Beyin Damarlarında İncelmenin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Beyin damarlarında incelme görülen hastalarda felç ve inme riskine dair tetkikler yapılmalıdır. Olası bir kanama ile beraber ciddi sonuçlar gözlemlenebilir.

Beyin damarlarında incelme görülen hastaların zihinsel anlamda da zor bir süreç geçirdiklerini söyleyebiliriz. Bazen oluşan damar tahribatından ötürü beyinde kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor.

Beyin Damarlarında İncelme Belirtileri

beyin damarlarında incelme

En hassas organımız olan beyinde damar incelmesi görülebiliyor. Bunun birçok farklı sebebi olduğu gibi sonuçları da pek içi açıcı olmuyor. Damar yapısının incelmesi çoğu zaman damarın iç yüzünde gözlemlenen kas zayıflıklarından kaynaklanıyor. Bu kas zayıflamalarının dışında beyne giden damarlarda pıhtılaşma ve pıhtılaşmaya bağlı tıkanmalar önemli bir rol oynuyor.

Beyin Damarlarında İncelme belirtileri arasında çok ciddi ve net reaksiyonlar gözlemlenemeyebilir. Fakat bazen belirtiler kendisini göstererek hastaya adeta sinyal verebilir. Her halükarda düzenli olarak kontrole gitmek sağlık açısından önem taşıyor. Çünkü beyinde bulunan damarlarda oluşan incelmenin sonucunda felç gibi ciddi rahatsızlıklar görülebiliyor.

 • Beyin Anevrizması
 • Kan Dolaşımında Anomali
 • Baş Ağrıları
 • Görme Bozuklukları (Geçici veya kalıcı)
 • Yüzde Ağrı Hissi

Bazen beyin anevrizması oluştuğu tespit edilse bile bunun küçük bir baloncuk olarak var olduğundan söz edilir. Zararı bile olmayan ufak bir damar baloncuğunun çok büyük bir risk faktörüne dönüşmeyeceği tahmin edilebilir. Ancak felç oranlarına bakıldığında etkin bir rol oynadığından şüphe yok.

En kötü ihtimalle zihinsel anlamda akli durumu etkileyen bir rahatsızlığa dönüşebilir. Beyinde en ufak bir damar daralması ve buna bağlı olarak gerçekleşecek reaksiyonlar çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Örneğin hastanın karamsar olması veya aşırı hassasiyet bunların başında gelir. Bazı kişilerde oluşmuş sürekli hüzün halinin ve depresif tavırların genel nedeni ufak beyin anevrizmalarıdır.

Beyin Damarlarında İncelme Nedenleri

Beyin damarlarının incelmesi tamamıyla farklı rahatsızlıklardan kaynaklandığı için kolay tespit edilebilir. En azından hasta sayısının çok olması düzenli kontrol ve test sürecini hızlandırır. Fakat halk arasında yaygın hastalıkların burada etkin bir rol oynaması yüksek bir orana sebep olabiliyor. Doğal olarak herkesi risk faktörüne bağlı olarak incelemek mümkün olmadığı için bireysel anlamda belirtilerle şikâyeti olanlarda erken teşhis olabiliyor.

 • Kolesterol
 • Diyabet
 • Serebral Hipoperfüzyon
 • Serebral Vasküler Rahatsızlıklar
 • Serebral Vazooklüzyon
 • Karotis Endarterektomi
 • Serebral Ateroskleroz

Şeker hastalığının ve kolesterol gibi yaygın görülen bir rahatsızlığın burada sebep olduğu durum gözlemlenebiliyor. Fakat beyinde damar incelmesi olan hastalarda erken teşhis edilmesi durumunda bunun önüne geçebilmek için yaşam standartlarını düzenlemek gerekebilir.

Hali hazırda yaşam standartlarının düzenlemesiyle beraber damarda incelme görülme ihtimali daha da düşüyor. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve saatlerinizi belirli bir düzene sokmak başlı başına bir tedavi seansına dönüşebiliyor. Eğer nedenleri ile bağlantılı olarak doktorunuzun önerdiği bir ilaç varsa mutlak suretle kullanmanız gerekecektir.

Kontrol altına alınmadığında beyin damarlarında kanama ve kanamaya bağlı olarak felç riski ortaya çıkabilir. 

   
Kanama Riski 10.000’de 1
Kanama Sonucu İnme %5-10
Görüldüğü Yaş Aralığı 20-60

Beyin Damarlarında İncelme Tedavi Yöntemleri

Beyin damarında incelme olan herkesin dikkat etmesi gereken bir noktadan söz edeceğiz. Tedavisi mümkün olsa da beyin gibi henüz tam manasıyla çözümleyemediğimiz bir noktaya damar cerrahisi uygulanmamaktadır. Burada ilaç tedavisiyle aktif sonuçlar alındığı gibi yaşamsal bazı faaliyetlerin düzene koyulması gerekiyor. Doğal olarak tedavinin doğrudan sağlıklı yaşam standartları olduğunu söylemek mümkün hale geliyor.

 • İlaç Tedavisi

En çok uygulanan metot olan ilaç tedavisinin özellikle dikkatli yapılması gerekiyor. Çünkü verilen ilaçların kişiye özel olduğunu unuttuğumuz aşikâr. Birisine iyi gelen ilacın bir başkasına iyi gelmeyeceğini vurgulamak gerek. Hatta daha büyük bir riskin oluşacağından emin olabilirsiniz.

Genellikle ilaç tedavisi için doktorunuzun teşhisi ile beraber kolesterol, diyabet, hipertansiyon ilaçları önerilir. Pankreas çalışma seviyesini düzenleyen bazı ilaçlar etkin sonular doğurabilir.

Tüm bu etkileri gözlemleyebilmek içinse belirli saatlerde yatıp uyanmak, alkolden uzak durmak, sigarayı bırakmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, uykunuzu almak gibi sağlıklı yaşam formlarından söz etmemiz gerekiyor. Bunları yerine oturtmadan hiçbir şekilde olumlu sonuçlar alamayabilirsiniz. Sebze tüketimine ve doğal besinlere özen göstermek bile beyin damar yapısının incelmesi için tedavi önerilerindendir. Tüm damar ağının sağlıklı bir dolaşıma hizmet etmesi için beslenmeyi düzene sokmak birincil tedavi metodu olacaktır. Bunu egzersiz programlarıyla desteklemek ise genel sağlık açısından ciddi bir handikap yaratır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu