Bacakta Yeşil Damarların Belirginleşmesi ve Tedavi Yöntemleri

Birçok insan bacaklarında yeşil damarların belirginleşmesi ile ilgili sıkıntı yaşamaktadır. Bacakta damarların belirginleşmesi rahatsızlığının tedavisi mümkündür.

Bacakta Yeşil Damarların Belirginleşmesi

Yeşil Damarların Belirginleşmesi

Bacakta yeşil damarların belirgin bir şekilde görülmesinin birçok nedeni olabilir. Fakat temel nedenlerinden birisi bireyin yaşının ilerlemesi ve varis gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasıdır. Vücuttaki kan damarlarının kan akışı görevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirememesi veya işlevini yapamaması durumunda varis vb. rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu tür rahatsızlıklar yaşandığında bacaklarda bulunan yeşil damarlar gözle görülür şekilde belirginleşir ve estetik görünüm kaybedilir.

Sık rastlanılan rahatsızlık türlerinden birisi olan damar belirginleşmesinin iki farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi varis rahatsızlığı diğeri ise damar tıkanıklığı veya damar iltihaplanmasıdır. Bu gibi durumlarda bacaklarda yeşil damarlar belirgin hale gelir. Özellikle diz arkası bölümünde bu durum daha sık görülebilir. Fakat eklem bölgesi haricinde ayak kısmına yakın noktalarda da sık sık görmek mümkündür. Damar belirginleşmesini tetikleyen bir diğer etmen ise gen faktörü ve kalıtsal rahatsızlıklar olabilmektedir. Fakat bu çok fazla ön plana çıkan etkenlerden değildir.

Bacakta bulunan yeşil damarların belirginleşmesi rahatsızlığında şiddetli ağrı olmaz. Ayrıca şişme, kaşıntı gibi yan etkilerde görülmez. İstisnai durumlar dışında bu etkileri görmek mümkün değildir. Fakat damarların belirgin hale gelmesi kişiyi psikolojik olarak yıpratır. Bacakların estetik görünümünü kaybetmesi ve o bölgede rahatsızlık olduğunu vurgulayan görünüm kazanması, kişiyi rahatsız ettiği gibi psikolojik olarak yıpranmasına olanak sağlar.

Nedenleri

Damarların belirgin hale gelmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Yaşlı bireylerde sıklıkla görülen bu rahatsızlığın temel nedeni bireyin ilerleyen yaşıdır. Ayrıca kişilerin vücutlarındaki yağ dokularının kalın olması bu rahatsızlığı önlerken, ilerleyen süreçte bu doku azalmaya başlar ve rahatsızlık ortaya çıkabilir. Fakat bunun yanı sıra birçok nedeni bulunduğu önemli bir gerçektir.

Yeşil damarların gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmasının nedenleri şu şekildedir;

 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların bağımlılık seviyesinde olması ve süreklilik kazanması
 • Damarlarda meydana gelen çatlamalar
 • Damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar
 • Damarlarda oluşan sertlik
 • Obezite durumu veya kilo problemi yaşandığı durumlar
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Hormonlarla ilgili rahatsızlıklar
 • Kadınların yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmesi ve uzun süre kullanması
 • Vücudu önemli ölçüde sıkan kıyafetler tercih etmek
 • Hamilelik
 • Sık sık solaryum yaptırmak
 • Su tüketiminin azalması
 • Cerrahi operasyonlar ve cildin tahriş olması
 • Selülitlerin fazlalığı
 • Gen faktörünün etkisi

Yukarıdaki belirtilerden bazıları kadınlar için önemli sorun teşkil etmektedir. Fakat damar ile ilgili rahatsızlıklar erkeklere göre kadınlarda daha az görülmektedir. Kadınlardaki yağ dokusunun fazlalığı bu rahatsızlığa yakalanmalarını önler. Erkeklerde ise bu durum tam tersi yönde gelişim gösterir. Damar ile ilgili rahatsızlıklarda kısa süre içerisinde muayene olmak ve tedavi sürecine başlamak gerekir.

Tedavisi

Yeşil damarların belirgin hale gelmesi ile ilgili şikayetlerde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları var olan rahatsızlığı gidermek için uygulanırken bazıları ise bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için önlem almak amacıyla uygulanabilmektedir.

Damar belirginleşmesinin nedeninin tespit edilmesi ve bu olayın hangi vesile ile ortaya çıktığının belirlenmesi aşamasının ardından tedavi uygulamak en uygun seçenektir. Uzman doktorlar bu konuda yeterli düzeyde bilgi sahibi olduğu gibi sizler için en uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve uygulamanızı isteyeceklerdir.

Damar belirginleşmesinde tanı koyulabilmesi için çeşitli metodlar kullanılmaktadır. Bunlar genellikle damarın rengine bağlı olarak koyulan tanılardır. Eğer belirginleşen damarlar mavi veya yeşil renkli ise bireyin sigara ve alkol kullanımını sık sık tekrarladığı ve deri altındaki yağ dokularının azaldığı vurgulanır. Damar kırmızı veya mor renkte ise varis veya damar çatlakları oluştuğu belirtilir.

Damar belirginleşmesinde uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır;

 1. Bacak damarlarında soğuk su uygulaması yapılabilir. Bu uygulama kan damarlarının işlevselliğini arttırdığı gibi belirginleşen damarların eski haline dönmesini sağlamaktadır. Fakat bu konuda verimli sonuçlar alınabilmesi için rahatsızlığın ciddi boyutta olmaması gerekir.
 2. Ayakların dinlendirilmesi ile ilgili uygulamalar yapılabilir. Bu uygulama kan dolaşımının daha rahat olmasını sağlar ve bölgede belirginleşen damarlar zamanlar eski haline döner.
 3. Krem ile bölgeye masaj uygulaması yapılabilir. Özellikle nemlendirici krem ve güçlendirici kremler etkili sonuçlar vermektedir. Bölgedeki dokunun yenilenmesi ve kan akışının normale dönmesi sağlanır.
 4. Egzersiz uygulamaları yapılabilir. Bu uygulama ile damar belirginleşmesi rahatsızlığının önüne geçilebilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu