Damar İltihabının Semptomları, Sebepleri ve Türleri

Damar iltihabı olarak bilinen Vaskülit için farklı türler bulunuyor. Haliyle belirtileri, nedenleri ve görülme sıklığı değişken olabiliyor.

Damar iltihabı olarak adlandırılan vakanın tıbbi literatürdeki adı Vaskülit olarak geçmektedir. Farklı türleri ve yaygınlığı ile bilinenden daha fazla gözlemlenir.

Damar İltihabının Belirtileri

damar itihabı

Damar iltihabı çoğu zaman fark edilen bir rahatsızlık olarak teşhis edilmez. Genel bir sağlık kontrolü esnasında yapılan anjiyo ya da damar rahatsızlıkları için uygulanan radyolojik görüntülemeler sonucunda ortaya çıkar. Temel anlamda damar yapısının hem dışarıdan hem içeriden iltihaplanması ile oluşur. Önlem alınmadığı takdirde yayılarak farklı damarlara ulaşır ve tutulan her damar için risk faktörü doğar.

İlk bakışta belirtileri gözlemlemek pek mümkün değildir. Gayet basit bir gribal enfeksiyonda görülebilecek kadar sıradan reaksiyonlara sebep olabilir. Sırf bu sebeple damarlarda iltihaplanma olduğu şüphesiyle doktora başvurmak son derece düşük bir ihtimaldir. Atardamarın bir ucu ile başlayan iltihaplanmanın tamamını sararak ilerleyebileceğini söyleyebiliriz. Hatta iltihap salgısının damarlarda oluşan deformasyon sonucunda sızıntıyla dokulara ulaşacağını, organların işleyişini etkileyeceğini belirtmek gerekir. Kalp veya beyin gibi önemli organlara giden atardamarlarda iltihaplanma var ise ucu belirsiz bir risk faktörüyle karşı karşıya kalınabilir.

Damar iltihaplanmasının belirtileri farklı türlerine göre değişkenlik gösterir. Hepsinde ortak olan reaksiyon ise halsizliktir.

  • Behçet: Göz ve ağızda aft ile beraber iltihap salgıları, genital ülser
  • Kawasaki: Yüksek ateş ile beraber gözlerde kızarma, lenf şişmesi ve eklemlerde uyuşma
  • Henoch Schönlein Purpura: İstifra ile birlikte bulantı ve karın ağrısının sürekli olması. Eklem iltihaplanmaları ve döküntüler
  • Temporal Arterit: Geçici görme kayıpları ve bulanık görme, sırt, kalça, omuz ve baş ağrısı
  • Takayasu Arterit: Kolay yorulmaya bağlı halsizlik, zayıf nabız, geçici görme bozukluğu ve kas zayıflıkları ile beraber bayılmalar
  • Buerger: Ciltte renk değişimleri ve yaralarla beraber vücudun tüm uzuvlarında ağrı hissi oluşur. Kangren riski önemlidir

Damar İltihabının Türleri

Damar iltihabı türleri farklı neden ve belirtileri ile karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da görebileceğimiz reaksiyonlarla beraber farklı türlere değindik. Bunların tamamının yaş aralığı olarak değişken sınıflara hitap ettiğini belirtmeliyiz. Bilhassa damarlarda iltihaplanma görüldüğünde ilk olarak yaş faktörünün göz önüne alındığını söylemeden geçmeyelim. Ancak tüm iltihaplanmalar için yaş, cinsiyet ve belirgin faktörlerin ana unsur olmadığını eklemeliyiz.

Damar yolu tıkanıklığına yol açabilecek kadar yoğun iltihaplanmaların atardamarlara sıçrayabileceğini söylemeliyiz. Aynı zamanda toplardamar ve kılcal damarda iltihaplanmalar gözlenebilir. Yine iltihapların sızıntılarla ve damar yolu üzerinden dokulara, organlara ve tüm vücuda yayılabilme ihtimali var. Bu durumda da bağışıklık sisteminin damarlara karşı açtığı bir savaştan söz etmeden geçemeyiz. Damarlarda iltihaplanma belirtileri küçük boyutlu, orta boyutlu ve büyük boyutlu olmak üzere üç ana sınıfta incelenir.

İltihap Türü Görüldüğü Damar Boyutları Yaş grubu
Henoch Shönlein Purpura Küçük  Çocuklar
Mikroskobik PAN Küçük  Genel
Wegener Granülomatozu Küçük  Genel
Churg Straus Sendromu: Küçük  Genel
Kawasaki Orta boyutlu  Çocuklar
Buerger Orta boyutlu  Yetişkinler
Poliarteritis Nodosa Orta boyutlu  Yetişkinler
Behçet Tüm damarlarda Genel
Takayasu Arterit Büyük  Yetişkinlerde
Temporal Arterit: Büyük  Yetişkinlerde

Damar İltihabının Nedenleri

Beyin damarlarında iltihaplanma oluştuğunda tüm araştırmalara rağmen net bulgular elde edilemeyebilir. Araştırmaların sonucunda elimize geçen en net detay ise bağışıklık sisteminin iltihaplanmış damarlara karşı aldığı tavırdır. Yani iltihabın yayılması ile beraber koruyucu sistem savunma mekanizmasını devreye sokar.

Bu durum damar ve doku kayıplarına yol açarak ciddi bir risk oluşturabilir. Yani Vaskülit nedenleri açısından incelenmek için henüz yeteri kadar çözülebilmiş değildir. Bir çeşit bağışıklık sistemi anomalisi olarak adlandırıldığı birçok kaynağa rastlayabilirsiniz. Çocuklarda veya yetişkinlerde olabildiği gibi her yaş grubundan veya cinsiyetten olan kişilerde görülebiliyor.

Beyin gibi önemli organlara giden atardamar ve kirli kanı toplayan toplardamar üzerinde görüldüğü zaman hayati risk taşıma ihtimali olabilir. Çünkü iltihap yavaş yavaş dokulara ve organlara sıçrayarak yayılabiliyor. Bu durumda da ister istemez nedenleri ve tedavi seçenekleri daha fazla merak ediliyor.

Tüm araştırmalara rağmen somut detaylara ulaşılamasa da %80’in üzerinde ilaç tedavisiyle iyileştiriliyor. Çok nadir olarak görülen cerrahi müdahale uygulamalarında ise ana arter üzerinde oluşan iltihaplanmalar ve iltihaplanmaya bağlı tıkanıklıklar dikkat çekiyor.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu