş bir kılcal damar varisi sebebiyle ortaya çıkabilecek bir hastalık bulunamamıştır.

Krem ve bitkisel ürün kullanımı bu yüzden fazlasıyla yaygındır. Farklı bir hastalığın sebep olmadığını düşünen insanların medikal tedavi yöntemlerini tercih ettiklerini anlamak zor değil. Fakat yinede doktora gitmek ilk tercihiniz olmak zorundadır. Bacaklardaki kılcal damar sorunlarına iyi gelen krem önerileri farklı dermatolojik sorunlara yol açabilir. Reçete ile krem ve benzeri medikal ürün temin etmek için bir dermatolog tarafından muayene edilmeniz elzemdir.

Tedavi damar boyutu
Lazer Tedavisi 1mm çapın altında tercih edilir
Skleroterapi 1mm çapta tercih edilir
Radyo Frekans 1mm üzerindeki çaplarda tercih edilir.

Görüldüğü üzere tüm damar boyutlarına uygun olarak bacaklardaki kılcal damar varisleri tedavi edilebiliyor. Tabi ki kılcal damar varislerine iyi gelen kürler herkesin aklına takılan bir tedavi formudur. Fakat bir uzmana danışmadan kesinlikle kullanmanız tavsiye edilmez.

  Öncelikle kılcal damar çatlamasının bacaklardaki ilk belirtilerini gördüğünüzde doktora başvurmanız önemlidir. Doktorunuzla yapacağınız tetkiklerin ardından dilerseniz ağrısız ve sızısız tedavi metotlarını değerlendirebilirsiniz. Eğer bölüm olarak dermatoloji uzmanına çıkarsanız kozmetik olarak size önerilerde bulunabileceğinden de emin olabilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu