Damar Şişmesine Neden Olan Sorunların Belirlenmesi İçin Profesyonel Destek

Damar şişmesi her tip yaş gurubunda ortaya çıkabilen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu yönü ile ele alındığında konunun uzman yardımlar ile kontrol altında tutulması son derece büyük önem taşımaktadır.

Damar Şişmesine Neden Olan Durumlar

Baldır Bölgesi Örneği

Damar sistemi ve sistemin çalışma mantığı vasküler hastalıklarının anlaşılabilmesi ve tedavi edilebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Organik yapıya sahip canlıların ortak özelliklerinden biri olan kan dolaşım sisteminin yegane hareket alanı olan damarlar oldukça büyük önem taşımaktadır.

İnsan sağlığının değişen koşullar altında değişen tepkilerinin en hissedilebilir alanlarından biri olan damarlar vücudun çok farklı bölgesinde yer alsa da genel olarak aynı mantık üzerinde çalışmaktadır. Kanın kalpten gerekli olan her noktaya ulaşabilmesi için bir otoyol görevi gören damarlar zaman içinde hastalığa, kötü beslenmeye ve strese bağlı olarak form değişikliğine uğrayabilir. Bu noktaya ek olarak travmalar da vasküler değişikliğe neden olmaktadır.

Damar sistemi söz konusu olduğunda akla ilk gelen sorunlardan biri olan travmalara bağlı nedenler yaşanan kazalar ya da çarpmalar sonucu damar yüzeyleri üzerinde zedelenme olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat damar zedelenmelerinde damara darbe alınmasa dahi kemik ya da kas yapısına alınan darbelerde damat şişmelerine ve zedelenmelerine neden olabilmektedir.

Hipertansiyona bağlı olarak ortaya çıkan damar şişmeleri de dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Hipertansiyon hastalarının mevcut durumunu daha da kötüye sürükleyen yoğun tuz kullanımı vücutta oluşan kan basıncını arttırmakta ve damarlara düşen milimetre başına basıncı yükseltmektedir.

Damar Şişmesini Etkileyen Başlıca Faktörler

Özellikle göz altında görülen damar şişmesi yaygın görülen damar sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu durumu tetikleyen 3 ana unsurundan söz etmek mümkündür. Bu unsurlara sırası ile baktığımızda;

Kozmetik ürünler; Listede ilk sıraya yerleşiyor. Bu kadar büyük sorun oluşturmasının en büyük nedeni şüphesiz gençleştirme vaadi sunan kremlerin çoğu zaman yanlış ve hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan gözaltı torbalarında şişme ve damarlarda belirginleşme sorunlarıdır. Bu sorunların kolay fark edilebilir olmasında ana etken damarların cilt yüzeyin çok yakın olması ve ani değişimlere hızlı cevap vermesidir.

Stres gibi psikolojik faktörler; Endişe, kaygı ve korku kökenli duyusal tehditler kan dolaşımını arttırarak damarlarda genişlemeye neden olmakta ve damarlardaki şişmeyi tetiklemektedir. 

Yorgunluğa bağlı etkenler; Yorucu işlerde uzun süre çalışan kişilerde damarlarda kronik şişme sorunu gelişebilir. Gece boyunca uykusuz kalmak ya da uzun saatler boyunca çalışmak kısa süreli şişkinliklerin temel nedenidir. 

Damarlarda Şişkinlik Görülen Bölgeler

Göz altları, el ve bacaklar gibi hareketli bölgeler ile ana damarların geçtiği boyun gibi bölgelerde farklı nedenlerle gelişen damar şişkinlikleri cilt yüzeyinden de görülebilmektedir. Bu bölgelerden bazıları:  

Baldır; Sporcuların ve spor yapanların sıkça şikayet ettiği sorunlar arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz darbelere bağlı şişmeler olmaktadır. Örneğin ikili mücadeleye dayalı ve darbeye dayalı spor oyunlarında çarpmalar ve baldıra alınan darbeler damar şişmesinin başlıca nedenine dönüşebilmektedir. Nispeten yumuşak bir doku olan baldır bölgesinde yer alan damarların eski durumuna gelmesi kısa süreli dinlenme ile mümkün olabilmektedir.

Ayaklar; Söz konusu olduğunda akla ilk gelen örnek olan Varisler aslında damar şişmesinin halk dilinde yerleşmiş ve en anlaşılır halidir. Temelde varis oluşumunu tetikleyen pek çok unsur bulunsa da başlıca unsur hiç şüphesiz aşırı kilo ve bacaklara binen yükün yükselmesi altı çizilmesi gereken ilk nokta olmalıdır. Çünkü söz konusu rahatsızlık önlem alınmadığı taktirde yürüyüş bozukluğuna dahi neden olabilecek bir yol olma özelliği taşıyacaktır. Varislerin tedavisinde ise pek çok cerrahi operasyon ortaya çıkmış ve hali hazırda kullanılmaya devam edilmektedir.

Meme; Sık görülen damar şikayetleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlığın ana kitlesi doğum yapmış kadınlar olarak öne çıkmaktadır. Zira mevcut yapısının bir anda büyümeye zorlanması göğüslerde damarların bir anda oluşan baskı sonucunda sıkışmasına ve daralmasına neden olmaktadır. Bu durum basıncın yükselmesi ile damarlarda bazı bölümlerde genişlemelere neden olabilmektedir. Emziren kadınların göğüs içinde oluşan süt basıncı ve emen bebeklerin genel olarak ilk dönemlerde kavrama sorunları göğüs damarlarında şişmeye neden olabilmektedir.

Damar sistemi canlı sistemi için değiştirilemez bir sistemdir. Nispeten tedavisi kolay olan cilde yakın bölgelerde damar şişmeleri tedavi edilebilir sorunlar olsa da söz konusu damarların beyin içinde şişme eğilimi göstermesi yada tıkanması ölümle sonuçlanan damar çatlamalarına neden olabilmektedir.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu