Boyunda Damar Damar Üstüne Binmesi ve Tedavisi

Damar damar üstüne gelmesi bazı durumlarda önemsiz olup, kas gevşetici ilaçlarla, masaj ve istirahat ile geçebileceği gibi bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunu habercisi olabilmektedir.

Boyunda Damar Damar Üstüne Binmesi

Her yaştaki hastalarda rastlanabilen damar damar üstüne binmesi; birden bire ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın semptomları arasında morarma, kızarıklık, şiddetli ağrı ve kramp olabilir. Çoğu zaman başı çevirmekte hasta zorlanır.

Tedavi edilmez ve dikkate alınmazsa kronikleşme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olmaktadır. Bazı durumlarda travmalardan kaynaklanabileceği gibi bazı durumlarda farklı ve önemli bir hastalığın belirtisi veya uyarısı da olabilmektedir.

Bu durumda olan bir hastanın; uzun sürmesi halinde vakit kaybetmeden bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Sinir sıkışmaları; günümüzde teknik yöntemlerin ve tıbbi ilerlemedeki olumlu gelişim sayesinde daha iyi bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Sinir sıkışmaları insanlığın var oluşundan bu yana sıklıkla görülen klinik tablolardır. Sinir sıkışmaları;  vücutta bulunan sinirlerin bir yerde sıkışması ile ortaya çıkan tablolardır. En çok görülen şekli genellikle el parmaklarının uyuşması şeklinde olur.

  • İnsan anatomisinde atardamarlar ve toplardamar bazen yan yana işlevlerini sürdürebildiği gibi bazen de üst üste binebilmektedir. Bu normal bir anatomik durumdur.
  • Kaslarda herhangi bir spazm ve gerginlik olması durumu, halk arasında damar damar üstüne binmesi olarak nitelendirilmektedir. Bu olayın aslında damarlarla hiçbir ilgisi bulunmaktadır.  Bu durum kasların üerıne sıcak uygulama yaparak, yumuşak masajlarla veya kas gevşetici ilaçlar yardımı ile giderilebilmektedir.
  • Üçüncü durum iki damar paranın üst üste binmesi halidir.

Nedenleri

Damar damar üstüne binmesinin nedenleri dört ana gurupta toplanır;

  • Travmaya Bağlı Oluşan
  • Farklı Damar Hastalıklarına Bağlı Oluşan
  • Anemi kaynaklı
  • Vücutta Bulunan Minerallerin Eksikliğine Bağlı
  • Ters Yapılan Sporlar

Travmaya Bağlı Oluşan

Genellikle çarpma ve vurma sonucu oluşur. Hastanın başını, elini, kolunu veya bacağını bir yere aniden vurması sonucu oluşan kasılmanın neticesinde oluşabilmektedir. Darbenin şekline ve şiddetine bağlı değişik belirtiler verebilmektedir. Darbeli alana yapılan müdahale ve istirahat ile kendiliğinden geçen bir durumdur.

Farklı Damar Hastalıklarına Bağlı Gelişen

Damarlardaki patolojik veya fizyolojik yapıya bağlı olarak oluşan bu olayda genellikle oluşum nedeni; ilerleyen yaşa bağlı olarak damarların esnekliği yitirmesi ya da çeşitli nedenlere bağlı oluşan damar sertliği olabilmektedir.

Anemi Kaynaklı

Kansızlığın vücutta birçok organı ve alışma düzenini etkilediği bir gerçektir. Kaslar ve damarlarda kansızlığa bağlı olarak etkilenen mekanizmalar arasında en nemlileri olmaktadır. Anemi sorunu yaşayanlarda sıklıkla rastlanılan bu sağlık sorunu, kansızlıkla ilgili ilaçların kullanması ve beslenmenin düzenlenmesi ile kendiliğinden ortadan kalkacak bir sağlık sorunudur.

Mineral Eksikliğine Bağlı

Bazı mineraller vücutta damarların çalışmasını ciddi ölçüde etkilemektedir. Eksikliği kadar fazla olmasının da sıkıntılar yaratacağı minerallere en önemli etken kalsiyumdur. Kalsiyumun vücutta fazla olmasına bağlı olarak damarlar sahip olduğu esnekliği kaybedeceği gibi, halk arasında damar damar üstüne binme olarak adlandırılan sağlık problemi oluşur.

Ters Yapılan Sporlar

Spor yapan hastalarda sıklıkça rastlanılan damar damar üstüne binmesi; spor sırasında veya sonrasında; kasılma ve kramplara bağlı olarak oluşur.  Sinirlerin yorulması ve zorlanması da bu hastalığın nedenleri arasında bulunmaktadır.

Tedavisi

Damarlar insan vücuduna hem kanı hem de oksijeni iletirler. İki damardan birinin hareket ederek diğerinin üstüne binmesi tıbben mümkün değildir. Kaslardaki veya sinirlerdeki kasılma halk arasında damar damar üstüne binmek olarak algılanmaktadır.  Bu hastalığın tedavisinde kas gevşetici ilaçlar ve kremler uygulanması çoğu zaman yeterli olacaktır. Kasılan kaslar ve sinirler gevşeyip eski haline geldiğinde çoğu zaman sorun kendiliğinden çözülecektir.

Boyunda Damar Damar Üstüne Binmesi

Hastalık bulguları uzun sürerse; hastanın kendi kendine uygulayacağı müdahale sonucunda geçmezse o zaman hastanın vakit kaybetmeden ana nedenini saptayarak tedavi etme yoluna gitmesi önemli bir ayrıntıdır.  Bazı durumlarda bu hastalığın nedeninde vücuttaki mineral dengesizliği, kansızlık dengesiz beslenme veya farklı bir hastalığı gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda gerekli olan tahlil ve tetkikler yapılarak sorunun nedeni saptanıp tedavi yoluna gidilmesi önemlidir. Aksi halde hastalık kronikleşecek ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecektir.

Bu sorunun ortaya çıkması halinde ilk yapılacak müdahalede olay hastaya kalmaktadır. Hasta uzanır ve sorunlu bölüme soğuk kompres uygular. Sorunlu olan bölgede sinirler ve kaslar rahatlatılır, dinlendirilir. Sıkıntılı alana; kas gevşeten kremlerle ya da spazmları çözen jellerle masaj yapılması; kas gevşeten ilaçlar ve ağrı kesici uygulaması çoğu durumlarda yeterli olmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu