Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı ve Sondalama

Doğuştan meydana gelen ve herhangi bir müdahale de bulunulmadığı durumda ciddi sağlık problemlerine neden olan gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirli süreç içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Doğuştan meydana gelen sağlık problemlerinden bir tanesi de gözyaşı kanalı tıkanıklığı olmakta. Özellikle bebeklerde gözlemlenen sağlık problemi gözyaşı kanalının tıkanıklığından dolayı gözyaşı bezinin üretmekte olduğu durumlarda oluşan gözyaşının gözyaşı kanalı aracılığıyla burna aktarılmasıdır. Kimi zaman direk gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana gelirken kimisinde ise burun bölgesine yakın konumdaki zar tıkanmaktadır. Göz muayenesi bebeklik dönemi ve çocukluk döneminde muhakkak kontrol edilmesi gereken bir sağlık taramasıdır. Gözlerde meydana gelen aşırı derece çapaklanma ve gözyaşı oluşumunun nedeni gözyaşı kanalı tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra gözyaşı kanalının tıkanık olmasının bir diğer sebepleri de yoğun olarak göz alerjisine sahip olma, gözde çizilme, göze yabancı cisim kaçması ve göz tansiyonu hastalıklarının olmasıdır.

Doğumsal bir oluş olan gözyaşı tıkanıklığı bebeklerde gözlemlenmesi gereken bir sağlık problemidir. Öyle ki ilerleyen süreçler izlemlendiğinde kanal tıkanıklığı %95 oranında bebeklerde henüz 1 yaşına gelmeden geçebilen bir sağlık problemidir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığına Sondalama

Sondalama olarak adlandırdığımız işlem cilt yüzeyinde herhangi bir kesi uygulaması bulunmadan genel anestezi ile uygulanan bir işlemdir. Oldukça hafif bir düzeyde uygulanan anestezi ortalama 5-10 dakikalık bir süreç içerisinde gerçekleştirilir. Çocuk anestezi doktoru tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem öncesinde anestezi doktorunun onayından geçmek gerekir. Sterilize edilen ameliyathane ortamında kanalın içerisi temizlenmektedir. Göz yaşı kanalının içi sonda ile açılmaktadır. Bu işlem kapsamında %95′ lik bir oranda başarılı bir süreç geçirilir.

Doğumsal olarak gerçekleşen bu durum ilerleyen süreçte çocuğun yaşı ilerledikçe uygulamanın başarı oranı azalmaktadır. Bunun için işlem uygulaması için uzun süre beklenmemelidir. Aksi takdirde zaman geçtikçe kanalın açılabilme oranı düşecektir. İşlemin bebeklik döneminde uygulanması ön görülür. Kişinin gözyaşı kanalının durumu göz önünde bulundurularak değerlendirmede bulunulmalıdır. Eğer doktor incelemesi sonucunda talep edilirse tekrar sondalama işlemi uygulanabilir. Eğer yine de kanal yolu açılmamakta ise o vakit gözyaşı kanalının içerisine silikon tüp takılması ön görülmektedir.

Sondalama uygulamasında sonuç başarıya ulaşmamış ise kemik kanalı tıkalı olabilir veya gözyaşı kesesinde yapışıklık olabilmektedir. Bu gibi durumlar çok ender bir oranda olsa da çocuklarda gözlemlenebilir. 2 ve 3 yaş grubundaki kişilerde gözlemlenen bu durumda son çare Diod Lser DSR uygulamasında bulunulması gerekir.

Cilt yapısında kesi ve dikiş bulunmamakla beraber kanamada bulunmamaktadır. Silikon tüp uygulamasında da 3-6 ay gibi bir süreç içerisinde tüp çıkarılmaktadır.

Sondalama İşlemi Öncesi ve Sonrası

İlk olarak yapılması gereken işlem sondalama adını verdiğimiz tedavi uygulamasıdır. Öncelikle önerilen uyguma masaj uygulamasıdır. Çocuğun burnuna günlük olarak antibakteriyel damlalar dökülerek masaj yapılır. Bu işlem günlük olarak her gün tekrarlanmalıdır. Sürekli olarak bu işlemi tekrar etme durumunda bir senelik süreç sonrasında sağlık problemi %95 oranında azalmaktadır. Antibiyotikli ilaç kullanımı ve sonrasında eğer ki tıkanma geçmiyor ise o vakit yapılması gereken işlem sondalama işlemidir.

İlk sondalama işlemi sonrasında tıkanıklık hala devam ediyor ise o vakit 2 ay sonra tekrar sondalama yapılmalıdır. Bu işlem sonucunda da geçmez ise o zaman tekrar bir uygulamada bulunmak için 3 yaşına kadar beklenilmesi gerekir. Bu evre de dakriyosistorinostomi adı verilen ameliyat uygulanmaktadır.Gözyaşı kanal tıkanması olan kişiler katarakt bulunmakta ise bu durumda kişi ameliyat olamamaktadır.

Dakriosistorinostomi Tekniği ile Ameliyat

Kanal tıkanmalarının mevcut bulunduğu etkiler sonucunda gözde şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelir. Genellikle hastalığın tedavisinde uygulanan teknikler başlangıçta orta düzeyli uygulamalar olmakta ve masaj ile desteklenmekte. Zaman içerisinde meydana gelen ilerleme ve hastalığın kendi kendine geçmemesi üzerine ise cerrahi müdahale de bulunulması gerekir. Dakriosistorinostomi olarak adlandırdığımız tedavi uygulaması cerrahi bir müdahale girişimidir. Her ne kadar bu evre öncesinde ilaç kullanımı ile tedavinin sağlanabileceği ön görülse de ilaçlar bir nevi geçiştirici çözümdür.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu