Damarların Yapısını Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

Kalp ve damar sağlığında besinlerin yararları göz ardı edilemez. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucu bazı besinlerin damar sağlığındaki açısından etken rol oynadığı ispatlanmıştır.

Kalp ve damar sağlığında besinlerin yararları göz ardı edilemez. Damarları güçlendiren, kan dolaşımını dengeleyerek kan akışkanlığını sağlayan; vücuttaki şeker , kolesterol ve tansiyon dengesini ayarlayan besinlerin insan sağlığı açısından görevleri ve önemi oldukça dikkat çekicidir.

Güçlendiren Besinler ve Katkıları

Damarı güçlendiren besinlerinden bazıları şunlardır:

Bal

Kapsadığı özellikleri sayesinde; yalnız damarları değil sinirleri ve dokuları da onarır besler ve güçlendirir.

Bal

Sirke

Bilhassa bal sirkesi vücutta bulunan suları toplar ve birleşmelerini sağlar. Bu şekilde oluşturduğu alkali ortamlar hücre ve damarların duvarlarının güçlenmesini sağlar. Dolaşımı rahatlatır. Vücutta biriken ve atılması gereken maddeler idrar ve ter ile dışarı atılır. Damarların içinde temizlik yapılmasını sağlar.

Sirke

Nar

İçinde antioksidanları barındıran nar; kan dolaşımını arttırır ve düzenler.

Nar

Yeşilçay

Pek çok yararları bulunan yeşil çay, vücutta bulunan kolesterolün dengelenmesini sağlar, kalbi korur ve damarları güçlendirir.

Yeşil Çay

Kurufasulye

Kanı sulandırır, akışkanlığını sağlar ve kolesterol seviyesini dengeler. Kalp dostudur.

Kuru Fasulye

Badem

E vitamini içeren, doymamış yağlar ve lifler açısından zengin bir kaynak olan badem; damarlarda bulunan hasarları da onarır.

Badem

Yoğurt

Kalp ve damar sağlığı açısından güçlendirici etkisi ispatlanmıştır.

Yoğurt

Brokoli

Yine E vitamini açısından önemli bir kaynak olan brokoli, tansiyonu ve kolesterolü dengeler.

Brokoli

Yulaf

Tansiyonu ve kolesterolü dengeler.

Elma

Güçlü antioksidanlar arasında yerini alan elma; damarların genişlemesine yardımcıdır. Kolesterol dengesini de düzenlemektedir.

Elma

Zeytinyağı

Kalp dostu olan zeytinyağı tansiyonu da dengelemektedir.

Zeytinyağı

Yaban Mersini

Kapsadığı A vitamini C Vitamini ve E Vitamini sayesinde kılcal damarları güçlendiren aynı zamanda yağların atılmasını sağlayan bu besinin vücut açısından yararları saymakla bitmez. Hücre ve dokuları yenileyip yaşlanmayı karşı da çözüm olmaktadır.

Yaban Mersini

Zerdeçal

Yağ depolanmasını engelleyen zerdaçal, aynı zamanda vücutta damar sertliği oluşmasını da önlemektedir.

Zerdaçal

Kivi

Damar sağlı açısından oldukça önemli olan C vitamini deposu olan kivi aynı zamanda tansiyonu ve vücuttaki kolesterol oranını da dengelemektedir.

Kivi

Açai Üzümü

Kan akımını ve kolesterolü dengeler. Özellikle kalp sağlığında oldukça yararlıdır.

Açai Üzümü

Tarçın

Kanda bulunan şekeri ve yağı yüzde yirmi altı oranında düşürmesine bağlı olarak damar sertleşmesini önler ve güçlendirir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Tarçın

Kuşkonmaz

Baskıyı azalttığı gibi, kan akımını da hızlandırmaktadır. Kan pıhtılaşması ya da damar tıkanıklığını direk engeller.

Kuşkonmaz

Damar Sağlığında Meyvelerin Önemi

Günümüzde içerdiği vitaminler sayesinde meyvelerin damar sağlığında ve damarları güçlendirmesinde başarısı ispatlanmıştır. Damarlarınızın dostu olan meyveleri her gün düzenli olarak tüketmeniz; bu konuda yaşayacağınız sağlık risklerini ortadan kaldıracaktır.  Bilhassa içerisinde C vitamini bulunan meyveler; damarlarda oluşabilecek çatlamaları, sertliği ve tıkanıklığı önlemekte, kan dolaşımını, tansiyonu özellikle de kolesterolü dengelemektedir.

Vücutta dengeli bir kan dolaşımı sağlanması için; kaslar, damarlar ve ciltten oluşan üçlü sistem dengeli bir koordinasyon içinde çalışmak zorundadır. Vücutta bulunan kan aynı zamanda vücut aktivitelerini dengeleyip kanı ayak tabanından beyne kadar pompalamasında besinlerin verdiği katkı ve destek de inkâr edilemez.

Son yıllarda bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucunda; Flavonoid, C Vitamini ve Çinko bulunan meyvelerin ve bazı besinlerin damar yapısını güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Uzmanlar damar sağlığı konusunda herkesin düzenli olarak bir tabak meyve salataları yemelerinin önemini vurgulamakta.

  • Flavonid Maddesi
  • C Vitamini
  • Çinko

Flavonid Maddesi; Damarları güçlendiren bu maddenin sağlık açısından önemi büyüktür. Vücut için olmazsa olmazlardan olan Flavonid Maddesi; Şeftali, kuru üzüm, erik, ıspanak, havuç, maydonoz tarzı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

C Vitamini; Neredeyse bütün meyvelerde bulunan C vitamini; damarların elastikiyetini korumaktadır. Aynı zamanda damarlarda çatlamaları ve sertleşmenin önüne geçen bu vitamin damarları güçlendirerek, sağlığı açıcından önemli rol oynar. Kivi, limon, greyfurt ve portakalda yoğun olarak bulunmaktadır.

Çinko;  Damar sağlığı ve damar hücrelerinin güçlendirilmesi konusunda önemli rol oynamaktadır. Et, deniz ürünleri, kuru baklagiller, bira mayası ve mantarda bulunmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu