Damar Tıkanıklığı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Damar tıkanıklığı tedavisinde kullanılan pek çok yöntem mevcut. Hastalar açısından ürkütücü gelen cerrahi müdahaleden önce; ilaç tedavisi veya doğal tedavi yöntemleri olumlu sonuçlar vermekte

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı tedavisi yapılmadan önce hastalığın oluşmasına neden olan ve tetikleyen ana neden saptanır. Tıkanıklığın oluşmasına neden olan sorun saptanıp tedavi edilmediği takdirde tıkanıklık sorunu o an için çözüme ulaşmasa, ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkarak kendini gösterecek ve hasta daha büyük sorunlarla karşılaşacaktır. Bu nedenle damarları tıkanan hastaların ilk olarak tıkanma nedeni saptanıp tedavi edilecektir.

Her dört kişiden birinde rastlanılan damar tıkanıklıkları genel olarak hastalığın ilk aşamalarında belirtiler vermez. Bu hastalığın tedavisinde doktorlar tarafından uygulanan tedavi yanında hastaya da önemli roller düşmektedir. Her şeyden önce hastanın besinlerine dikkat etmesi, varsa sigara alışkanlığını sonlandırması,  pasif hayattan çıkıp hareketli bir yaşam felsefesi uygulaması, bu hastalığın tedavisinde önemli bir ayrıntıdır.

Genel olarak ilerleyen yaşlarda kendini gösteren damarların tıkanıklığı bazı durumlarda aşırı kilo, kortizon oranında yüksellik, hipertansiyon ya da eker gibi sorunların paralelinde oluşmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ilk ve en önemli aşama korunma safhasıdır. Bu safhada bir yandan tıkanıklığın artması durdurulurken bir yandan kanın akışkanlığının sağlanması sağlanır, bir yandan da hastalığa neden olan kaynak saptanarak yok edilir. Rutine bağlanan tıkanıklık ikinci aşamada ele alınarak tedavi başlanır.

Tedavi Yöntemleri

Damar tıkanıklılıkları tedavisinde ilk aşama korunma safhasıdır. Korunma safhasında aynı anda hastalık da incelenir. Tedaviye başlanılmadan önce damar tıkanıklığına neden olan kaynak saptanır. Tıkanıklığa neden olan etmenler;

 • Hipertansiyon
 • Aşırı kilo
 • Kortizon oranındaki artış
 • Hipertansiyon
 • Düzensiz beslenme
 • Altında yatan şeker gibi başka hastalıklar
 • Düzensiz ve tembel bir yaşam tarzı
 • Sigara kullanımı

Tedavi ilk olarak kan sulandırıcı ilaçlarla başlar. Bu ilaçlara kanı incelten ilaçlar destek olur. Bu sayede kan akımı dengeye sokulur. Organ ve dokuların yeterli kan ve oksijen alamamasına bağlı olarak herhangi bir tahribat almasına engel olunur. Bu arada aynı anda hastalığa kaynak olan sorun saptanıp onun da tedavisine aynı anda başlanmış olunur. Damarlarda bulunan tıkanıklığın ilerlemesi ilaç tedavi ve hayatın dengeye sokulması ile durdurulup, dokular ve organlar korumaya alındıktan sonra damar tıkanıklığının giderilmesi için gerekli olan tetkikler ve tahliller yapılır. İlaç tedavisinden sonra tıkalı damarların açılması için stent uygulamasına geçilir. Bu uygulama sırasında tıkanlı olan damara stent yerleştirilip içine balon konur. Balon şişirilerek damarın genişlenmesi ve akımın rahatlaması sağlanılır. Bazı durumlarda stent de işe yaramamaktadır. Bu gibi durumda artık tek çözüm açık cerrahi ameliyatları olmaktadır. Bu ameliyatlarda dar olan damar ya temizlenir ya da duruma göre çıkarılır. Yerine vücudun başka yerinden alınan bir damarla yama yapılır.

Damar tıkanıklığı tedavi edildikten sonra ilerleyen dönemlerde tekrarlama riski az da olsa bulunmaktadır. Bu yüzden hastanın kendi hayatını düzene sokması; tedavide oldukça önemli bir ayrıntıdır. 

İlaç Tedavisi

Direk olarak damar tıkanıklığını tedavi eden ilaç henüz bulunmamaktadır. Bunun yanında damar tıkanıklığı nedeni ile kan akımının zayıflamasından, basıncın düşmesinden dolayı her hangi bir doku ve organın zarar görmemesi amacı ile kan sulandırıcı ve inceltici ilaçlarla vücut dengesi dengede tutularak hastalığın kaynağı saptanıp yok edilir.

Damar tıkanıklığında kullanılan ilaçlar genel olarak;

 • Warfarin
 • Heparin
 • Apixaban
 • Rivaroxaban

Pıhtının büyümesini engelleyen ve çözülmesini sağlayan kan sulandırıcı (antikogülan) ilaçlar ise;

 • Heparin
 • Warfarin
 • Rivaroxaban
 • Apixaban

Sülük Tedavisi

Sülük tedavisi; eşi benzeri olmayan ve oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Tarihin en eski en doğal tedavisi olan sülük tedavisi; ayaklı eczanedir. Sülük tedavisinde; damar tıkanıklığı konusunda tedavi niteliğinde olan maddenin bizzat, tıbbi sülük adı verilen Hirudo Medicinalls diye adlandırılan canlının ağzından hastaya verilir.

Sülükler tıkalı olan damarları iki şekilde etkilerler;

 • Emme refleksiyle vücudu temizler
 • Gırtlaklarının altında bulunan salgı bezlerindeki enzimleri cilt altından bünyemize enjekte eder.

Damar tıkanıklığı dolaşım bozukluğu ve yetersizliğine neden olmaktadır. Damarların tıkanması nedeni ile dokular iyi beslenemediği gibi, atıklarını da uzaklaştıramamaktadır. Bu da doku, organ ve sistemin damar tıkanıklığına bağlı olarak tam randumanla çalışamamasını sağlar. Mucize sülükler derinin üzerinden derinin altında bulunan hastalıklı bölgeyi tayin eder hasta olan damarı seçer, o damarın üzerine cilt üzerinden yapışır. Bu bölgedeki atık maddeleri, duran kanları emerek, vücuttan temizler. Sülüklerin işi sadece emerek bitmiyor. Emdiği bölgede aynı zamanda saniyeler içinde kanı analiz eder.  Enzimlerini o bölgeye bırakarak, bir ilaç deposu gibi, vücudun neye ihtiyacı varsa onu doğal olarak karşılar ve onarır. Damarlardaki kan basıncını dengeler, kan pıhtılarını eritir ve engeller. Kan dolaşımını rahatlatır. Dokuları uyarır, onarır ve beslenmelerini sağlar. Ağrıları keser, ödem ve iltihabı keser. Oksijen azlığını düzenler. Kandaki oksijeni arttırır. Yüksek tansiyonu dengeler, Yağların eritilmesini sağlar.

Damar Tıkanıklığı Sülük Tedavisi

Sülük tedavisinde; vücuda yerleştirilen sülükler, pis kanı emerler. Sülüğün salgısında bulunan özel bir madde kan emişi sırasında serum gibi vücuda akseder ve tıkalı olan damarların açılmasına yardımcı olur.  Sülük tedavi seansından yaklaşık bir hafta sonra hastanın rahatladığı tıkanıklığın azaldığı, tedavinin devamında ise tıkanıklığın tamamen açıldığı gözlenmiştir. Sülük tedavisinin hamile olan bayanlarda ve yedi yaşından küçük olan çocuklarda uygulanmaması gerekmektedir.

Doğal Tedavi

Damar tıkanıklıkları tedavisi konusunda son zamanlarda olumlu sonuçlar veren alternatif tıp diye de değerlendirilen bitkisel tedaviler de başarılı bir tablo çizmektedir. Damar açıcı nitelikte olan bazı bitkilere kan sulandırıcı ve inceltici b₺ikilerde destek verdiğinde damarlarda bulunan sertleşme ve tıkanıklık tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Bitki kürleri yanında sülük tedavileri de yüzyıllar boyunca kullanılan doğal tedavi yöntemlerindendir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu