Biküspit Aort Kapağına Bağlı Olarak Oluşan Rahatsızlıklar

Biküspit aort kapağı; normal bir insanın aort kapağında bulunan üç yaprağın iki olması; bu nedenle zamanla kalınlaşarak esnekliğini kaybetmesine bağlı olan kapak sorunlarının bütünüdür.

Biküspit Aort Kapağı

Aort damarının içinde; basınçla gelen kanın, yer çekimi kuvveti ve kalp kasının gevşemesine bağlı olarak geri dönmesini engellemek amacıyla kapakçıklar yer almaktadır. Normal olarak fizyolojik yapısı üç yaprak şeklinde olan aort kapakçığı bazı durumlarda, özellikle doğuştan iki yapraktan oluşmaktadır. İnsan sağlığı konusunda risk oluşturan bu duruma biküspit aort kapağı denilmektedir. Hafif bir üfürme şeklinde kendini belli eden bu durum; aort kapağı yetmezliği sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu soruna; damar içinde oluşan kireçlenme veya damar darlığı da eklenince hastaların büyük çoğunluğunda aort darlığı sorunu oluşmaya başlar. Biküspit aort kapağı, aort değerlerini etkileyen konjenital veya defektir.

Biküspit Aort Kapağı

 

Doğuştan olan ve erken yaşlarda ortaya çıkabilen bu sorun nedeniyle; genç kalp ve damarlarda; oluşabilen hasarlar kolay bir şekilde tedavi edilir. Biküspit aort kapağı sorunu yaşayan hastaların kanlarındaki akım; ve kapakların yeterli derecede açılıp kapanmaması nedeniyle kalpte kan temizliği yeterli düzeyde olmayabilir. Genellikle bu sorunu yaşayan hastaların kapaklarında bulunan iki yaprağı olması gerekenden daha kalın ve daha az esnektir. Yaprakları birbirinden ayıran çizgiler birbirine birleşik veya yapışık olabilmektedir. Bu nedenle kapakları rahat bir şekilde açılıp kapanamaz. Bu yüzden sol ventriküller kanı damarına iletebilmek daha fazla çabalamak zorunda kalırlar.

Yaş ilerledikçe kapağında meydana gelen daralma sonucunda ve sertleşme kan dolaşım sırasında geri sızabilmektedir. Geriye dönen kan tekrar kalpte temizlenecektir. Bu da kalbin gereğinden fazla zorlanmasına sebep olacaktır. Buna paralel nefes darlıkları, kalp çarpıntıları, göğüs kısmında şiddetli ağrılar oluşabilmektedir.

Görevleri

Genellikle konjenital defektlere bağlı olarak sorun oluşturan biküspit aort kapağı sorunları; kalpten basınçla pompalanan temizlenmiş kanın; kalp gevşediği anda geri dönmeyerek organlara ulaşmasını engellemesi gerekirken, kapakta oluşan sorun yüzünden tam anlamıyla kapanamayacak ve kalbe geri sızacaktır.  Biküspit kapaklarının temel görevi atardamarda ilerleyen kanın organlara tam olarak iletilmesini sağlamak amacıyla basınçla itildiği anda kapanarak kanın ileri gitmesini sağlamaktır.  

Tedavisi

Aort biküspit kapak sorunlarında tedavinin ilk aşaması hastalığı oluşturan nedenleri saptamaktır. Genel olarak kapaklarda oluşan sorunları; yapracıkların üç yerine iki tane olmasıdır. Bu da dolaşımın tam olarak yapılmasına engel olmaktadır. Aort biküspit kapak sorunlarının tedavisinde genellikle cerrahi müdahaleler çözüm olmaktadır. Genel olarak kırklı yaşlara kadar sıkıntı yaratmayan bu hastalık, muayene sırasından kalpten gelen üfürük şeklindeki ritim aralarıyla ortaya çıkar. Kapak sorunu olan hastaların yılda bir kere düzenli olarak, aksatmadan ekokardiyografi çektirerek hastalığın ilerleme durumunu kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Endokardit riskine karşı diş tedavileri ve ameliyat öncesinde antibiyotik kullanmaları önemli bir noktadır. Bu sağlık sorununda tedavi; hastada şikayetler başladığında, hastanın durumuna göre planlanmaktadır.

Bu sağlık sorununda tedavi genel olarak ameliyatla kapak değişimi olmaktadır. 

Bağlı Hastalıkları

Genel olarak ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlara neden olan aort biküspit kapak sorunu çoğunlukla kalp kapağında bulunan yaprakların doğuştan eksik olması, kalp romatizmaları, ateş, kapaklarda meydana gelen kireçlenme, mitral kapak propsusu, kapak enfeksiyonları gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Biküspid aort kapak hastalıkları genel olarak doğuştan oluşan sağlık sorunlarıdır. Kalpten çıkan aort damarının üzerinde bulunan bu kapakçıklar normal bir insanda üç yapraktan oluşmaktadır. Nadir durumlarda bazı insanlarda iki yapraktan oluşan bu kapak zaman içinde; yapısının tamamen bozulmasına, darlık oluşmasına, kireçlenme yaşanmasına ve kapak yetmezliğine bağlı olarak kapağın tam anlamıyla kapanmamasına neden olmaktadır.

Genel olarak uzun seneler sessiz bir şekilde belirti vermeden ilerleyen biküspit aorta kapak sorunu;  genç yaşlarda veya daha ileri yaşlarda; tamamen tesadüfe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sağlık sorunundaki tek belirti muayene sırasında duyulan kalp üfürmesi olmaktadır. Kesin tanını konulabilmesi hastaya ekokardiyografi çekilmesi gerekmektedir. Bu sağlık sorunu hastada otuzlu, hatta kırklı yaşlara kadar herhangi bir sorun çıkarmamaktadır.

Kırklı yaşlardan sonra hastada; nefes darlıkları, çabuk yorulma, kapak darlığına bağlı olarak oluşan kalp yetmezliği,  göğüslerde oluşan şiddetli ağrı, kapak infeksiyonları, kalp ritminde bozukluk, çarpıntı hatta tedavi edilmemesi durumunda hastanın hayatını kaybetmesi gibi sıkıntılara neden olmaktadır.

Ameliyatı

Biküspit aort kapak ameliyatları lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyatta esas alınan ilk olarak kapağın değiştirilmek yerine onarılması olmaktadır. Bazı sorunlarda kapaktaki sorun aynı zamanda damarında sorun yaratmıştır. Böyle durumlarda sadece kapağın değişmesi veya onarılması yeterli olmayacaktır. Bu ameliyatlara bentall ameliyat denilmektedir.

Kapakta aşırı kireçlenme, darlık gibi sorunlar bulunmuyorsa kapak değiştirilmeyip tamir edilmesi mümkün olmaktadır. Fakat aort kapağı tamiri yapılmayacak kadar deforme olmuşsa o zaman kapağı değiştirmek ve aynı zamanda kapakla ilgili damarına da greft takmak veya değiştirmek gerekebilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu