Damar Seğirmesi Sebepleri, Semptomları ve Tedavi Yolları

Damar seğirmesi belirtileri çoğunlukla bacakta görülür. Diğer taraftan önemli arterlere yakın bölgelerde gözlemlendiğinde risk oluşturabilir.

Damar seğirmesi için birçok rahatsızlıkla ilişkili bir tanım yapılabilir. Damar sorunu olarak tahmin yürütülse de belirtilerine göre kas spazmı veya olası bir kas rahatsızlığının mümkün olabileceği aşikâr.

Damar Seğirmesinin Belirtileri

Damar seğirmesi belirti açısından şiddetine ve damarların yapısına göre farklılık gösterir. Bazen sebep olan faktörün tamamıyla strese dayalı olduğu bilinmektedir. Yani bir bakıma stresli bir hayata sahip olanlarda anlık duygu değişimleriyle beraber sık karşılaşıldığını söylemek gerekiyor. Bu gibi damar sorunlarının çoğunluğu damar tıkanıklığının sinyali olarak görülebilir. Fakat damarlardan bağımsız bir biçimde de gelişebileceğini unutmamalıyız.

Eğer yalnızca yürürken veya ani hareketler yaptığınızda bacağınızda kasılma, uyuşma veya damarın iç yapısından gelen bir sızı hissediyorsanız stres odaklı bir durumla karşılaşılabilir.

Damar tıkanıklıkları ile oluşan ve bacakta morarma, şişme, görünür hale gelen damarlar gibi sorunlara yol açan damar seğirmesi ise tıkanmalar ile örtüşmektedir. Tabi ki her damar seğirmesini tıkanma ile bütünleştirmek yanlış bir tanıma yol açacaktır. Bunun için hem damar görüntüleme sistemlerine hem de bir dizi tetkiklere ihtiyaç vardır.

Bazı hastalar için yaşlanma, genetik ve kas yapısının incelenmesi elzemdir. Çünkü huzursuz bacak sendromu olabilme ihtimali öne çıkar. Aynı zamanda yürüyüşte değişme, sağlam basamama, sürekli takılma ve yürüme pozisyonundan kaynaklanan sorunlar gündeme gelebilir. Tüm bunların en ileri safhası ise uykudayken bacakların damarlarda oluşan basınçtan ötürü kendiliğinden hareket etmesidir.

Damar Seğirmesinin Nedenleri

damar seğirmesi neden olur

Damar seğirmesinin belirtileri sonucunda birçok tetkik yapılmalıdır. Dışarıdan görülen durum önemli değil gibi bir algıya yol açabilir. Fakat diğer taraftan hem damar tıkanıklığı hem de kas rahatsızlıklarıyla örtüşebilir.

Damar seğirmesine neden olan faktörlere baktığımızda da birçok hastalığın başrol oynadığını görebiliriz. Yalnızca bu hastalıklar veya bu durumu yaşayan tüm hastalar için damar seğirmeleri normaldir demek yanlış bir ifade olacaktır.

  • Panik Atak
  • Stresten Kaynaklanan Psikolojik Rahatsızlıklar
  • Kas Rahatsızlıkları
  • Damar Tıkanıklıkları
  • Varis
  • Fizyolojik Bozukluklar
  • Hareketsiz Yaşam
  • Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu olarak bilinen vakanın kişi uyuyorken bacaklarının hareket etmesi olarak adlandırıldığını belirtelim. Burada istem dışı bir kas hareketi gibi algılanan sorunun damarlarla direkt bağlantılı olduğunu vurgulamalıyız.

Genellikle damar tıkanıklıkları veya damarlarda pıhtılaşma gibi sorunlardan kaynaklanan kronik rahatsızlıkların etkisi ortaya koyulmuştur. Yine damarlarda oluşan kapakçık problemlerinin ciddi bir rahatsızlığa dönüşmesi mümkün olmaktadır.

Damar Seğirmesi Tedavisi

Damar seğirmesinin tedavisi için uygulanabilecek cerrahi bir müdahale veya medikal tedavi seçenekleri bulunmamaktadır. Burada temel anlamda seğirmeye sebep olan faktörün tedavi edilebileceği nettir. Haliyle seğirme belirtilerinin vücudun neresinde olduğu, hangi sıklıkla gözlemlendiği ve diğer organlara zarar verip vermeyeceği bulunmalıdır. Şu an için istatistiksel olarak en çok görülen damar seğirmesinin bacakta olduğunu biliyoruz.

Fakat göğüs kafesine yakın bölgelerde, ana artere yakın kısımda, yüzde ve beyne yakın bölümlerde de seğirme gözlemlenebilir. Tedavisi için ilk önceliğin damar görüntüleme ile teşhise verilmesi önemlidir. Böylece damarların yapısı ve tıkanma durumu gözlemlenir.

Damar yapısının tıkanıklığı ile ilgili sorunları ele aldığımızda ise ciddi anlamda tedavi seansları başlamalıdır. Vücudun neresinde olursa olsun tıkanmaların yaratacağı risk faktörü çok daha büyüktür. Bu noktada kan sulandırıcı ilaçlar veya benzer formlarda tedavi seansları uygulanabilir.

Tabi ki yaşlılığın getirdiği bazı damar hastalıklarına burada çok sık rastlanır. Tıpkı kas hastalıkları gibi bu durumun çözüme kavuşturulması gerekir. Kaslarda oluşan ani kasılmalar, anlık duygu değişimleri ve adale yapısıyla birlikte kasılan damarlar seğirme nedenidir.

Bacakta seğirme tedavisi için önerilen en önemli metodun spor yapmak olduğu aşikâr. Doktorlar tarafından bilhassa hareketsiz yaşam sürenlere belli egzersiz programları verilir. Burada tempolu yürüyüş, hafif koşu, uzun süreli fitness seansları ve damarda seğirme görülen bölgeyi geliştirecek egzersizler uygulanmaktadır.

Damar seğirmeleri düzenli olarak egzersiz yapıldığında ortadan kalkabilen problemlerdir. Çözümü olmayan bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Keza hepimizin damar yapısının beslenme, hareketsizlik ve bu gibi durumlardan ötürü çeşitli tıkanmalara gebe olduğunu söylemeliyiz. Bunu önlemenin en pratik yolu ise vücudumuzun ihtiyacı olan hareketi, egzersizi ve sporu ona sağlamaktan geçiyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu