Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vücudumuzdaki damarlar bazı etkenlere bağlı olmak üzere belirginleşebilir, bu durum dolaşım sisteminde yaşanan sıkıntıların vücuttaki reaksiyonudur.

Damar Belirginleşmesi

Damar Belirginleşmesi

Vücudumuzda bulunan damarların genişlemesi veya belirginleşmesi olayına telanjiektazi adı verilir. Tıp dilindeki tanımı ise derinin ve müköz membranların yüzeyinde yer alan küçük, kırık veya genişleyen kan damarlarına verilen addır. Telanjiektazi genellikle deride ufak çizgiler halindeki damarların kırmızıda mavi ve mor renklere dönüşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ince pembe veya kırmızı çizgiler basınç altında beyaz renge dönüşebilmektedir.

Damar belirginleşmesinin gözle görülür ayrıntılarının yanı sıra her bir damarın genişleme miktarını 1 ile 3 mm arasında olduğu teyit edilmiştir. Telanjiektazi küçük damarlara baskı uygulamaktadır, birey bu durumda kaşıntı hissi duyar veya ağrı yaşayabilir. Bu tür durumlar genellikle yüz, burun, çene ve yanak bölgelerinde yaşanmaktadır. Yüzde yaşanan Telanjiektazi rahatsızlığı örümcek damarları ve kırılmış kan damarları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Telanjiektazi vücut genelinde bacakların üstünde, göğüs bölgesinde, sırt bölgesinde, kollarda ve ayaklarda bulunmaktadır. Telanjiektazi durumu önemli sağlık sorunlarından ziyade estetik görünümü bozduğundan dolayı psikolojik etmenleri ön planı çıkarmaktadır. Bu durumun yanı sıra ciddi bir sağlık problemi olduğu gerçeğini atlamamak gerekir. Damar belirginleşmesi ve buna benzer anormal bir durum yaşıyorsanız kısa süre içerisinde bir doktora gitmeli ve muayene olmalısınız. Damar hastalıkları ciddi sorunların başında gelmektedir.

Damar Belirginleşmesi Nedenleri

Damarların belirginleşmesi yani Telanjiektazi ismi verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasının ana nedenlerinden birisi güneşe maruz kalmaktır. Açık tenli kişiler güneşte fazla kaldığı andan itibaren damarların dış etkenler nedeniyle hasar almasına olanak sağlar. Fakat damar belirginleşmesinin temel nedeni bu değildir. Örnekte anlatılmak istenen hassas ciltlerde mukoza zarlarında ve gözlerin beyazında damarların kolay bir şekilde belirgin hale geleceğidir.

Damar belirginleşmesinin gelişimine yol açacak etmenler şu şekildedir;

 • Gen faktörü
 • Güneşe ve rüzgara maruz kalma
 • Kan damarlarına hasar veren ilaç kullanımı
 • Cilt problemleri
 • Gebelik
 • Alkol ve sigara bağımlılığı
 • Akne
 • Oral kortikosteroidlerin kullanımı
 • Cerrahi operasyonlar süresince oluşturulan kesikler

Bu belirtilerin yanı sıra önem sırasına göre daha az görülen ve damar belirginleşmesini daha az etkileyen birkaç husus vardır. Bunlar;

 • Hamile kadınların damar belirginleşmesine yatkınlığı ve vücudun genişlemesi ile kan damarlarında meydana gelen basınç oranındaki artış
 • Menopoz geçiren orta yaş üzeri kadınlarının geçirdiği hormon tedavileri ve hormonal değişikliklerle birlikte doğum kontrol hapı kullanmak
 • Yaşlı bireylerde kan damarlarının zayıflaması ve kan akışının sağlanamaması

gibi durumlardır. Yukarıdaki etmenlere sahip bireylerde damar belirginleşmesi, damar genişlemesi, damar iltihaplanması ve damarda meydana gelen tıkanıklık ile ilgili rahatsızlıkları görmek mümkündür. Bu gibi durumlarda en yakın doktor aracılığıyla muayene olunmalı ve tedavi sürecine başlanılmalıdır.

Damar Belirginleşmesi ve Tedavi

Telanjiektazi (damar belirginleşmesi) rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Fakat Telanjiektazi rahatsızlığının tedavisine başlanmadan önce test uygulanması gerekir. Çünkü tedavi yöntemini belirlemeden önce, yapılan testten elde edilen verilere göre hareket edilir. Uzman doktorlar bu konuda hastayı en ince ayrıntısına kadar bilgilendirmektedir.

Telanjiektazi tedavisinde rahatsızlığın büyüklüğü ve çeşidine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Hatta bu tür rahatsızlıklar çoğu zaman oral veya topikal antibiyotikler ile çözümlenebilecek düzeydedir. Fakat nihai kararı uzman doktorlar vermektedir.

Telanjiektazi rahatsızlığının tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Akne ve rosacea türü damar rahatsızlıklarında antibiyotik ile tedavi uygulanabilir
 • Kan damarlarının genişlemesi ve damar belirginleşmesi durumunda lazer tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi ağrısız olabileceği gibi sorununuzu kısa süre içerisinde çözmenize olanak sağlar.
 • Kan damarlarına cerrahi müdahale yapılabilir. Müdahale yapılabilmesi için bölgesel olarak inceleme yapılmalı ve cerrahi operasyon yapılabilecek büyüklükte bir rahatsızlık varsa nihai karar verilmelidir. Telanjiektazi rahatsızlıklarının tedavisinde en fazla acı duyulan yöntem cerrahi yöntemdir.
 • Telanjiektazi rahatsızlığında skleroterapi yöntemi uygulanabilir. Damar içerisine tuzlu su veya kimyasal solüsyon enjekte edilir. Belirlenen periyotta dermatolog tarafından uygulanan yöntem damarın sertleşmesini ve kaybolmasını sağlar. Bu süreçte dermatolog hastayı yakından takip eder. Rahatsızlığın ciddiyetine göre 1 ile 50 arasında enjeksiyon işlemi uygulanabilir. Tedavi kolay bir şekilde uygulanabildiği gibi diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha düşük maliyetli olmaktadır.

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinin uygulanması için rahatsızlığın türü ve aşaması en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir. Eğer rahatsızlık gözle görülemeyecek boyutta ise basit bir ilaç yardımıyla rahatsızlığı gidermek mümkündür. Fakat cerrahi operasyon uygulaması gerekiyorsa bunun için tedavi sürecini geciktirmemeli ve bir an önce tedavinize başlamalısınız.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu