Bilekte, Göğüste ve Kılcallarda Damar Morarması Nedenleri

Vücudun farklı bölgelerinde damar yapılarının bozulması nedeniyle oluşan morluklar görülebilir. Bu morluklar bazen tedaviye ihtiyaç duyarken bazen de kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Bacakta Damar Morarması

Bacakta morarmalarının bir kısmı damarların yapısına bağlı olarak meydana gelirken bir kısmı da vücudun çeşitli bölümlerindeki aksamalardan etkilenerek ortaya çıkar. Fakat; yapılan incelemeler genel olarak damardan özellikle de kılcallardan dolayı bacakta morlukların ortaya çıktığını ortaya koymuştur.

Damarlardan kaynaklı morarmaların esasını; damarın yapısının çeşitli nedenlerden ötürü bozulması neticesinde kan akışının normal bir şekilde sağlanamayarak damar dışına çıkması, böylelikle kanın deride renk değişimi getirmesi oluşturur.

Bu ifadeden yola çıkarak; bacakta morarma görülen kısmın altındaki damarlarda kan sızıntısı vardır ifadesi kesin bir şekilde kullanılabilir.

Tıbbi ismi ekimoz olan morarma durumu ilk olarak koyu renklerde kendini gösterirken zamanla açık renklere dönerek ortadan kaldırır ya da silinir.

Bacakta damar morarmasını ortaya çıkartan birden fazla neden mevcuttur ve bu nedenlerden en etkilileri;

 • Vücudun damar sağlığı üzerinde etki sahibi olan vitaminler yönünden eksik kalması.
 • Şeker ve kolesterol hastalığının etkileri.
 • Yaşlılığın bir getirisi olan doku onarımdaki azalmaların damar duvarlarını etkilemesi.
 • Kılcal damarların dokusunun bozulması.

olarak belirtilebilir.

Bacak kılcallarından ötürü bacakta morluklar görülme ihtimali diğerlerine kıyasla daha olasıdır. Bu nedenden ötürü ortaya çıkan morlukların devamınde hastanın  varis olması ihtimali kuvvetlidir. 

Bacak bölgesindeki damar morarmalarının tedavisinde kullanılacak kesin bir yöntem olmamakla birlikte, problemin çoğunlukla kendiliğinden ortadan kalktığı belirtilmelidir. Eğer, hastada şikayetler artarsa rahatlatıcı krem kullanılarak hasta şikayetlerinin önüne geçilebilir.

Bilekte Damar Morarması

Ayak ya da el bileklerinin darbeye veya baskıya maruz kalması neticesinde bölgedeki damarların yapısının bozulması, bir miktar kanın damar dışına çıkarak pıhtı şeklinde birikinti oluşturmasına neden olur. Bu durum da bilekte damar morarması şeklinde ifade edilir.

Belirtildiği gibi darbe ve baskıların bilekte damar morarmasını oluşturma ihtimali oldukça kuvvetlidir. Bu durum özellikle ayak bilekleri için geçerlidir. Vücudun neredeyse tüm ağırlığının ayaklara bindiği bilindiğine göre bileklerdeki morarmaların genelde ayakta olması anormal bir durum olmayacaktır.

Ayak bileklerindeki burkulmalar bölgedeki bağlara zarar verir ve burkulmanın şiddeti dikkate alınarak üç ayrılır:

 1. Birinci Derece Yırtıklar: Ciltte herhangi bir morarma görülmezken, hafif bir ağrı olması muhtemeldir.
 2. İkinci Derece Yırtıklar: Kanamaya bağlı olarak bilekte ağrı ve şişlikle birlikte morarma görülebilir. 
 3. Üçüncü Derece Yırtıklar: Koyu renkte bir morarma ve şiddetli ağrı olur. Hastanın ağrısının dindirilmesi acil müdahale ile mümkündür.

Bileklerde damarlardan kaynaklı ortaya çıkan morarmaların temel iki nedeni;

 1. Bölgenin darbeye maruz kalarak travma geçirmesi.
 2. Damar yapısını ve kan dolaşımını olumsuz etkileyen ilaçlar.(Kan sulandırıcılar gibi.)

olarak sıralanabilir.

Morarmaların ortadan kalkma süresiyle ilgili bir kıyaslama yapılacak olursa el bileğindeki morarmaların ayak bileklerindekilere göre daha uzun bir tedavi istediği söylenebilir.

Bacakta damar morarmasında olduğu gibi bilekteki morarmalarda kendiliğinden ortadan kalkabilir. Kendiliğinden ortadan kalkmasına rağmen hastaya acı veren bilekte damar morarmalarında tedavi prosedürü;

 1. Hasta şiddetli ağrı duyuyor ise ağrı kesici ilaç ya da rahatlatıcı jel kullanımı.
 2. Bilekteki damarların ve bağların yapısını kuvvetlendirecek egzersizler.
 3. Hasarlı bölgenin daha fazla zarar görmemesi için istirahata alınması ve günlük işlerde kullanılmaması.
 4. Bölgeye kortizon enjekte edilmesi.
 5. Problem ileri derecedeyse cerrahi tekniklerin kullanımı.

olarak belirtilebilir.

Bacaktakine nazaran bilekteki morlukların yok olmasında yani tedavisinde cerrahi teknikler daha sık kullanılır. 

Kılcal Damar Morarması

Bilindiği üzere insan vücudunda atardamar, toplardamar ve kılcaldamar olarak isimlendirilen 3 farklı damar vardır ve bunların içerisinde kılcal damarlar çeperi en güçsüz olandır. Böylelikle kılcal damarların yapısının bozulması daha diğerine göre daha kolaydır.

Kılcal damar morarması özellikle bacak bölgesinde ortaya çıkar ve hastada yürüme bozukluklarına sebep olan varis hastalığının bir belirtisidir. 

Kılcal morarmaları, bacakta ağrıyla birlikte görülmezken etki gösterdiği bölgede estetik anlamda olumsuz bir görünüme neden olur. Bu durum da, elbette kadınları daha çok rahatsız edecek ve bir an önce tedavi edilmesi gündeme gelecektir. Genel olarak bakıldığında, varis hastalığının daha çok kadınlarda görüldüğü de unutulmamalıdır.

Kıcal damar morarmasının nedenleri;

 1. Hastanın yüksek kan basıncına sahip olması kılcalların çeper yapısını bozararak morarmaya sebep olur.
 2. Genellikle bacak bölgesinde normalin dışında bir baskı var ise bu durum da bacak kılcallarından kan sızıntısına sebep olarak morarma durmunun ortaya çıkmasına sebebiyet verir.
 3. Hormon değişimine sebep olan ilaçlar, gebelik ve menapoz da kılcallardaki kan basıncını etkileyerek morarmaya zemin hazırlar.

şeklinde ifade edilebilir.

Kılcallar çapları küçük damarlar olduğundan dolayı cerrahi tekniklerin başarıya ulaşması bir miktar zorlaşır ve kıcalları eski haline döndürmek mümkün olmaz. Fakat cerrahi teknikler, doku yapısı bozulan kılcalları bir miktar da olsa onararak morarmanın bir süreliğine ortadan kalkmasını sağlayabilir. 

Farklı bölgelerde görülen damar morarmalarının belirli bir süre zarfında tekrar ortaya çıkması kuvvetli bir ihtimaldir. Bu süre uygulanan tedavinin başarısına ve hastaya bağlı olarak uzar ya da kısalabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu