Beyin Damarı Tıkanıklığı Belirtileri Tedavi Yöntemleri ve Sonrası

Beyin damarında oluşan tıkanmaların belirtileri kimi zaman belirgin bir şekilde fark edilmese de zaman içerisinde baş dönmeleri ve buna bağlı bilinç kaybı gibi belirtiler ile kişinin hayatını riske etmekte.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Beyin damarının tıkanması oldukça ciddi bir durumdur. Beyin damarının tıkanması sonucunda beyin işlevini kaybedeceği gibi aynı zamanda kişinin ölümüne de sebep olabilmektedir. Bunun için beyin damarı tıkanıklığı fark edildiğinde muhakkak en yakın süreçte sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Bunun için kişi beyin damarı tıkanıklığının etkilerini erkenden fark edip saptamalı.

Beynin oksijensiz kalması demek beyin kanaması ve buna bağlı birden fazla ölümcül durumu açığa çıkarmaktadır. Beyinde meydana gelen tıkanmaların belirtileri beynin hangi bölgesinde tıkanma olduğuna dair değişkenlik göstermektedir. Bunları sıralayacak olursak;

Başta bilinç kaybı  ile kendini belli etmeye başlayan damar tıkanması sonrasında konuşma bozukluğu, hareket ve benzeri kontrol alanında fonksiyon kaybına, ani olarak gelişen görme bozukluğu, geçici körlük, inme ve baş dönmeleri ile bayılmalar ile etkilerini belli etmektedir.

Net olarak belirtilerin ilerleme düzenini sıralayacak olursak ilk olarak kişinin kaslarında belirgin düzeyde güç kaybı oluşmaktadır. Sonraki süreçte özellikle kol ve parmaklarda uyuşmalar sık yaşanır. Zaman içerisinde göz kararmaları ve bayılma ile sonuçlanarak beyin damarı tıkanıklığının etkileri açığa çıkar.

Damar Tıkanıklığının Sebep Olduğu Geçici Belirtiler

Damar tıkanıklığının ilk evrelerde saptanması oldukça önemlidir. Öyle ki damar tıkanıklığı belirtileri birden açığa çıkıp kısa süre içerisinde sizlerin hayatını riske edebileceği gibi zaman içerisinde ufak çaplı belirtiler olarak tanımlayacağımız geçici belirtiler ile de gün yüzüne çıkabilir. Bunlar her ne kadar geçici ataklar kapsamında oluşan belirtiler olsa da hayatınızı riske bir adım daha yaklaştığını ön gören belirtilerdir. Bunun için bu belirtiler sizde de mevcut ise zaman kaybetmeden muhakkak doktora başvurmalısınız.

  • Kaslarda zayıflamaya bağlı oluşan yüzde çekilmeler, kolda ve bacaklarda uyuşmalar
  • Dengede bozukluk ve sık gerçekleşen baş dönmeleri
  • Çift görme ve görme kaybı
  • Cümle kurmada bozukluk ve dikkat kaybı
  • Anlatılan herhangi bir olayı veya durumu zor algılama

Beyin Damarı Tıkanıklığı Tedavisi

Damarlarda meydana gelen tıkanmaların oluşumu damar içerisinde kanın pıhtılaşmasından kaynaklanmaktadır. MR incelemesi ile saptanan beyin damarı tıkanmasının ilk olarak hangi bölgede olduğuna bakılır ve bu şekilde tedavi yöntemine başvurulur.

Beyin anjiyografisi ile pıhtının alımı

İnce telli damar içerisine gönderilen tel ile pıhtının alınması sağlanır. Teşhis ne kadar erken yapılırsa müdahaleden o denli başarılı sonuç almak mümkündür.

Cerrahi müdahale ile damarın açılması

Cerrahi müdahale daha ileri düzeyli tıkanıklıklarda mümkündür. Özellikle de beyin ödemei oluşması sonucunda ilaçlı tedavilerin tedaviye yanıt vermemesi sonucunda hastanın kafası açılarak cerrahi bir işlem uygulanmaktadır.

İlaçlı tedavi uygulaması ile damarın açılması

Hastanın yatışının yapılması gereken tedavi uygulamasından bir tanesi olan ilaçlı tedavi Plavix ilacı gibi kan sulandırıcılar ile tedavi başlangıç gösterir. Bu sayede pıhtı çözülmekte ve hasta kontrol altına alınarak kontrollü bir tedavi süreci başlatılmaktadır.

Beyin damarı tıkanmasında kullanılan herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Lakin tıkanıklığı açma işlemi esnasında kan sulandırıcı ve benzeri nitelikte ilaçlar kullanılmaktadır.

Damar tıkanıklığı tedavisi olan kişiler uzun süreli aspirin kullanmaktadır.Damarın açılmasını sağlamak amacıyla stent ve endarterektomi uygulamasında bulunulmaktadır. Bu iki yöntem damarların açılmasına olanak sağlar lakin çok tıkalı olan damarların açılmasına etki etmemektedir.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

Damar tıkanıklığı tedavisinde kullanılan herhangi bir bitki bulunmamakta. Lakin doğru şekilde beslenerek zararlı gıdaların oluşturduğu sağlık problemlerinden kurtulabilirsiniz. Yanlış beslenme şekilleri de zaman içerisinde damar tıkanıklığına sebebiyet vererek kişiyi sağlık açısında etkilemektedir.

  • Düşük kolesterollü besinler tüketmeli
  • Lifli gıdalar ile beslenme
  • E vitamini alımına dikkat etmeli
  • Besin takviyesi yapan gıdalar ile iyi beslenmeli ve olabildiğince hazır gıdalardan uzak durmalısınız.

Damar tıkanıklığını giderme ile ilgili yapılan çalışmalar ve tedavi süreci uzun bir süreç olmaktadır. Bu süreçte hastanın beslenme şeklinden tedavi uygulaması sonrası ilaç kullanımına kadar bir çok ayrıntı göz önünde bulundurulmaktadır. Damarın bulunduğu bölgeye ve tıkanıklık durumuna göre tedavi süreci ve uygulamaları belirlenir ve uygulanır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu