Damar İncelmesi Semptomları, Sebepleri ve Tedavi Yolları

Damar incelmesi, aort üzerinde görüldüğünde risk faktörü büyüktür. Anevrizma gibi vakalarda ise bazı venler için incelmeler lokal boyutu aşabilir.

Damar incelmesi lokal olarak damar yapısında bir deformasyon oluşması anlamına gelmektedir. Damarların yapısal formlarına baktığımızda farklı boyutlar ve katmanlar göze çarpmaktadır.

Damar İncelmesinin Belirtileri

damar incelmesi görünümü

Damar incelmesi belirtileri açısından kendisini belli eden bir rahatsızlık değildir. Aksine sessiz sedasız ilerleyebilen bir rahatsızlık olarak gözlemlenir. Şu sıralar damar incelmesine sebep olan faktörler ortaya çıktıkça tespiti daha da yoğunlaşabilmiştir. Fakat yinede ilk evrede tespit edilebilmesi son derece zordur.

İncelmiş damar yapısının zararları ise net olarak ortaya koyulmaktadır. Çünkü olası bir tromboz riskiyle beraber pıhtılaşma, pıhtılaşmanın hareketiyle ven kanallara gelmesinin ardından ise Emboli riski doğabilir. Tıkanıklık ve damar yapısında deformasyon riskinin çok daha yüksek olduğunu söylemek gerekir. Ek olarak ise damar incelmesinin belirtileri farklı reaksiyonlar olarak gözlemlenebilir.

Fakat belirtileri görebilmek için damar yapısında incelmenin yaratabileceği bir sorun oluşması şarttır. Yani incelen damarın bunu belli eden bir reaksiyon göstermemesi doğal karşılanır. İnceldiği bölgenin genişlemesi, daha da ince bir yapıya ulaşarak damarda patlama veya yırtılma gibi sorunlar oluşması gündeme geldiğinde ise aşağıdaki sonuçlarla karşılaşılabilir.

 • Öksürme
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Nabız düzensizlikleri
 • Sırt ağrıları
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Ciltte nem değişimi
 • Boyun bölgesinde şişme
 • Nefes darlığından ötürü boğaz hışırtıları
 • Midede bulantı ve yanma
 • Seste boğukluk

Bunların bir kısmını veya en az birini gözlemliyorsanız ve bu sorun bir süredir devam ediyorsa mutlaka doktora görünmenizi öneririz. Zira olası bir damar incelmesi durumunda tedavi şartlarının en kısa sürede yerine getirilmesi önerilmektedir.

Damar İncelmesinin Nedenleri

Damarlarda ince bir yapının oluşmasının nedenleri arasında bilindik sebepler vardır. Damar tıkanıklıkları ve anevrizmalar ile ilgili yapılan araştırmalarla bütünleşen faktörleri burada da görebiliyoruz. Tabi ki ince damar belirtileri herkes için sabit olmayabilir. Bunun en önemli sebebiyse sebeplerin ve incelme oranının farklı olmasıdır. En tehlikeli boyutu aort damarında incelme görülmesidir.

Bildiğiniz gibi ana damarımız olduğundan kan dolaşımını doğrudan etkiler ve olası bir patlama durumuna sebebiyet verebilir. Standart bir ven veya arter üzerinde meydana gelebilecek incelme ya da patlama hayati risk oluşturmayabilir. Bilhassa en ufak damar yapılarında gözlemlenen incelmelerin cilt üzerinden bile fark edilebilmesine rağmen yok olduğu gözlemlenebilmiştir. Ancak aort incelmesi denildiğinde nedenleri saptanmalı ve anında müdahale edilerek tedavisi yapılmalıdır. Aksi halde ölüm riskiyle, inme gibi riskli sonuçlarla karşılaşılabilir.

İnce damar hastalığı genetik olarak ailesinde bulunan kişilerde gözlemlenebilir. Damar ağını etkileyen ve lokal olmayan bir rahatsızlığa dönüşebilir. Sık görülen nedenlere baktığımızda sağlığı olumsuz etkileyen faktörler ortaya çıkabiliyor.

 • Aort Rahatsızlıkları
 • Travma
 • Enfeksiyonlar
 • Obezite
 • Damar Rahatsızlıkları
 • Sigara Kullanımı
 • Beyin Hasarları
 • Hipertansiyon
 • Yaşlanma

Damar İncelmesi Tedavi Yöntemleri

Damar incelmesinin tedavisi için cerrahi müdahale önerilmektedir. Ancak bunun için bir risk faktörünün kesin olarak tespit edilmiş olması gerekiyor. Yani damar incelmesi görüldüğü an itibariyle yaşamınızda beslenme ve şekil değişiklikleri yapmanız gerekecektir. Burada tedavi standartlarının getirisini irdelerken damarda oluşan incelmenin boyutu, hangi damar yapısında görüldüğü ve ne denli tehdit oluşturduğu önem kazanır.

Haliyle damar incelmesi neden olduysa tespit edilmeli ve ona göre tedaviye geçilmelidir. Aynı zamanda hipertansiyon gibi damar içi basıncı etkileyecek hastalıklarınız varsa cerrahi müdahale seçenekleri daralabilir. Bilhassa aort incelmesi ameliyatı son derece riskli bir operasyon olarak görülebiliyor. Kan kaybının çok olması ve bazı hastalarda geç teşhis edilmesi önemli bir handikap oluyor.

Sırf bu yüzden cerrahi müdahaleden ziyade yaşamını düzene sokan hastalarda daha verimli bir tedavi sürecinin saptandığını görebiliyoruz.

Beslenme ve egzersiz: Düzenli

Ekokardiyografi: Periyodik olarak uygulanır

Hipertansiyon: Kontrol altına alınır

Cerrahi Müdahale: İyileşme evresi olamayacak damar incelmelerinde kullanılır

Damar incelmesi hastalığının en önemli yanı olası işlev bozukluklar ve dokulara kan iletiminin durmasıdır. Bu gibi durumlarda bacaklarda sık görülen morarmalar ve yaralar açılabilir. Aynı zamanda ince damar yapısı plak oluşumuna ve tromboz ile tıkanıklıklara müsaittir. Bu gibi durumlarda ise ince olan lokal bölge varsa damarın patlaması söz konusu olabilir. Aort incelmesi kadar risk faktörü büyük olmasa da kontrol altına alınması elzemdir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu