Damar Büzüşmesi Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Damar büzüşmesi durumu, hastanın vücudunun bir çok bölümünde gerçekleşebilmektedir. En riskli durum bu rahatsızlığın beyin ve kalp bölgelerinde meydana gelmesidir.

Damar Büzüşmesi

Damar büzüşmesi veya damar daralması olarak bilinen rahatsızlığın tıp dilindeki ismi ”vazokonstriksiyon” olarak bilinmektedir. Hastalık, hastanın vücudunun pek çok farklı bölgesinde meydana gelebilmektedir. Her bireyin kan damarlarının duvarlarında düz kaslar bulunmaktadır. Bu düz kasların kasılması sonucunda kişinin damarlarında daralma ve büzüşme görülür. Bu durum pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Damar büzüşmesi, genellikle sempatik sinir lifleri yolu ile damarlara iletilen sinirsel uyarıların artması ile meydana gelmektedir. Bu uyarılar, damar duvarlarındaki mevcut gerginliğin belirlenmesini ve korunmasını sağlmakatadırlar. Dolayısı ile damara ulaşan yüksek dozdaki uyarılar, damar duvarlarında bulunan kasların gereğinden fazla gerilmelerine yol açar. Böylece hastada damar büzüşmesi adı verilen rahatsızlık meydana gelir. 

Vazokonstriksiyon

 

Damar Büzülmesi Belirtileri

Hastalık, çok belirgin belirtiler göstermeyebilir. Fakat sancı ve ağrılara sebep olur ve oluştuğu bölgeye göre vücudun belirli noktalarındaki damarlarda pıhtı oluşumu gibi bir görüntü ile de kendisini gösterebilir. Fakat rahatsızlığın en kötü yanı, hastalığın ilerlemesi durumunda herhangi bir belirti göstermeden direkt olarak kalp ve beyin gibi organları etkileyebiliyor olmasıdır. Bu durumlarda hasta, direkt olarak hiç bir belirtiyi fark etmeden kalp krizi veya beyin kanaması geçirebilmektedir. 

Damar Büzüşmesi

 

Bu tip hastalıkların önlenmesi için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi son derece önemlidir. Özellikle alkol ve sigara tüketimi olan bireylerin bu durumlara dikkat etmeleri gerekir. Belli başlı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kol, bel ve boyun bölgelerinde ağrı oluşumu,
  • Hastanın vücudundaki damarlarda görünür bir şekilde şişlikler oluşumu,
  • Hastanın tansiyonunda normale nazaran düşüklük gözlemlenmesi

Unutulmamalıdır ki hastalık, bir takım belirtiler gösterebilse de bir çok zaman bu belirtilerin hiç biri fark edilmemektedir. Bu durum da hastanın ölümüne sebep olabilmektedir. Damar tıkanıklığı ileri seviyeler ulaştığı zaman hayati organalara kan gönderimi zorlaşır ve bu durum da bu organları büyük bir riske sokar. 

 Damar Büzüşmesi Nedenleri

Damar büzüşmesi pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat en yaygın görülen durum, damarlara gönderilen sinirsel uyarıların seviyesinin artması ve bu artışında damar duvarlarında bulunana düz kasların kasılmasına sebep olmasıdır. Bu durumda bu sinyal artışına sebep olan durum araştırılmalı ve hastaya çeşitli testler uygulanmalıdır. 

Fakat, kalp ve damar rahatsızlıklarının bir anda ortaya çıkan hastalıklar olmadıkları da bir gerçektir. Özellikle kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen durum hastanın yaşayış ve beslenme şekli olmaktadır. Daha sonrasında ise yaş ve kilo gibi etkenler gelmektedir. Özellikle yüksek oranda alkol ve sigara tüketimi olan bireylerde bu tip hastalıklar diğer bireylere oranla %30 daha sık görülmektedir. Aynı zamanda bir diğer ihtimal, vücutta kişinin bölgesel ısı azalması yaşamasına bağlı olarak hastalığın gelişmiş olabileceğidir. Tedavi esnasında tüm testler yapılarak ve tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak ilerlenmelidir. 

 Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri hastanın durumunun ciddiyetine göre farklılık gösterebilmektedir. Başlıca tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

  • İlaç tedavisi,
  • Balon ve Stent takımı,
  • Bypass Ameliyatı

Hastanın durumu çok ciddi olmadığı sürece ameliyata başvurulmamaktadır. Fakat hastalık beyin ve kalp gibi organları ciddi oranda etkileyebildiğinden dolayı bu tedavi yöntemleri de göz önünde bulundurulmaktadır. 

Btikisel Tedavi Yöntemleri

Hastalık çok ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece hasta, çeşitli şifalı bitkiler ile kürler uygulayarak damarlarında açılma ve genişleme olmasına sebep olabilir. 

Damar Büzüşmesi İçin Maydanoz Kürü

 

Malzemeler:

  • 1 diş iri sarımsak,
  • 10 dal taze maydanoz (dalları ile birlikte),
  • 2 çorba kaşığı limon suyu,
  • Yarım bardak su 

Hazırlanışı:

Bu tarif hazırlanırken maydanozların dalları ile birlikte kullanılması gerekir. Aynı zamanda kullanılacak olan limon suyunun taze sıkılmış olmasına ve kullanılacak olan suyun klorsuz olmasına da özen gösterilmelidir. Karışım, bir blender yardımı ile hazırlanmaktadır. Tüm malzemele bir blendera atılır ve yoğun sıvı hale gelinceye kadar burada tutulur. Daha sonrasında elde edilen karışım buz dolabında saklanabilir. 

Uygulanışı:

Hazırlanan karışım her gün sabah kahvaltıdan önce kullanılmalıdır. Her gün bir bardak olacak şekilde kahvaltıdan en az 20 dakika önce karışımın içilmesi yeterli olacaktır. Karışım 3 gün sarımsaklı ve 3 gün sarımsaksız olarak hazırlanılır ve toplam 21 gün boyunca uygulanır. 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu