Burundaki Kılcal Damarların Görevi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Burun kılcal damarlar ile kaplı olduğu için en ufak bir iç temas bile kanamasına neden olabilir. Damarların hassas yapısı çatlamalara ve tıkanmalara sebep olabilir.

Burundaki kılcal damarlar bazı dönemlerde kırmızıdan maviye dönebilirler. Bu pigment farklılığı ise insan gözünün seçebileceği düzeydedir. İleri seviyede ise rengin mora çaldığı dahi görülebilir.

Burundaki Kılcal Damarların Nedenleri

Burunda Kılcal Damar Oluşum Sebepleri

Burundaki kılcal damarların görevi solunumu kolaylaştırmaktır. Tabi ki burun yapısının tüm noktalarına ihtiyaç duyulan kanın ulaştırılması temel amaçlarıdır. Fakat burun bölgemizde çok yoğun bir kılcal damar ağının gelişmesinde solunumun payı oldukça büyüktür. Yaşam fonksiyonlarımızı idame ettirebilmemiz için zorunlu olan oksijeni burnumuz ile çektikten sonra içimize çekebiliriz. Doğal olarak dışarısı kaç derece olursa olsun vücut sıcaklığımızın ortalama referans değeri 37 olduğundan belirli oranda ısınması gerekir.

Burun anatomisinde kılcal damarlar, mukus ve burun kıllarının yeri oldukça önemlidir. Burada kılcal damarların en önemli görevlerinden birisi ise aldığımız havayı belirli oranda ısıtmaktır. Yoğun bir ağa sahip olduğundan ötürü dönem dönem damar çatlamaları ve burun kanamaları gözlemlenebilir. Hepimizin burnunun kanamasına rağmen endişelenmeden geçirdiği belirli bir süreç olmuştur. Çünkü kılcal damar çatlamasından kaynaklanan burun kanamaları olduğunu biliriz.

Burundaki kılcal damarlar neden gözükür? Bu sorunun cevabında neden ve sonuç ilişkisi aynı mantık ile kurulmalıdır. Dokuların yaşamı için kılcal damarlar her zaman kan akışını sürdürmek zorundadır. Haliyle belirli bölgelerde çevresel faktörler, darbeler veya kendiliğinden gelişen deformasyonlar olabilir. Bunun en güzel örneği ise bacak damarlarında çıkan varislerdir. Bu tip bir olguya burunda koyu renk damar görüldüğünde de şahit olunabilir.

 • Akut travmalar
 • Hava Sıcaklığı/Aşırı Soğuk
 • Kan Sulandırıcı İlaçlar
 • Lazer Hassasiyeti
 • Kan Pıhtılaşma Anomalileri
 • Tromboemboli

Burundaki Kılcal Damarların Tedavisi

Burundaki kılcal damarların neden göründüğü patolojik inceleme sonucunda da ortaya çıkabilir. Burun anatomisi veya damar rahatsızlıkları ile ilgili hastalıklar gözlemlenebilir. Fakat neden olduğundan ziyade tedavisi için çalışmaların yoğun bir biçimde sürdüğünü vurgulayabiliriz. Son 20 yıldır lazer tedavilerinde elde edilen başarının hemen her hastalık için alternatif bir operasyona dönüştüğünü görüyoruz.

Haliyle burunda kılcal damarlar gözüktüğünde lazerle tedavi edilir ve tamamı farklı renkte olan izleri ile yok edilebilir. Aynı yöntemin bacak varisleri için kullanımı oldukça uzun bir sürece yayılıyor. Uygulanan metot ise temel anlamda aynı yapıya dayanıyor.

 1. Lazer ile kılcal damarların bulunduğu bölgeye noktasal bir açıdan ışınlar gönderiliyor.
 2. Işınların damar içerisindeki alyuvar üzerinde sıcaklığı arttırabileceği bir etki yaratılmak isteniyor.
 3. Başarılı ışın atışlarının ardından alyuvarlar emdikleri lazer ışınıyla sıcaklığı arttırmayı başardıklarında genleşme görülüyor.
 4. Büzüşen deri ve damarlar açılıyor.
 5. Sonraki adımda ise damar çatlamaları gibi durumlara mahal veren noktalara müdahale edilebiliyor. 
Lazer tedavisinde seans uygulamaları  
Burunda görünen kılcal damarlar 2 Seans
Burunda görülen kılcal damarlar ve çatlamalar 4 Seans
Burunda iz bırakmış kılcal damarlar ve büzüşmeler 4-6 Seans

Tabi ki burada burundaki kılcal damarlara lazer tedavisi için herkesin uygun olamayacağı bilgisini eklemek gerekiyor. Yapılan tetkikler sonucunda burun anatomisi ve damar sağlığı belirli standartta olan kişilere uygulanabiliyor.

Burundaki Kılcal Damarlara Bitkisel Çözüm

Burundaki koyu renk damarların yok olması için birçok farklı yöntem denemiş olabilirsiniz. Fakat neden olduğu araştırılmadığı sürece net bir sonuç bulmak bir hayli zor olacaktır. Burun içi oldukça narin bir yapıya sahip olduğundan en ufak bir temas dahilinde bile kılcal damarların çatlaması mümkündür. Genelde bitkisel tedavisi yok denilse de uygulanan bir takım yöntemler olduğu doğrudur.

Bitkisel metotları yalnızca güvenilir uzmanlar tarafından önerilen dozlarda kullanmanız gerekiyor. Zira doktorunuza danışmadan kullanmanız halinde daha büyük sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Krem gibi sağlık kuruluşlarından onay almış bitkisel ürünler ise daha cazip bir tedavi seçeneği olacaktır.

Burun üzerinde gördüğünüz mavi veya mor kılcal damarları yok etme pahasına ciddi sağlık sorunları yaşamayı göze almamalısınız. Çoğu zaman akut gelişen travmalarla 2-3 haftalık bir cilt bakımı ile izler geçer. Kılcal damar izlerini yok eden bitkisel krem önerileri başta kanama ve damarlarda çatlama olmak üzere ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmanızı sağlayabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu