Bilateral Varikosel Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Testislerde bulunan toplardamarların varisleşmesi sonucunda şiddetli ağrı, hormon üretiminde azalma, cinsel istek azalması görülmektedir. Tedavisi yapılmaması durumunda komplikasyonlar oluşur.

Bilateral Varikosel

Erkeklerin testislerinde bulunan toplardamarların varisleşmesi sonucunda kısırlık oluşma riski oldukça fazla olmaktadır. Bu rahatsızlık oluşması durumunda testislerde bulunan toplardamarlar aynı bacaklarda bulunan toplardamarların varisleşmesi gibi genişlemesine neden olacaktır. Testisin ısısında bozulma olacak ve kirli kan testis içerisinde birikecektir. Bunun sonucunda da kan akım hızında bozulmalar meydana gelir. Testislerin fonksiyonlarını yitirmesi ve sperm ayrıca testosteron üretiminde azalma oluşacaktır.

Aşırı kilolu olan kişilerde ve bacaklarında varis olan erkeklerde daha yoğun olarak varikosel durumu görülmektedir. Toplardamarlarda bulunan kapakçık hastalığı oluşması durumunda kan akış hızında ortaya çıkması durumunda ortaya çıkacaktır.

Kabızlık sorunu çeken kişilerin yaşamakta olduğu bu sorun erkeklerin çocuk sahibi olmalarına engel olacağı gibi aynı zamanda da kişilerin bacağa yayılacak olan ağrı yaşamalarına neden olur.

Bilateral Varikosel Belirtileri

Erkeklerin testislerinde bulunan toplardamarların büzüşmesi ile birlikte hastalık gelişecektir. Bu durumda kişilerde kısırlık oluşmasına neden olur. Varikosel oluşması durumunda hastaların bazılarında herhangi bir belirti vermeyebilir. Belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Testislerde şişlik;
  • Kabarıklık oluşması;
  • Testislerde ağrı oluşması.

Hastaların testisleri üzerinde bakıldığı zamanlarda şişlik oluşur. Damarların büzülmesi ve deri altında görünür olması ile şişlik meydana gelecektir. Sıklıkla her iki testis üzerinde de meydana gelecektir. Hastaların çocuk sahibi olmak isteyip olamama nedenleri arasında olmaktadır.

Ağrı ise toplardamarların şişmesi ile birlikte bazı hastalarda görülür. Bunun sonucunda hastanın ciddi ağrısının oluşmasına neden olacak bir durum ortaya çıkar.

Varikosel gelişimi ile ağrı testislerde meydana gelecektir. Bu ağrılar kişilerin rahatsız olmasında etkili olur. Özellikle de kasık bölgesinde şiddetli olacak ağrı sonucunda kişilerin bacaklarına doğru yayılacak bir ağrı ortaya çıkar. Varikosel ağrılar olması durumunda fıtıklaşma ve idrar yoluna baskı kurması sonucunda dirar yaparken sorun olma ve hastaların tam olarak idrar yapamamalarına neden olur. Hastanın testis enfeksiyonu oluşmasında da bu durum etkili olmaktadır.

Bilateral Varikosel Nedenleri

Varikosel hastalığının neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yaklaşık olarak yetişkin olan erkeklerin %20 civarında bu hastalık görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan erkeklere yapılan testler sonucunda bu hastalığın kısırlığa neden olduğu %40 civarında olmaktadır. Daha çoğunlukta erkeklerin testislerinin sol tarafında %90 oranında görülmektedir. Her iki tarafta da görülme ihtimali bulunmaktadır. Sağ tarafta sadece görülme oranı oldukça az olmaktadır.

Sol testiste daha yoğun olarak görülmesinin nedenleri arasında sol testisin daha aşağıda olması ve sol tarafta oluşan testisin toplardamarların daha uzun olmasıdır.

Obez olan kişilerde daha yoğun olarak görülmektedir. Ağır egzersiz yapan kişilerde ve kronik astım nedeniyle hastaların sürekli olarak öksürük nöbetlerine maruz kalması sonucunda sürekli olarak kabız olan kişilerde daha yoğun olarak görülmektedir. Ayrıca hastaların sürekli olarak ayakta kalmaları sonucunda da sıklıkla görüldüğü gözlemlenmektedir.

Bilateral Varikosel Tedavisi

Hastalarda şişlik oluşması, damarların büzüşmesi gibi ve ağrının artması sonucunda doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene sonucunda tanısının konulması mümkün olacaktır. Özellikle de hastaların yaşamakta olduğu cinsel ilişki sonrasında şiddetli bir ağrı meydana gelir. Oluşması durumunda mutlaka hastaların tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Eğer ki bu hastaların tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda damarlarda meydana gelen varis sonucunda hastanın cinsel ilişki isteğinde azalma olması, cinsel isteksizlik ortaya çıkması ve ereksiyon sorunları yaşamasına neden olur.

Varikosel gelişmesi sonucunda hastanın derecesine bakılacaktır. 3. derece olması durumunda hastaların ameliyat ile bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Testis boyutunda küçülme olmaları sonucunda ve yapılan ultrason görüntülemesi sırasında damarların genişlemesi 3 milimin üzerinde olması durumunda ve ciddi oranda sperm kalitesinde azalma meydana geldiğinde ameliyat edilmesi hastanın mümkündür. Bu hastaların beslenmesi tedavinin başarılı olması için çok önemlidir. Hastaların yaşam tarzında gidecek oldukları değişiklik ve kilo vermeleri de gerekmektedir.

Hastalığın cerrahi müdahalesi mikrocerrahi yöntemi ile yapılacak olan ve kasık bölgesinden 2 santim civarında bir kesik açılarak buraya girilmesi ile mikroskop altında genişlemiş toplardamarların ayrılması ile gerçekleşecektir. Anestezi altında yapılacak olduğundan hasta herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeyecektir. Ameliyatın süresi damarların genişlik seviyesine göre 1 saat ile 2.5 saat arasında değişmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu