Damarların Temizlenmesi için Yenebilecek Bitkisel Gıdalar

Damarların temizlenmesini sağlamak amacıyla beslenme ve egzersizleri hayatınızın odak noktasına koymalısınız. Böylece düzenli yaşam ile sağlığınızı korumanız mümkün olur.

Damarların temizlenmesi başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığı önleyebilir. Sağlıklı bir yaşam için damar yapısını tıkayan veya pıhtı oluşumuna sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Damarları Temizleme

Damarların temizlenmesi için öncelikle kan dolaşımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Vücudumuzun tamamıyla sistematik bir çalışma şekli bulunmaktadır. Kalp oksijen yüklü temiz kanı pompalayarak bir başlangıç noktası oluşturur. Burası tüm kanın basınçla pompalanarak vücuda dağıtıldığı ana merkezdir. Arter olarak bilinen atardamarlar ise bu kanı taşıyan yollardır. Vücudumuzda kilometrelerce uzunlukta damar yapısı bulunur.

Bu damar ağını tıkayan veya olası deformasyonlarla sağlıklı bir kan akışını önleyen çok fazla etken olabilir. Damarların tıkanmasını önlemek ve damar temizleme ile daha aktif bir kan dolaşımına sahip olmak ise oldukça basittir.

Arter aracılığıyla kalpten ayak ucumuza kadar giden, sonrasında ise ven yani toplardamar aracılığıyla tekrardan ciğere ve oradan da kalbe ulaşarak tekrardan temizlenip pompalanan bir dolaşım ağından söz edebiliriz. Kan damarları bazen pıhtılardan bazen ise beslenmeden kaynaklı olarak tıkanma veya daha ciddi sorunlarla karşımıza çıkabilir. Çatlamalar, damar incelmesi veya inflamasyon bunlar arasında sık karşılaşılan durumlardır.

Damarları temizlemek için pıhtı oluştuğunda uygulanan anjiyo gibi metotların son derece sık tercih edildiği bilinir. Herhangi bir skala olmaksızın hemen herkese uygulanabilen tedavi metotlarıdır. Damar temizliği dışında sorunlu ve işlevini kaybetmiş damarlara stent tedavisi ile çözüm sağlanabilir. Ancak damarları temizlemenin bitkisel yolu halen daha revaçtadır.

Temiz Kanı Taşıyan Damarların Temizlenmesi

damar temizliği nasıl olur

Temiz kanı taşıyan damar yapısının atardamarlar olduğunu söylemiştik. Burada kalpten çıkan ana arter beyin, karaciğer, mide gibi en önemli organlarımıza doğru hareket eden bir ağdır.

Damar İsmi Görevi
Atardamar Arter Temiz kanı taşıyan ana damarlar
Atardamarcık Arteriyol Temiz kanı taşıyan daha küçük damarlar
Toplardamar Ven Kirli kanı geri taşıyan ana damarlar
Toplardamarcık Venül Kirli kanı geri taşıyan daha küçük damarlar
Kılcal damarlar   En küçük damar yapıları olup vücudun tüm noktalarını saran damar ağıdır.

Atardamar temizlenmesi organlara sağlıklı bir biçimde kanın ulaşabilmesi için en önemli unsurdur. Ancak yalnızca temiz kanın dolaşım üzerinde ciddi bir etki yaratmayacağını söylemek zorundayız. Burada toplardamarların sorunsuz ve tıkanmalara karşı önlem alınmış olması gerekiyor. Kirli kan geri dönerken oluşacak herhangi bir kapakçık sorunu veya damarda tıkanma kaynaklı sorunlar farklı rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Varis başta olmak üzere belirgin damar hastalıklarının büyük çoğunluğu bundan kaynaklanır.

Beslenme düzenini değiştirmek ve egzersiz programları uygulamak bile damarları temizler. Bu aşamada bilinçli bir yaşamın önemine vurgu yapmak gerekiyor. Çünkü sağlıklı bir ömür geçirmek için damar sağlığını önemsemek zorundayız.

Damarları Temizleyen Besinler

Damarları temizleyen yiyecekler arasında hepimizin günlük olarak tükettiği besinler bile olabilir. Burada damar temizliği için iki ana unsurdan söz edeceğiz. Birincisi elbette ki beslenme düzeni iken diğeri egzersizdir.

  • Sarımsak

Antioksidan deposu sarımsak ile damar sağlığını geri getirmek mümkündür. Vücudunuzdaki birçok anomali ile savaşan sarımsak tüketiminde çiğ veya zeytinyağı ve limon ile karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir.

  • Balık

Özellikle Omega 3 yağ asidinin sağlıklı bir enzim olduğu için damar yapısı için önemli olduğunu söylemeliyiz. Sardalya ve ton balığı ülkemizde en sık tüketilen balıklar arasındadır. Ringa, alabalık, uskumru ise diğer omega 3 depolarıdır. Damar yapısını temizleyen besinler arasında oldukça revaçtadır.

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı doğrudan tüketilmek yerine sarımsak gibi tamamlayıcı kürlerde kullanılabilir. Buna ek olarak ise yemekleri zeytinyağı ile yapmak damar sağlığı için muazzam bir fayda sağlayacaktır. Yine beslenme alışkanlıklarınızı bu minvalde değiştirmek ve egzersizleri devamlı yapmak önemli bir tedavi olarak kullanılabilir.

Yeme alışkanlıklarınızı zeytinyağlılar üzerine kurduktan sonra egzersiz programınızı düzenlemelisiniz. Günlük 30-60 dakika arasında yürüyüş ve tempolu yürüyüş ya da koşu bile uzun vadede çok faydalı sonuçlar doğurmaktadır.

Ayrıca damar temizleyen besinler arasında Ceviz, Yulaf, Avokado, Elma, Ispanak, Nar Suyu, Kuşkonmaz, Tahıllar, Domates gibi zengin bir liste bulunur. Bu listenin düzenli kullanılması başlı başına yarar sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu