Damar Genişlemesi Tedavisine İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Damar genişlemesi sorunu zaman içinde insanlardan pek çoğunun karşılaşabileceği ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Uygun beslenmek korunmanın yanı sıra tedaviye de yardımcı olmaktadır.

Damar Genişlemesine İyi Gelen Bitkiler

Damar genişlemesi sorunu olanlar hastaların; hayati önemi olan organlarını paralelinde sağlıklarını korumaları için her şeyden önce beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.  Bu hastalığın tedavisine ve bu hastalığın risk faktörü olduğu durumlarda korunmasına yardımcı olacak bitkilere yönelmeleri; uygun bir beslenme alışkanlıkları edinmeleri önemli bir ayrıntıdır. Damar genişlemesine iyi gelen pek çok bitki günlük hayatımızda yer almaktadır.

Zaman içinde insan vücudunda bulunan kardiyovasküler sistemde yıpranmalar meydana gelir. Damarlar esnekliğini kaybeder, üzerinde plaklar birikir, damarlar daralır. Kan dolaşımını etkiler ve buna bağlı olarak organlarda, dokularda ve hücrelerde sorunlar yaşanmaya başlar. Bu sorunların önüne geçebilmek doğru bir beslenme alışkanlığıyla mümkün olabilmektedir.

Damar Genişlemesine İyi Gelen Bitkiler

Damar genişlemesine iyi gelen bitkilere örnek olarak; soğan, havuç, enginar, pazı, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, domates, ardıç bitkisi, oğul otu, pırasa, kedi otu, maydanoz, marul, semizotu, ıspanak, biberiye, kırmızıbiber, tarçın, zeytin yaprağı, çörek otu, kekik verilebilir. Bunun yanında bazı meyvelerin de damar genişlemesini tedavi edici unsurları bulunmaktadır. Her gün yenilen bir adet greyfurt damar sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Limon, nar, siyah çekirdekli üzüm, incir, karpuz, kivi, kavun düzenli tüketildiğinde başarılı sonuçlar vermektedir. Kabuklu yemişler de damar sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bilhassa damar genişlemesi sorununda tedavi edici unsurları vardır. Buna örnek olarak ceviz, badem, kestaneyi verebiliriz. At kestanesi kürleri damar genişlemesi konusunda oldukça başarılıdır.

Yiyecekler

Damar genişlemesi sorunları günümüzde oldukça ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Çoğu zaman felç, organların fonksiyon kaybı veya ölüm gibi sonuçlara gidebilen bu hastalığın hem tedavisi hemde korunması büyük önem arz etmektedir. Sadece damar genişlemesi sorunu olan hastalar için değil aynı zamanda bu hastalığa oluşma riski olan hastalar içinde korunma yöntemleri oldukça önem taşımaktadır.

Damar genişlemesi sorunlarına bağlı olarak organlar ihtiyaçları olan kanı; ihtiyacı olan organlara gereken sürede taşıyamaz. Bu da organların dokuların ve hücrelerin beslenmesine hatta oksıjen alabilmesine engel olmaktadır.

Damar genişlemesinden korunmak veya böyle bir sağlık problemi yaşanması durumunda tedbir almak için sosyal hayatın dengelenmesi gerekmektedir. Bu da ilk olarak yiyecek alışkanlıklarını tedaviye ve korunmaya uygun bir hale getirmekle olmaktadır.

Yemek alışkanlıkları düzene sokulmadan; damar sağlığınıza uygun yiyecekleri hayatınıza sokmadan bu sağlık sorunun tedavisinde başarıya ulaşmak mümkün olmamaktadır.

  • İlk olarak hayatınızdan hayvansal yağları ve yağlı besinleri çıkarmanız gerekmektedir. Tereyağı, margarin, sosis, sucuk, salam, yağlı peynirlerden uzak durulması gerekmektedir. Hayvansal yağ yerine zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı aynı zamanda damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Et tamamen hayatınızdan çıkarılmamalı ama et yerine daha çok tavuk, hindi beyaz et tercih edilmelidir.
  • Günlük diyette balığın önemi oldukça fazladır. Balıkların yağı; damarlar için zararlı olan yüksek kolesterol oranını dengelemektedir.
  • Kızartmalar, konserveler ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Taze meyveler ve organik taze sebzeler damar sağlığı açısından beslenmede büyük rol oynar. Salatalar, yeşillikler günlük hayatta yer verilmesi gereken yiyecekler arasında bulunmaktadır.
  • Alkol hayattan çıkarılmalıdır. Bunun yanında şarap ve kanyak bir kadehi aşmadıkça ve sık olmadıkça zarar yerine fayda sağlayabilir.

Şifalı Bitkiler

Tedavide iyileştirici, şifalı etkileri bulunan bitkiler; yüzyıllar boyu doğal ilaç olarak hayatımızda yer etmiştir. İlaçların neredeyse tamamı bitkilerden yapılmaktadır. Fakat burada göz ardı edilmemesi gereken bir ayrıntı söz konusu olmaktadır. Bitki kürleri ve bitkilerler yapacağınız tedavi ana tedavi değil; doktor tarafından uygulana tedaviye destek amacı taşımalıdır. Doktorunuza danışmadan bir bitki veya bitki kürünü uygulamanız önerilmez. Çünkü bazı bitkiler damarlarınız toplarken, başka bir sorunuz varsa ona zarar verebilir. Bu konuda en basit örnek olarak limonu verebiliriz. Limon damar sağlığında oldukça önemli bir yer tutar ve pek çok bitki kürlerinde limonun yeri vardır. Fakat tansiyon hastaları için limon sakıncalıdır.

Damar genişlemesine iyi gelen şifalı bitkilere şu örnekleri verebiliriz:

  • Sarımsak. Evrensel olarak kabul edilen sarımsak aynı zamanda antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Bir sarımsak iyice dövülerek bulamaç kıvamına getirilir. Bir kavanoza koyularak üzerine rafine edilmiş sıvı yağ ilave edilir. Bu karışım bir gün boyunca buzdolabında bekletilir. Daha sonra her gün üç kere limon suyuyla karıştırılarak içilir. Bu küre en az üç ay devam edilmelidir.
  • Alıç Otu. Bu kürde yirmi gram alıç otu; iki yüz gram kaynar suya koyulmalı ve beş dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra süzülüp buzdolabında bekletilir. Bu karışım yemeklerden önce bir çorba kaşığı içilir.
  • Kedi otu aynı zamanda damarların kasılmasını kan dolaşımını rahatlatıcı özelliğe de sahip olmaktadır. İki yüz gram kaynar suya yirmi gram kedi otunu karıştırıp kaynatın. Her gün üç veya dört çorba kaşığı bu kürden içmeniz yeterli olmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu