Diz Arkası Ağrılarının Oluşma Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Birçok insanda diz ağrıları artan periyotlarla şiddetli bir hal alabilir. Diz arkasında bulunan toplardamarların genleşmesi nedeniyle oluşan bu ağrının tedavisi mümkündür

Diz Arkası Damar Ağrısı

Varis Belirtisi

Birçok insan diz arkasında oluşan damar ağrıları ile ilgili sıkıntı yaşamaktadır. Çoğu hastalar yaşadıkları ağrıları kendileri sonlandırmak ister ve alternatif yöntemlere başvurur. Fakat diz arkası ağrıları önemli derecede tedavi edilmesi gereken rahatsızlık türlerinden birisidir. Özellikle eklem bölgesindeki bu ağrının birçok nedeni bulunmaktadır.

Dizin arka kısmında bulunan toplardamarların genişlemesi olayına varis denir. Dizin arkasında bulunan bu damarlar çeşitli nedenlerle zaman içerisinde genişleyebilir. Yani varis toplardamarların zaman içerisinde genişlemesi ile oluşur. Varis farklı bölgelerde de görülebilir. Fakat diz arkası varis oluşumu kısa sürede tedavi gerektiren önemli bir rahatsızlıktır. İhmal edilmemesi gerektiği gibi tedavi süreci ertelenmemelidir.

Diz arkasındaki toplardamarların görevi kirli kanı akciğere ve kalbe taşır. Kirli kanın ters yönde temizlenmesi için toplardamarların işlevini yerine getirmesi gerekir. Bu bölgede yaşanan en ufak sorun kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek kadar büyük etkilere sahiptir. Aynı zamanda birçok problemin tetikleyicisidir. İlk zamanlarda az görünen ve zararı olmayan varis belirtileri, ilerleyen zamanda başınızı ağrıtacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda damarda kan pıhtılaşması sorunu oluşabilmektedir. Aynı zamanda estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Sadece görsel olarak olumsuz bir etki yaratmakla kalmayan varis ilerleyen süreçte ağrı yaşatmaktadır.

Diz arkası varisler ele gelebilen yapıya sahiptir ayrıca kolay bir şekilde gözlemlenebilir. Bölgede yaşanacak kirli kan naklinde oluşacak en ufak sıkıntı ile kan akışı aksamaktadır. Diz arkasında bulunan kapaklar sayesinde sağlanan kan akışı varis oluştuğu takdirde işlevini yitirir. Buradaki kapaklar zarar gördüğü andan itibaren vücutta temiz kan kirli kan dengesi bozulacaktır.

Diz Altı Damar Ağrısı Oluşumu

Dizin arka kısmında oluşan ağrıların temel nedeni olan varis rahatsızlığı 3 farklı şekilde gruplandırılır. Büyük varisler, orta dereceli varisler ve kılcal (küçük) varisler olarak adlandırılan varis çeşitleri hastalığın hangi aşamada olduğunu vurgulamaktadır. Büyük varis ilerleyen varis rahatsızlığının adı iken kılcal varis henüz yeni ortaya çıkan varis rahatsızlığına verilen addır. Ayrıca varisin ele gelebilme özelliği sayesinde belirgin olma derecelerine göre bu isimler verilebilir. Çok fazla belirgin ve estetik görünümü bozuyorsa büyük varis olarak tanımlanabilir.

Varis oluşumu tespit edildiği andan itibaren kişi doktora gitmelidir. Uzman doktorlar gerekli muayeneyi uygulayarak varis rahatsızlığının ilerlemesini durdurabilir ve ilerleyen süreçte oluşabilecek hasarlar engellenebilir. Fakat ihmal edildiği takdirde varis ciddi problemler yaratabilir. Özellikle 50 yaş üzerinde sıklıkla görülen varis rahatsızlığı; yara oluşumu, kanın pıhtılaşmaması ve şiddetli ağrılar gibi etkiler gösterebilir.

Diz arkası damar ağrıları ve türevi olan varis rahatsızlığı;

  • Obezite hastalığına sahip kişilerin yaşadığı kilo problemlerinin varlığı
  • Kişilerin uzun süre ayakta kalması veya benzer eylemlerde bulunması
  • Gen faktörünün ağır basması
  • İlerleyen yaş sonucunda oluşan hareketsizliğin önüne geçilememesi
  • Bayanlarda hamilelik dönemi ve doğum sürecinin sıkıntılı bir süreç olması

gibi nedenlerle oluşmaktadır. Varis oluşumu tespit edildiği takdirde tedavi sürecini aksatmamalı ve uygun tedavi yöntemi tam olarak uygulanmalıdır.

Diz Arkası Damar Ağrısı Belirtileri

Diz arkası damar ağrıları veya varis çeşitli belirtiler gösterebilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Özellikle gözle görülebilen ve el ile tespit edilebilen bu rahatsızlık, kendisinin kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle diz arkası ağrılarınızda yaşadığınız en ufak problemde önlem almalı ve bölgesel olarak çıplak gözle inceleme yapmalısınız. Eğer ilgili bölgede herhangi bir sıkıntı göremiyorsanız tedbir amaçlı muayene olmalısınız.

Diz arkası ağrıları veya varis rahatsızlığının belirtileri;

  • Dizin arka bölümünde şiddetli ağrı oluşması
  • Dizin arka bölümündeki varis ilerlemişse yanma duygusunun yaşanması, bu duygu ara ara yinelenmekte ve farklı boyutlarda olabilmektedir
  • Diz arkası bölümünde veya çevre bölgede kramp sancılarının oluşması
  • Psikolojik olarak ayağınızın sizi sürekli olarak huzursuz etmesi
  • İlgili bölgede ve ayakta belirli aralıklarla meydana gelen uyuşma ve karıncalanma

şeklinde kendisini belli edebilir. Bu tür belirtileri yaşadığını takdirde en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalısınız. Diz arkası ağrılarını ilkel yöntemlerle çözümlemek bölgede oluşabilecek daha büyük bir hasar için davetiye çıkarır. Özellikle damar yolları ile ilgili olan bu rahatsızlık sadece ilgili bölgede değil vücudunuzdaki kan akışının sağlıklı bir şekilde sürmesini engeller.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu