Derin Venöz Yetmezlik için Doğal Yollar ile Tedavi

Derin venöz yetmezlik teşhisi konulduğunda cerrahi müdahale açısından olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmışsanız doğal yollar ile tedaviyi de deneyebiliriz.

Derin venöz yetmezliği olarak bilinen vaka standart bir venöz yetmezlik ile aynı doğrultuda değildir. Anatomik olarak bakıldığında da ayrı bir konuma sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Derin Venöz Yetmezliği

Derin Venöz Yetmezliği Görünümü

Venöz yetmezliği temel anlamda toplardamarlarda yaşanan sorunlar için belirtilen teşhistir. Bildiğiniz üzere toplardamarların görevi pis kanı taşımaktır. Arter yani atardamarlar oksijen yüklü kanı alarak vücuda dağıtır. Kanın dolaşımıyla beraber oksijeni yitirdikten sonra geri döndürülmesi gerekir. Bu aşamada devreye giren ven yani toplardamar pis kanın taşınmasını sağlar.

Haliyle Venöz yetmezliği teorik olarak yeteri kadar pis kanın taşınamadığı, toplardamarların işlevini yerine getiremediği bir vakayı açıklamaktadır. Burada yukarıya doğru taşınması gereken pis kanın aşağıya doğru kaçması sık görülen bir durumdur. İçerisinde kapakçıklar olan ve bu kapakçıklardan sızıntı yapmaması gereken toplardamarlar mevcut yapısını yitirmiş olabilirler. Çoğu zaman damar genişlemesi veya belirli bölgelerde oluşan tıkanmalar sebebiyle bu durum yaşanabilir.

Ancak venöz yetmezliğini farklı gruplara ayırabiliriz. Örneğin yüzeyel venöz denilen tanımı deriye daha yakın bölgede bulunan toplardamarlar, derin venöz denilen tanımı ise daha derinde bulunan ana toplardamar ağı olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda aralarındaki bağlantıyı sağlayan toplardamarlara perforan adı verilir.

Bakıldığı zaman derin venöz yetmezlik görülme olasılığı son derece azdır. En azından yüzeyel ile kıyaslandığında bu durum böyledir.

Venöz Yetmezlik Türleri Görülme Sıklığı
Yüzeyel Venöz Yetmezlik %95
Derin Venöz Yetmezlik: %5

Derin Venöz Yetmezliğinin Tedavisi

Derin venöz yetmezliği teşhis edildiğinde hemen tedavi standartlarına dair araştırmalar başlar. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli unsur tedavinin diğer damar rahatsızlıklarındaki gibi kolay olmayacağıdır. Zira toplardamarlar arasında en önemli hattın derin ven olarak adlandırılması boşuna değildir.

Eğer lazer veya radyo frekans tedavileri gibi mevcut damar yapısının sorunlu bölümünü iptal eden tedaviler uygulanırsa sorun daha da büyüyebilir. Çünkü yüzeysel venözlerin bu damar yapılarının yerini alması neredeyse imkânsız olarak adlandırılıyor.

İster istemez Derin venöz tedavisi için farklı alternatiflere yönelmek zorunda kalıyoruz. Ancak operasyon gibi damarların yapısını değiştirecek bir tedavinin uygulanamayacağından emin olabilirsiniz. Yalnızca pasif tedavi olarak tanımlanabilecek seçeneklere yoğunlaşabilirsiniz. Genelde damar sağlığını koruyacak bir beslenme programına yoğunlaşarak başlanabilir.

Tedavinin ileriki aşamaları ise hayatı düzene sokmaktan geçer. Düzenli uyku, beslenme ve sıvı tüketimi dışında damar yapılarını koruyacak bir hayat yaşamanız önerilir. Doktorunuzun önerilerine harfiyen uyarsanız derin venöz yetmezlik daha rahat bir hastalık haline gelebilir.

Bazen buna sebep olan faktörler saptanarak rutin hayatınızdan çıkarılmalıdır. Sağlıksız beslenme gibi sigara, alkol kullanımı gibi faktörlere burada fazlasıyla rastlanabilir.

Derin Venöz Yetmezliğine Bitkisel Öneriler

Derin venöz yetmezlik tedavi yöntemleri için operasyon uygulanamadığından söz etmiştik. Haliyle akla hemen bitkisel öneriler geliyor. Aslında bitkisel tedaviden ziyade yaşamınızı düzene sokarak bu aşamada önemli bir adım atabilirsiniz. Çünkü derin ven yetmezliği için bitkisel tedavilerin tek amacı damarların rahatlaması, kapakçıkların işlevini yerine getirmesidir.

Eğer damarlarınızı genişleten veya işlevini bozan bir unsur ortada kalmazsa rahatlıkla yaşamanızı devam ettirebilirsiniz.

Beslenme düzeni, uyku düzeni, yaşamsal faaliyetlerinizin sağlıklı şekilde yeniden düzenlenmesi en önemli tedavi seanslarıdır. Varis ile doğrudan bağlantılı olabileceği için varis çorabı en sık önerilen alternatiftir. Bu noktada önerilen bitkisel kürleri ve tedavi önerilerini doktorunuza danışmadan kullanmamanız tavsiye edilmektedir. En iyi ihtimalle eczacınıza danışmanız bile faydalı olacaktır.

Derin ven yetmezliği geçirdiği ortaya çıkan hastaların mutlaka derin ven trombozu öyküsü olduğu tespit edilmiştir. Çoğunlukla toplardamarlarda yer alan pıhtının yarattığı bir tıkanıklık ile beraber kapakçıklar formlarını tamamen kaybetmiş olurlar.

Doğal olarak hiçbir şekilde bitkisel karışımlarla müdahale edilemeyecek bir hal alabilir. Doppler ultrasonu ile yapılan görüntülemelerde derin venöz yetmezlik tespit edilebilir. Ancak önemli olan nokta yüzeysel venöz yetmezliği görüldüğü an tedaviye başlanmasıdır. Operasyon yapılarak ilgili toplardamarlara müdahale edilebilir. Böylece olası bir derin ven yetmezlik için önlem alınmış olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu