Beyin Damarlarının Tıkanıklıklarına Neden Olan Faktörler

Sonu felç hatta ölüme varan; beyin damarlarının tıkanıklıklarınındüzensiz beslenme, sigara, hareketten uzak yaşam felsefesi ya da kalıtımsal hastalıklar gibi bir çok nedeni bulunmaktadır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Çoğu zaman hazırlıksız yakalayan, belirti vermeden sinsice ilerleyen beyin damarlarından olan tıkanma; hayatınızı kabusa çevirmeye; sosyal hayatınızı olumsuz etkilemeye sonu felç ve ölüme giden büyük bir sağlık sorunu olmaktadır. Beyin damarlarlarında oluşan ve insan sağlığını önemli ölçüde etkileyen tıkanmanın oluşumunda pek çok farklı neden olsa bile; bu hastalığın nedenlerini dört ana neden altında toplamak mümkün olmaktadır. Bunlar:

 • Genetik Olan Sağlık sorunları
 • Günlük Hayatın Dengesizliği
 • Kan Damarları İle İlgili Olan Sorunlar
 • Diğer Nedenler

Genetik Sorunlar

Beyin damar tıkanıklıkları; genel olarak damar sertliğine ve damarın esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak yorumlansa bile bazı durumlarda altında yatan genetik bir hastalığa dayanabilmektedir. Kalıtımsal olarak sizde problem olarak var olan hayatınızı kısıtlayan; yüksek tansiyon, diyabet diye tanımlanan şeker hastalıkları veya kortizon ihmal edilir ve zamanında tedavi edilmezse beyin damarlarının tıkanmasına yol açarak sizi felç hatta ölüme kadar götürebilmektedir.

 • Kolesterol Hastaları
 • Şeker Hastaları  
 • Tansiyon Hastaları

Kolesterol Hastaları

Kolesterol kanda yüksek miktarda olursa damar duvarların duvarlarında birikmeye başlar. Bunun sonucunda da kalp krizleri, damar tıkanıklıkları, felç ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Ailesinde kolesterol sorunları olan kişilerin bilhassa beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kanda bulunan kolesterolün artması damar sertliğine hatta beyinde bulunma damarların tıkanmasına neden olmaktadır.

Şeker Hastalıkları

Günümüzde her on iki insandan biri şeker hastasıdır. Bazı durumlarda genetik olan şeker beyin damarlarının tıkanmasını da tetiklemektedir. Pankreas tarafından üretilen insülin; yeterli olmaması halinde ortaya çıkar. Bu yüzden tedavisinde genelde insülin dengelenmesi ile olmaktadır.

Yüksek Tansiyon Hastaları

Hipertansiyon hastalarının değişken olan ve genelde basıncı fazla olan kan dengesizliği beyin damarlarının tıkanmasına etken olmaktadır. Genetik olabilen bu hastalığın tedavi edilmesi damar hastalıkları ve tıkanıklıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Günlük Hayatın Dengesizliği

Bilhassa masa başı işi yapanlar; bilgisayar başında uzun süre kalanlar, gelişen teknolojik gelişimler, zamanın kısıtlı olmasına bağlı gündelik hayatta sizi hareketsiz pasif hayata iten çeşitli nedenler beyin damarlarının tıkanmasının ana nedenlerinden biri olabilmekte. Çalışan kadınların hazır olan dondurulmuş gıdalara eğilimi hem kanda yağ oluşmasına hem de damarların tıkanmasına neden olabilmekte. Buna bir de sigara tiryakiliği eklendiğinde beyin damarları tıkanması konusunda risk büyümektedir. Günlük hayattaki olumsuzluklardan bazıları beyin damarları tıkanması konusunda risk faktörleridir. Şöyle ki;

 • Hazır Gıdalarla Beslenme
 • İlerleyen Yaş Faktörü
 • Sigara Kullanımı
 • Hareketten Uzak Yaşam Tarzı

Hazır Gıdalarla Beslenme

Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve düzensiz ve hazır gıdalar ile beslenme; beyin damarlarının tıkanmasını tetikleyen önemli bir unsurdur. Kolesterol ve obeziteye neden olan bu beslenme tarzı kan basıncını dengesizleştirir.

İlerleyen Yaş Faktörü

Beyin damarlarının tıkanması genel olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe damarlar esnekliğini kaybeder ve sertleşir. Kan akımı rahatlıkla oluşamaz ve kanın pıhtılaşmasına neden olur. Bu yüzden yaşı kırkı aşan her insanın senede bir kere doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Sigara Kullanımı

Sigara Kullanımı sadece beyinde değil neredeyse bütün vücutta bulunan damarların tıkanmasına, damar sertliğine neden olmaktadır. Zararları büyük olan sigara alışkanlıklarına son vermek gerekmektedir.

Hareketten Uzak Bir Yaşam tarzı

Hareketten Uzak Yaşam

Hareketsizlik, uyuşukluk damar tıkanmasının ana nedenlerinden biridir. Kan dolaşımını hızlandıran egzersizler bu hastalığın oluşumun engellemekle olmaz; tedavide de büyük yararlar sağlar.

Kan Damarları İle İlgili Sorunlar

Beyin damar tıkanıklığı nedenleri arasında ilk akla gelen kuşkusuz ki; damar sertliğidir. Pıhtılaşma gibi sorunlar kan akışındaki dengesizlik tetiklemektedir.

 • Damar Sertliği
 • Kanda pıhtı Atılması

Damar Sertliği

Atardamarlar genelde vücudun hareketlerine göre şekillenen esnek bir yapıda bulunmaktadır. Damar sertlikleri çeşitli nedenlere bağlı olmakla birlikte beyin damarlarının tıkanmasında da etken bir rol sağlamaktadır. Kan akışı damar sertliğine bağlı olarak azalır yada çoğalır.

Kanda Pıhtı Atması

Kanın pıhtılaşması; akışkanlığını yitirip jelimsi( yarı katı) hale dönüşmesi halidir. Bu da damar tıkanıklıklarına zemin hazırlayan, sonu ölümle yada felçle biten sağlık problemleri oluşmasına neden olan büyük bir sağlık problemi olmaktadır.

Diğer Nedenler

Genel olarak ortak yaş ve sonrası görülen beyin damar tıkanıklığı bazı durumlarda yedi yaşındaki küçük çocuğun bile sağlık sorunu haline gelebilmektedir. Bir anne adayı ya da fıtık ameliyatı geçiren küçük çocukta beyin damarı tıkanıklığı birden bire ortaya çıkabilmektedir. Trafik kazası geçiren yeni doğmuş bir bebek için de beyin damarı tıkanıklığı hastalığı olasılık dahiline olmaktadır.

 • Geçirilen Bir Trafik Kazası
 • Ameliyat Sonrası
 • Hamilelik


Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu