Damar Görüntüleme Cihazı Ücretleri, Türleri ve Özellikleri

Damar görüntüleme cihazı olarak kullanılan ürünlerin teknolojik anlamda son derece yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kızılötesi(Infrared) teknolojisiyle damarların cilt üzerinde görünümü sağlanmaktadır.

Vücudumuz damarlarla dolu bir yapı olmasına rağmen bazen tek bir damarın bulunması ıstırap çektirebiliyor. Damar yolu bulunamayan hasta haberlerinden sonra damar bulucu cihazlar derin bir nefes aldırıyor.

Damar Görüntüleme Cihazları

damar görüntüleme cihazı

Damar görüntüleme cihazı temel anlamda teknolojinin getirisi olarak düşünülebilir. Keza kan vermek için açılacak olan hat veya damar yolu için bulunması gereken damar bazen dakikalarca süren denemelere sebep oluyor. Bu durumu bitirecek olan buluş ise görüntüleme sistemlerine bir yenisini daha ekliyor. Üstelik bir makineden ziyade portatif bir cihaz formunda üretilmiş olması büyük bir fayda sağlıyor.

Teknolojinin yalnızca bir ürün üzerinde durmamasıyla beraber farklı seçenekler doğuyor.

Damar Bulucu Bant

Damar bulucu bant özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahip. Kan alınacak bölgenin veya damar yolu açılacak bölümün üzerine yapıştırılıyor. Özel yapısı sayesinde yansıtılan mor ışıkla beraber deri altında 1 santimetreye kadar olan damarları gösteriyor. Bant üzerinde damarın gidiş formunu görebiliyor ve tek hamlede işlem yapabiliyoruz.

Damar Bulucu Sprey

Damar bulmak için sprey kullanımı ise hasta tarafından çok daha zahmetsiz bir seçeneğe dönüşüyor. Üretilen özel spreyin sıkıldığı bölgede damar yapısı doğrudan karşımıza çıkıyor.

Damar Görüntüleme Cihazı

Damar görüntüleme cihazı diğer alternatiflerine göre muazzam derecede pahalı olabiliyor. Ancak hem pratik hem de diğerlerine göre çok daha stabil bir yapıya sahip. Portatif olarak üretilmiş olan cihazın Infrared teknolojiden yararlanılarak üretildiğini söyleyebiliriz. Hem belirli bir alanda dikdörtgen formda damarları görüntülemek hem de belirli bir bölgeye temasıyla görüntü sağlayabiliyor.

Damar Görüntüleme Cihazlarının Yararları

Damar görüntüleme cihazlarının amacı derin ven yapılarına kadar sorunsuz bir biçimde kaba görüntü alabilmektir. Tabi ki derin ven rahatsızlıklarının bu şekilde tespiti mümkün değil. Burada devreye farklı tetkikler giriyor.

Ancak bazen damar yapısının nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olmak gerekebiliyor. Burada da hasta tarafından önemsenen ayrıntılardan söz etmemiz gerekiyor. Kullanılan yeşil veya mor ışık sayesinde bant ve sprey ürünleri tercih edilebiliyor. Hasta tarafından olduğu gibi doktorlarında birinci tercihi damar görüntüleme cihazları oluyor.

Neden cihazların daha fazla tercih edildiğini araştırdığımızda anlık olarak dilediğiniz bölgede net sonuçlar vermesi ilk sırada geliyor. Aynı zamanda vücudunuza temas eden herhangi bir ürün olmaması spreyin önüne geçmesindeki bir diğer faktöre dönüşüyor.

Bulunamayan damarların kan alınırken veya damar yolu açılırken son derece problem yarattığı aşikâr. Damar bulucu cihazlar ise tüm sorunu ortadan kaldıracak bir yapıya sahip. Cilde temas etmeden uygulanan kızılötesi uygulamalarla derin damarlara kadar yapılabilen ayar seçenekleri bulunmaktadır. Cihaz dermatolojik anlamda hiçbir zarar vermez. Aksine hasta daha rahat eder ve cihaz sayesinde acısız ya da ağrısız bir muayene geçirebilir.

Damar Görüntüleme Cihazının Fiyatı

Ürünlerin kalitesi ve yeterlilik seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Tabi ki burada kalitesinin önemli bir faktör olduğunu vurgulamaya gerek yok. Doğal olarak damar görüntüleme cihazlarının fiyatı bu aşamada değişken olabiliyor. Fiyat çizgisini belirleyen en önemli unsur ise ne kadar derine inebildiğidir.

Bazen derin ven görüntüleme için bile kullanılabilen kızılötesi görüntüleme sistemlerine rastlanabiliyor. Her gün düzenli olarak damar yolu açılması gereken hastalar içinse taşınabilir portatif bir cihaz dahi üretilmiş. Tabi ki hastanelerde kullanılan tam teşekküllü ürünler kadar net ve derin gözlem yapmaya olanak tanımıyor.

Burada damar bulucu fiyat açısından ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli algısından söz edemeyiz. Ancak kullanılan kızılötesi teknoloji, insan sağlığına zararsız olması ve temas ettirmeden çalışması bariz bir kalite göstergesidir. Fiyat çizelgeleri bu gibi noktalara bağlı olarak değişime uğruyor. Damar bulma aleti sayesinde damarları görünmeyen ve bulunamayan hastalar için çok rahat bir tedavi sağlanabiliyor. Çünkü birçok hastanın gerek cilt tipi gerekse damar ve kan basıncı ile alakalı olarak damarlarını bulabilmek mümkün olamıyor.

İster istemez ilgili hemşirelerin defalarca denemesi sonucunda kolunuzda birkaç iğne izi oluşabiliyor. Bu kadar çok denemenin yaratabileceği sinir sıkışmaları ise kol uyuşması veya hissizlik gibi sorunları beraberinde getirebiliyor.

Taşınabilir Ven Bulucu: 175-475 TL

Temassız Damar Bulucu: 9.000-12.500 TL

Taşınabilir damar bulucu cihazın kullanımı deriye teması halinde yaydığı kızılötesi ışınla damarları ortaya çıkarması üzerine kuruludur. Temassız olan cihazın pahalı olmasına rağmen herhangi bir temasa ihtiyaç duymadığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda temassız cihazlarla derin ven görüntülemesine kadar ince bir ayar çizgisi yapılabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu