Damar Zedelenmesinin Sebepleri ve Farklı Tedavi Yolları

Vücudumuzu saran damar ağının yanı sıra sinir yapısının olduğunu bilmeliyiz. Damar zedelenmesi ile oluşabilecek sıkışmalar ise ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

Damar zedelenmesi saptanan kişilerde bu durumun sinir sıkışmalarıyla ortaya çıktığı görülmüştür. Damarlar tüm vücudumuzu saran bir ağ şeklindedir. Aynı şekilde sinirlerin birbirine sarılmış uzun yapılar olarak tüm vücudumuza yayıldığını söyleyebiliriz.

Damar Zedelenmesi ve Sinir Yapısı

damar zedelenmesi cihazla tespiti

Damar zedelenmesi ile sinir zedelenmesi çoğunlukla aynı anlamda kullanılmaktadır. Burada sinir yapısının bilinen formu hakkında fikir sahibi olmak önemlidir. Çünkü damar ağına benzer bir biçimde sinir damarları vücudumuzun her noktasında bulunurlar. Sinir teli olarak tanımlandıklarına ise şahit olunabilir. Keza doktorlar tarafından bu şekilde bahsedilmesi mümkündür.

Kan vereceğimiz zaman ya da çeşitli vakalarda akıntıyı durdurmak amacıyla uygulanan turnikeyi sinir damarlarının yapısı için örnek gösterebiliriz. Turnike bağlanarak atardamar üzerinden kan akışının kesilmesi ve oluşan basınçla beraber belirli düzeyde kan alınması sağlanır. Damarda oluşan basıncın damarı ortaya çıkarmasıyla aynı mantığı sinir sıkışması için yürütebiliriz.

Turnikenin bir süre kalması sonucunda hissettiğimiz sızı ve karıncalanma yani uyuşma belirtilerinin damar zedelenmesi olarak adlandırılan sinir zedelenmelerinden kaynaklandığı aşikâr. Oluşan bu uyuşmaların kısa süreli ve geçici oldukları bilinir. Bu sebeple panik dahi yapılmaz ve kan dolaşımının gelmesiyle beraber kolumuzda hiçbir hissiyat kalmaz.

Ancak sinir damarlarında zedelenme görüldüğü zaman buna sebep olan faktörler turnike bağlanması kadar basit olmayabiliyor. Sonuçları, belirtileri ve tedavisi için yine bu kadar basit metotlardan söz edilemiyor.

Damar Zedelenmesinin Nedenleri

Damar zedelenmesine neden olan faktörleri incelediğimizde ortaya çıkan tablonun travma üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli olarak kolunuzda uyuşma veya hissizlik varsa burada sinir hattında bir problem olacağı görülüyor. Örneğin damar zedelenmelerinde nedenler araştırılırken damar yapısının tümü incelenir. Sinirler, arter ve ven yapı üzerinde net bir olgunun üzerinde durulur.

Bazen derin ven trombozu görülen hastalarda ani sinir zedelenmeleri olabiliyor. Burada da kan akışının sorunlu olması ve damarlardan kaynaklanan bir zedelenmeden ötürü fiziksel reaksiyonlara dönüştüğünü belirten araştırmalar mevcut. Obezite olan insanlarda damar zedelenmesi çok daha yoğun görünmektedir. Bilhassa boy kilo endeksi orantısız insanların vücut anomalilerinde belirgin bir artış yaşanabiliyor.

Fakat yinede birincil sebebinin travmalar olduğunu söylemeliyiz. Örneğin dirseğinizi bir noktaya vurduğunuzda duyduğunuz sızıyı hatırlayın. Bu aşamada bazen saniyeler süren bazen ise dakikalar boyunca sızlama hissini iliklerinize kadar duyarsınız. Hatta bazen durumun ciddiyeti his kaybı ve kolunuzun güçsüzleşmesine kadar ilerleyebilir.

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekli incelemenin yapılmasını sağlamalısınız. Çünkü olası bir damar zedelenmesi sonucunda tedaviye hemen başlanmalıdır. Eğer erken teşhis edilirse belirli egzersiz programları ve kas gevşetici ilaçların kullanımı sayesinde zedelenen bölge rahatlatılabilir. Adale arasında kalmış damar yapısının kasılması sonucunda sıkışarak bu konuma eriştiğini bildiğinizde çözüm daha da kolay olacaktır.

Doktora çıktığınızda sizi tedavi için sizi farklı polikliniklere yönlendirerek muayene olmanızı sağlayabilir. Burada tedavinin işlevsel sonuçlar verebilmesi için nedenlerine bağlı bir yol izlenir.

  • Travma (Darbe, düşme, zedeleme)
  • Yaralanmalar
  • Obezite

Damar Zedelenmesi Tedavi Yöntemleri

Damar zedelenmesi tedavisi için birçok iyi gelen bitki veya yiyecek önerisi yapılabilir. Fakat sinir yapısı için bunların rahatlatıcı etkisi olsa bile sinir damarlarının zedelenmesini iyileştirebilecek bir yönü yoktur. Haliyle damar zedelenmesi tedavisi için fizik tedavi uzmanına çıkmanız zorunludur.

Eğer doktorunuz muayene sonrasında farklı uzmanlara yönlendiriyorsa muayene derinleşir.

   
Fizik Tedavi %85
Nöroloji %15

Burada nöroloji beyin ile ilgili yanılgısına düşebilirsiniz. Beyin ve Sinir hastalıklarına bakan bölüm olmasının yanı sıra tüm sinir hücrelerinin ilettiği sinyallerin beyinde toplandığını unutmamak gerekiyor.

Yani kolunuzda oluşmuş bir damar zedelenmesi veya bacağınızın bükülen bir kısmında oluşan sinir sıkışması bile nörolojik bazı bulguları ortaya koyabilir. Doğal olarak kontrol amaçlı bile olsa fizik tedavi haricinde de nörolojik muayene yaptırmakta fayda vardır.

Tedavi süresinin uzun olması fizik tedavi seanslarından kaynaklanır. Fakat evde uygulanabilecek basit egzersizler ve kas gevşetici ilaç gibi tercihler revaçtadır. Doğal olarak herkesin uygulayabildiği tedavi metotları söz konusudur.

Uygulanan tedavilerin eksiksiz ve aksatmadan yapılmasıyla beraber iyi sonuçlar alınabilir. Ancak damar zedelenmesinin tedavisi kısa süreli olmadığı için oluşabilecek tüm yan etkilerden haberdar olmalısınız.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu