Damarda Kaçak Oluşum Sebepleri ve Tedavisi

Damarda kaçak oluşumunun tedavisi için 2 farklı yöntem uygulanabilir. Hastalığın oluşumuna ve aşamalarına göre fiziksel ve ilaçla tedavi yolları uygulanmaktadır.

Damarda kaçak tanımının akla olası bir yırtığı veya deformasyonu getirdiğini biliyoruz. Fakat durum bundan oldukça farklı bir olguyu ifade ediyor. Toplardamarlarda oluşan geriye doğru hareket eden kanın kaçmasıyla meydana geliyor.

Damarda Kaçak Oluşumu

damarda kaçak

Damarda kaçak riski ile doktora başvuran insan sayısı bir hayli azdır. Bunun genel sebebi ise fark edilebilir bir belirtisi olmamasıdır. Aslında otururken veya uzanırken herhangi bir problemle karşılaşılmamasına rağmen ayağa kalktığınızda bir anomali meydana gelir. Bacaklarda çabuk uyuşma, yorulma, lokal hissizlikler belirti olarak kabul edilebilir. İnsanların düşüncesi ise yorgunluk ve aşırı ayakta durmak veya yürümek üzerinedir.

Neredeyse kimse damarda kaçak oluşumuna ihtimal vermez. Burada derin ven yetmezliği teşhisi konulmuş olmasına rağmen doğru sonuçların alınması için renkli Doppler ile ultrason çekilmesi şarttır. Aynı zamanda Türkiye’de yapılan en büyük hatanın ultrason çekiminin yatar vaziyette yapılması olarak nitelendirebiliriz. Yer çekiminin etkisi sonucunda gözlemlenen damarda kaçak olgusunda yatar vaziyet doğru sonuçları vermez.

Aksine derin ven trombozu gibi teşhisler için uygun bir grafiği ortaya koyabilir. Aynı şekilde aort damarında kaçak gibi bir algının oluşması için ilgili sonuçları destekleyebilir. Bu yüzden derin venöz yetmezliği için uygulanacak olan testlerin her zaman için ayakta yapılması elzemdir. Varis için aynı durum geçerli olup yatarak yapılan testlerin sağlıklı sonuçları yansıtmayacağını vurgulamak istiyoruz.

Damarda Kaçağın Nedenleri

Damar yapısında kaçak olması için öncelikle toplardamarların tüm işleyişini göz önüne getirmemiz gerekiyor. Aort üzerinden kalbin pompaladığı oksijen yüklü temiz kanın vücuda dağıtımını atardamarlar yapar. Dokulara ulaşarak oksijenden arınmış olan kirli kanın ise bir şekilde ciğerlere ve oradan da kalbe dönmesi gerekir. Böylelikle tekrardan aort üzerinden pompalanır ve yenilenen hücreleriyle dokulara hayat verir.

Bu toplama işini ise toplardamarlar yapar. Bilhassa ayak ucumuzdan başlayarak kasık bölgesine kadar uzanan toplardamarlar ise yerçekimine rağmen kanı yukarıya doğru taşıma işlemini başarırlar. Bunu ise özel bir damar yapısına sahip olmaları sebebiyle kolayca sağlayabilirler. Damar yapısının içerisinde ufak kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıkların yukarıya doğru akışta olan kanın geçişine izin verdiğini düşünebilirsiniz. Aşağıya doğru akması halinde ise kapakçıklar o yöne hareket etmediği için mecburen yukarıya doğru ilerlemeye devam eder.

Bazı durumlarda ise damar yapısının bozulması, pıhtılaşmalar, plak oluşumları ve sertleşmelerle birlikte bu kapak yapılarında sorunlar çıkar. Kapakçık problemlerinin getirisi olarak damarda kaçak olma ihtimali çok çok yüksektir. Derin ven yetmezlik nedenlerine bakıldığında da birçok damar hastalığına sebep olan faktörü görebiliyoruz.

  • Genetik
  • Obezite
  • Hamilelik
  • Yaşlanma
  • Kan pıhtılaşma düzeyi
  • Ayakta durma veya yürüme süresinin yüksek olması
  • Hiç yürümeme veya ayağa kalmama
  • Derin ven trombozu
  • Sigara kullanımı

Bu sebeplere baktığımızda da yalnızca damarda kaçak ile karşılaşmadığımız aşikâr.

Damarda kaçak: %40

Damarda tıkanıklık: %25

Damarda kaçak ve tıkanıklık: Damarda kaçak tedavi edilmediğinde

Damarda Kaçak Tedavisi

Damarda kaçak tedavisi için çoğunlukla ilaç ve fiziksel tedavi metotları sağlanmaktadır. Bunun için toplardamar yapısının sıkıştırılması ve buna uygun bir yapı oluşturulması gerekebilir. Ayarlanabilir çoraplar satıldığını ve çoğunlukla varis çorabı olarak bilindiğini hatırlatalım.

Varis çorapları düzenli olarak kullanılarak etkin sonuçlar sağlayacaktır. Üsteli derin(deep) ven trombozu gibi tıkanıklığa sebep olabilecek etkenleri azaltmanız gerekecektir. Haliyle pıhtılaşma konusunda sorun yaşamamak adına kan sulandırıcı ilaçlar ve basıncı dengeleyecek bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Tansiyon gibi bu rahatsızlıklarda aktif olarak rol oynayabilecek bazı durumları göz önüne almak gerek.

Doktorunuzun yapacağı testler sonucunda tüm bu yan etkiler ve rahatsızlıklar ile ilgili önlem alacağına emin olabilirsiniz. Zaten ilaç tedavisi ve önerilen yaşam şeklini uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra kontrol edilerek ne kadar yol kat edildiği gözlemlenecektir. Eğer ilaç tedavisiyle damarda kaçak engellenemezse farklı tedavi yollarına başvurulabilir.

Cerrahi müdahalenin damar kaçak tespiti sonrasında uygulanma ihtimali çok yüksek değildir. Ancak ilaç tedavisinin işlevsel sonuçlar vermemesi durumunda son çare olarak uygulandığı gözlemlenmektedir. Burada da kapakçıkların destek alabilmesi için özel parçalar kullanılabilir. Damar tıkanıklıkları, plak oluşumları ve tromboz riski minimal seviyeye indirilir.

Ailesinde derin(deep) ven trombozu veya toplardamar yetmezliği olan kişilerde risk faktörü daha fazladır. Doğal olarak sürekli ayakta duranların veya neredeyse hiç ayakta durmayanların bu konuda önlem alması elzemdir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu