Damar Hastalıkları Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları, yüksek kolesterol, tansiyon ya da hastanın sigara kullanımına bağlı olarak gelişecek ve hastaların ağrısı, çarpıntısı, solunum problemlerinin olmasına neden olur.

Damar Hastalıkları

Damar Hastalıkları

Küçük damar hastalığının oluşma nedenleri arasında küçük arterlerin lipohiyalinozis ya da mikroaterom sonucunda tıkanması ile birlikte ortaya çıkacak olan hastalıklar grubu olarak isimlendirilmektedir. Hastalığın oluşmasında en önemli nedenler arasında yüksek tansiyon hastalığına ve şeker hastalığına sahip olan kişilerde görülmektedir.

Üç damar hastalığının oluşma nedeni kalbin normal bir şekilde çalışmasını sağlayacak olan üç damar sisteminin iç yüzey kısmının hastanın yüksek kolesterol ya da hipertansiyon hastalığı ve sigara tüketimi gibi nedenler sonucunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca hastaların üç damar hastalığının oluşma nedenleri arasında sigara tüketimi de bulunmaktadır. Hastaların damarlarının zarar görmesi sonucunda bu damarlar üzerinde tıkanıklık oluşacaktır. Bunun sonucunda da hastalarda şiddetli göğüs ağrısının oluşmasına ve nefes darlığı gibi semptomların oluşmasına neden olacaktır.

Damar Hastalıkları Belirtileri

Hastaların yüksek kolesterole sahip olmaları sonucunda, sağlıksız beslenmeleri ve fazla kiloya sahip olmaları gibi sonuçlarda hastalarda aşırı stres altında bulunmaları sonucunda damar hastalıklarının oluşmasına neden olur. Damar hastalıkları arasında özellikle tıkanma meydana gelmesi sonucunda organlara ulaşacak kan akışının azalacak olmasından az kan akışının ulaştığı organ yeterli miktarda görevini yerine getirmemeye başlayacaktır.

Kalp damarlarının tıkanması sonucunda şu belirtileri hastalarda meydana gelir:

 • Göğüs ağrısı;
 • Solunum sorunları;
 • Yorgunluk;
 • Kalp çarpıntısı;
 • Kalp krizi.

Boyun ve beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklık sonucunda şu belirtileri ortaya çıkacaktır:

 • İnme;
 • Görme sorunları;
 • Konuşma sorunları;
 • Felç.

Bacaklarda bulunan damarların tıkanması durumunda şu belirtileri ortaya çıkacaktır:

 • Bacaklarda kasılma;
 • Bacaklarda yanma;
 • Ağrı;
 • Yürüme sorunları;
 • Bacak bölgesinde yaralanma.

Damar üzerinde tıkanma meydana gelmesi sonucunda oluşan bölgede ağrı şiddetli olarak görülecektir. Sık sık uyuşma meydana gelecek ve karıncalanma görülecektir. Kişilerin parmaklarında soğukluk oluşacak ve kasılmalara neden olacak durumlar oluşur. Kaslarda zayıflama meydana geleceğinden kişilerde yürüme sorunu ve halsizliğin ortaya çıkmasına neden olur. Damarların tıkanık olması sonucunda doktora başvuran hastalarda sıklıkla ortaya çıkacak olan sorunlardan bir tanesi de ayaklarında morarma oluşacaktır. İnsanlarda beyin ya da boyun damarlarında oluşması sonucunda sıklıkla kişilerde hafıza kaybının oluşması ve baş ağrısının oluşmasına neden olacaktır.

Damar Hastalıkları Çeşitleri ve Nedenleri

Koroner Damar Hastalığı

Kalbi beslemekte olan koroner isimli atardamarların daralması sonucunda ortaya çıkacak bir hastalığa koroner damar hastalığı ismi verilmektedir. Hastaların fazla kilosunun olması, ailesinde damar hastalıkları olması, yağlı gıdalar tüketmesi ve hastaların kalp ağrısının olmasına ve özellikle de sigara kullanımı ile bu atardamarlar üzerinde tıkanma meydana gelir.

Kalp ve damar hastalıkları alanına girer. Bu nedenle de doktor kalp cerrahi tarafından muayene ve tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Beyin Damar Hastalığı

Beyni ve beyinciği besleyecek olan damara şah damarı adı verilmektedir. Bu damarların tıkanması durumunda hastalarda geçici olarak görme sorunları, hafıza kaybı gibi ve felç ve inme geçirme gibi durumların oluşmasına neden olacaktır. Şah damarları tıkanmasına neden olacak sorunlar ortaya çıkmasında hastalarda Serebrovasküler hastalığı oluşmasının nedenleri arasında sigara kullanımı, beyin kanaması geçirmesi ve hastalarda sıklıkla kolesterol yüksekliği gibi sorunlardan kaynaklanacak bir durum meydana gelmesi görülecektir. Beyin cerrahisi tarafından hastanın muayene edilmesi sonucunda doktor tarafından uygun tedavi yapılmalıdır.

Preiferik Damar Hastalığı

Bu hastalık vücudun kalp ve beyin dışında bulunan atardamarların tıkanması ile meydana gelecek sorunlar oluşmasına neden olacaktır. Kol atardamarları, bacak ve böbrek atardamarlarının tıkanması ile meydana gelir. Bu hastalığın en çok tıkanmaya neden olduğu bölge bacaklar olmaktadır. Bu bölgede oluşan bacakların tıkanması sonucunda sıklıkla belirtileri arasında şiddetli ağrının oluşması görülmektedir. Ayrıca bacaklarda yara oluşması da belirtileri arasında olmaktadır.

Kalp ve damar cerrahisi tarafından muayene edilerek hastalık tanısı konulması sonucunda hastaların tedavisinin yapılması cerrahi müdahale ile de gerçekleşecektir.

Damar hastalıklarının meydana gelmesinde en sıklıkla oluşan nedenler arasında Takayasu adı verilen damar iltihaplanması neden olur. Bunun dışında damar hastalıklarının tıkanarak doktora gidilirse bunun nedenleri arasında şu hastalıklarda sıklıkla damar hastalıklarının oluşumunda etkili olması ile bilinmektedir.

 • Burger hastalığı;
 • Raynaud hastalığı;
 • Fibromusküler displazi;
 • Vaskülit.

Bir insanda damar hastalıklarının belirtileri ile cerrahi uzmanlığını almış doktora gidilirse sıklıkla 50 yaş üzerinde olan kişilerde görüldüğü gözlemlenmektedir. Hastanın genetik olarak ailesinde damar hastalıklarının olması, şeker hastalığına sahip olması, kolesterol fazlalığının olması, böbrek yetmezliği ve hastanın aşırı kilolu olması gibi durumlarda hastalığın oluşmasında çok etkili olmaktadır.

Damar Hastalığı Tedavisi

Damar hastalığı meydana gelmesi sonucunda kalp bölümü bu hastalıkların tedavisine bakar. Hastaların cerrahisi gerçekleşmeden önce ilk olarak ilaç ile tedavisinin mümkün olup olmadığı doktor tarafından değerlendirilecektir. eğer ki hastalarda ilaç tedavisinin yeterli olmaması durumunda hastaların Bypass ameliyatı söz konusu olur. Bunun dışında damar hastalıkların tedavisine cerrahi bölüm bakar ve tedavisini gerçekleştirmek için endarterektomi uygulaması ya da cerrahi anevrizma ile damar hastalığının tedavisinin mümkün olması da söz konusu olur.

Damar Hastalığı Bitkisel Tedavisi

 • 2 tane sarımsak;
 • 12 dal koyu yeşil maydanoz;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay bardağı su.

Damar hastalıklarının belirtileri oluşması durumunda hastanın damar hastalıklarına iyi gelecek olan bitkiler ile elde edecek olduğu su sayesinde oldukça fayda sağlayacak ve damarların hızlı bir şekilde açılmasında etkili olacaktır. 2 tane sarımsak küçük parçalarda doğranacaktır. İçerisine 12 dal yeşil maydanoz konulur. Fakat burada dikkat etmeniz gereken maydanozların sararmaması ve koyu yeşil renkte taze olmasıdır. Hastaların üzerine 1 çay bardağı hazır su ilave ederek bu karışımı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca kaynatmalıdır. Sonrasında süzme işlemi gerçekleştirilecek ve içerisine taze sıkmış olduğunuz limon suyundan 2 yemek kaşığı dolusu eklenerek karıştırılır. Bu karışımı düzenli olarak her sabah aç karnına içmeniz damar hastalığı tedavisinde etkili olacak ve iyi gelecektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu