Berry Anevrizması Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Anevrizmanın en sık rastlanan çeşidi olan berry anevrizma; boyutları 10 mm. ile 20 mm. arasında değişkenlik gösteren ve erken önlem alınmadığı takdirde bireyin yaşamını tehdit eden bir hastalıktır.

Berry Anevrizma

Anevrizma hastalığının alt bir çeşidi olan ve oldukça sık rastlanan berry anevrizmanın bir diğer adı dar boyunlu sakküler anevrizmadır. Bu şekilde ifade edilmesinin nedeni ise anevrizmanın kiraz gibi görünmesinden kaynaklanır.

Boyutu 10 mm.` den küçük berry anevrizmaları olabileceği gibi boyutu 20 mm.` ye yaklaşmış berry anevrizmalarının görülme ihtimali de vardır. Burada anevrizmanın boyutu etkileyen temel faktör bireyin fizyolojik özellikleri ve vücudunun hastalığa verdiği tepkidir.

Bu noktada anevrizmanın  toplum içerisinde %3-%5 aralığında görüldüğünü ve atardamar kaynaklı bir rahatsızlık olduğunu belirtmek gerekir. Yapılan araştırmalar neticesinde berry anevrizmanın yaş ile birlikte arttığını bunun nedeninin ise damarların yapılarının bozulması olduğunun tespit edilmesi atardamar sağlığının hastalık üzerindeki etkisi net bir şekilde gösterir. 

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda anevrizma için genel bir tanım yapmak mümkün hale gelecektir. Anevrizma; kanı tüm vücuda dağıtan atardamarların birçok farklı nedenden ötürü tahribata uğraması neticesinde ortaya çıkan ve birey sağlığını ciddi ölçülerde tehlikeye sokan bir hastalık olarak ifade edilebilir.

 Berry anevrizmasında risk grupları ile diğer anevrizma çeşitli arasında herhangi bir ayrım yapmak mümkün değildir. Yani; anevrizmalarda risk grupları çeşide göre farklılık göstermez ifade doğru olacaktır.

Genel hatlarıyla bakıldığında anevrizma; orta yaştan yaşlılığa adım atan 35-60 yaş aralığında ve daha sık kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. Cinsiyet ile anevrizma arasındaki ilişki tam manasıyla tespit edilemese de yapılan incelemeler kadınlarda anevrizma görülme ihtimalinin bir adım daha önde olduğu yönündedir.

Yaş ve cinsiyet faktörüne ek olarak; beynine herhangi bir nedenden ötürü darbe alan ve beyinsel fonksiyonları zedeleyici etki yapan maddeleri kullanan bireyler de anevrizma risk grubuna dahil edilir.

 Elbette özelde berry anevrizma genelde ise tüm anevrizma çeşitlerinde temel nedenin atardamarların yapısının bozulması olduğu göz önünde bulundurulursa; damar sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklara sahip bireyleri de risk grubuna dahil etmek mümkün olacaktır.

Nedenleri ve Belirtileri

Berry anevrizma nedenleri ile risk grupları karşılaştırıldığında tahmin edilebileceği gibi bire bir eşleşme görmek mümkündür. Diğer bir ifadeyle; risk grubunu oluşturan faktörlerin birçoğu aslında berry anevrizma hastalığının nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Elbette nedenler ile risk grupları arasında birkaç farklılık mevcuttur. Örneğin; hipertansiyon hastaları risk grubuna dahil edilmezken hipertansiyon anevrizmanın tetikleyicisi olabilir. 

 Anevrizma belirtilerini şu şekilde genelleştirmek ve sıralamak mümkündür:

  • Beyine alınan darbenin atardamarların yapısını bozması.
  • Damar hastalıklarının atardamar üzerindeki olumsuz etkileri.
  • İlaç ya da uyuşturucu bağımlılığı.
  • Hipertansiyon

Anevrizma belirtileriyle ilgili bilinmesi gereken ilk nokta; semptomların belirli durumlarda kendini ortaya çıkartmaması bu nedenle de teşhisin dolayısıyla tedavinin gecikmesidir.

Buna ek olarak; anevrizma semptomlarının kanama olduğu takdirde daha şiddetli bir biçimde ortaya çıktığını ve 24 saat içinde önlem alınamaz ise bireyin yaşantısını tehdit edecek düzeye geleceğini söylemek gerekir.

Hastalığın belirtilerini sıralamak istersek; 

  1. Ağırlıkla kol bölgelerinde olmak üzere bacaklarda da görülen kuvvet kaybı.
  2. Sorunun beynin hangi bölgesinde ortaya çıktığına bağlı olarak o bölgenin fonksiyonlarının azalması. (Örneğin; bireyin konuşma faaliyetlerini etkileyen bir bölgede problem var ise bireyin konuşmasında bozukluklar görülebilir.)
  3. Kanamanın oranına ve bu kanamanın beyinde yaptığı baskılara bağlı olarak ortaya çıkan bilinç kaybı ve ağır uyku hali.

Berry anevrizma semptomlarının ilk fark edildiği anda uzman hekim kontrolüne başvurulması gerekir. Hastaların % 10′ unun problemin geç teşhis edilmesi nedeniyle kaybedildiği istatistiği göz önünde bulundurulursa durumun ciddiyeti daha net bir şekilde görülür.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; “Erken teşhis hayat kurtarır.” ifadesinin berry anevrizmasında hayli geçerli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu