El Damarları Neden Belirginleşir ve Sağlığa Zararlı mıdır?

Birçok insanda görülebilen el damarlarının belirgenleşmesi, kimi durumlarda hafif yapıda olabildiği gibi belli başlı durumlarda varis şeklinde meydana gelebilir.

El damarları belirginleşmesi nedenleri

  • Yaşlılık
  • Cilt dokusundaki yağ kaybı
  • Cildin zamanla incelmesi

Damar belirgenleşmesi, son yıllarda sorun olarak karşılanmaktadır. Hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebilen damar belirginleşmesi, bacaklarda ve kollarda sıklıkla görülebilir. Bazı kişilerin ellerinde dahi oluşabilen bu belirginleşme, çoğu zaman kendisini hafif bir şekilde belli eder. Buradaki asıl önemli olan nokta, el damarlarındaki belirginleşmenin aslında varis olmadığıdır. Yaşlanmayla birlikte daha fazla görünür olan el damarlarının belirginleşmesi, hızlı bir şekilde yok edilebilir.

Varis, genel olarak bacaklarda görülür. Bunun dışında bayanların genital bölgelerinde de oluşabilen varisler, toplar damarın görevini yerine getirememesi sonucu oluşabilir. El damarlarında belirginleşen damar sorunu ise çoğu kez varis olarak karşılanır. Ancak yanlış bilinen bu durum, belirginleşen damarın varis olarak algılanmasıdır. Varis, daha çok bacaklarda oluşan bir durumdur. El üzerindeki belirginleşme, varis değildir. Bir sağlık bozukluğu olarak bilinen variste damarlar genişleyebilir, kıvrımlı hale gelebilir ve çeşitli ağrılar baş gösterebilir. El üzerindeki damar belirginleşmesi ise daha çok cilt kalınlığının incelmesinden meydana gelir. Nitekim cilt üzerindeki değişiklikler, yaşlanmaya bağlı bir şekilde yaşanır.

El üstünde damarların belirginleşmesi ve estetik kaygı

Çoğu bayan, ellerine önem verir. Çeşitli cilt bakım ürünleriyle ellerine bakım yapan bayanlar, olası bir durumda ise el sağlıklarının etkilenmesinden tedirgin olurlar. Eldeki damarların belirginleşmesi de bayanlarda estetiksel kaynaklı bir paniğe neden olabilir. Aslında tedirgin olacak bir durum yoktur. Tam tersine, yaşanan bu durum, yaşlanmanın getirdiği doğal bir süreçtir. Yaş ilerledikçe ciltte bozulmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. İncelen cilt sonrası vücuttaki damarlar daha fazla belli olmaya başlar. Varis yapısal bir bozukluk iken el damarlarının belirginleşmesi daha doğal bir süreç olarak karşılanabilir.

Yaşlanma sonucunda incelen cilt tabakasının yanı sıra ciltte bulunan yağ oranı da düşer ve hatta yok olur. Bu gibi durumlarda ise damarların ince bir şekilde görülme olasılığı artar. Ayrıca yağ dokusunun yok olması durumunda ince damarlar bir bakıma görünür olmaya başlar. Bunun sonucunda ortaya çıkan görüntü her ne kadar kişiyi kaygılandırıyor olsa da aslında tehlikeli bir durum yaşanmaz.

El damarları belirginleşmesinin tedavisi

Bayanların hoşlarına gitmeyen el damarlarında belirginleşme, basitçe tedavi edilir. Eğer yüksek oranda görünürlük söz konusu ise ve kişi bundan rahatsız oluyorsa uzman bir doktora danışmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde estetik geçiren kişi, dakikalar içerisinde çözüme kavuşur. Gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasındaki operasyonlarda yeni yöntemler uygulanır. Bunlar arasında yer alan köpük tedavisi, 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde el damarlarındaki belirginleşme sorununu yüksek oranda yok eder.

Skleroterapi adı verilen tedavi yöntemi, ameliyatsız olup, hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Kişinin durumuna göre tek bir seansta halledilebilen durum, kimi kişilerde ise 2. seans gerektirebilir. Seans sayısını ve ellerinizin durumunu uzman bir doktora danışarak belirleyebilirsiniz.

El damarları belirginleşmesi tekrarlar mı?

Yaşlanma ile ortaya çıkan can sıkıcı durum, tedavisi sonrasında tekrarlamaz. Uygulayacağınız yeni nesil tedavi yöntemi sonucunda tekrardan ellerinizdeki damarların belirginleşmesi sorunuyla karşılaşmazsınız. Sonsuza kadar ellerinizi onaran köpük yöntemi, aslında içinizi rahatlatmanız ve bir daha bu durumu sıkıntı yapmamanız için oldukça güzel bir tedavi.

Genç bir cilde sahip olmak ve yaşlanmanın belirtilerini en aza indirgemek için düzenli bir şekilde cilt bakımı yapıyor olmanız gerekir. Zamanla nemini kaybeden cilt, ne yazık ki çeşitli kırışıklara ve sarkmalara neden olabilir. Beraberinde incelen cilt tabakası da ne yazık ki damar belirginleşmesi gibi sorunlar yaşamanıza kaynaklık edebilir. Düzenli bir cilt bakımının yanı sıra beslenmenize de dikkat etmeniz size fayda sağlar. Zararlı gıdalardan uzak durmanız, vücut sisteminizde oluşan toksinleri daha kolay atmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzu kötü besinlerden uzak tutarsanız, hem beden sağlığınızı hem de cilt sağlığınızı bir o kadar iyi korursunuz. Beslenmenin yanında düzenli su tüketiminin de önemini unutmamanız gerekir. Cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için cilt bakımı yapmalı ve bunu yeterli miktarda sıvı tüketimi ile desteklemelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu