Erkeklerde Oluşan Damar Genişlemesi Promleminin Çözümü

Erkeklerde meydana gelen ve kısırlığa neden olan varıkosel hastalığının farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar arasında;sürekli ayakta kalmak, sıcak ortamlar gelebilmektedir.

Erkeklerde Damar Genişlemesi

Erkeklerin testislerinde yani diğer bir deyişle sperm üretmekle görevli olan yumurtalıklarında bulunan venlerde oluşan varisleşmeye varikosel yani erkeklerde damar genişlemesi ismi verilmektedir.  Varikosel eğer fazla ileri boyutta değilse herhangi bir belirti vermeyebilir. Fakat zaman geçtikçe ilerleyen damar genişlemeleri testis torbalarında şişkinlik oluşmasına neden olmaktadır. Hastada genel olarak nadirde olsa ağrı vermekte olan varikosel; spermlerin oluşumuna ve hareket etmesine engel olmaktadır. Sorun olan damarın çapı büyüyüp damar genişlemesi arttıkça testislerin boyutlarında azalma, erkeklik hormonu diye nitelendirilen testesteronların yapısında bozukluklar oluşmaya başlar.

Testisler skrotum adı verilen torbalar vasıtasıyla korunmaya alınır. Skrotum aynı zamanda testis ısınını vücut ısısından birkaç derece daha düşük tutarak, sperm üretiminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Spermlerin sağlıklı olarak üremesi için vücut ısından daha düşük bir ısıya ihtiyaçları vardır. Skrotum da spermleri hem korur hem de ihtiyaçları ısı dengesini sağlar.

Skrotum içinde varikosele bağlı olarak biriken kan; aynı zamanda üretilecek spermlerin kalitesinin bozulmasına neden olacaktır. Varikosel aynı zamanda böbreklerle böbrek üstünde bulunan bezlerinde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Varikosel Belirtileri

Erkeklerde oluşan damar genişlemesi çoğu zaman belirti vermez. Kısıklık veya başka bir hastalıkla ilgili olan doktor kontrolü sırasında tesadüfen ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında çocukları olan erkeklerde de ilerleyen zaman içinde ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerin sol tarafında yer alan toplardamarlar sağ taraftakine oranla daha uzun konumdadır. Varikosel genel olarak sol tarafta oluşmaktadır. Çok nadir olarak sağ tarafta olması veya iki tarafta birden ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Erkeklerde meydana gelen damar genişlemesi belirtileri pek olmaz. Hasta veya doktor elle kontrol sırasında bunu nadir durumlarda fark edebilir. Testislerin altında ilerleyen varikosel vakalarında damarlar hissedilebilir. Bunun dışında bu hastalığa asıl teşhis yapılan ultrason muayenesi sırasında konulmaktadır.  Eğer damar genişlemesi el yordamıyla yapılan kontrolde ortaya çıkmaz sadece ultrasonda fark edilirse damar genişlemesi ilerlememiş demektir. Bu gibi durumlarda tedavi için cerrahi müdahale gerekmemektedir. Hasta ilaçla tedavi edilip damar genişlemesinde ilerlemenin önüne geçilebilir. Testislerde çekilme hissi, kasıklarda oluşan ağrılar, hasta sırt üstü yattığında; gözle görlen damarların yok olması belirtiler arasında yer almaktadır.

Kısaca varikosel sorunu olan erkeklerde damar genişlemesinin belirtisi; testislerin altında oluşan ve el veya gözle hissedilen damar genişlemesidir. Bilhassa zayıf ve uzun boylu erkeklerde ortaya çıkan bu sorun genellikle sol bölgede oluşmaktadır. Erkeklerin bazılarında varikosel; testise baskı yapabilmektedir. Damar genişlemesi olan erkeklerde bazen sperm etkilendiği için dışarı doğru akmamaktadır.                                                

Varikosel Nedenleri

Erkeklerde ortaya çıkan damar genişlemeleri kalıtımsal değildir. Genel olarak varikosel nedenleri arasında; fizyolojik özellikler, vitamin ve mineral eksiklikleri veya varis gibi sorunlar bulunmaktadır. Yanlış beslenme, yaşanan bir trafik kazası, uyuşuk ve tembel bir yaşam tarzı psikolojik sorunlar erkeklerde oluşan damar genişlemesinin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Ayakta çalışılması veya uzun süre ayakta kalma da erkeklerde meydana gelen damar genişlemesi nedenleri arasında yer almaktadır. Aşırı sıcak ortamda kalmak da varikosel nedenleri arasında yer alır.

Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde damar genişlemesi problemi sorunu ortaya çıktığında tedavide izlenecek yol; varikoselin seviyesi ve hastanın şikayeti ile doğru orantılı olmaktadır. Eğer varikosel testislerin altında gözle ve elle hissedilmiyorsa o zaman cerrahi müdahaleye gerek olmayabilir. Bu gibi durumlarda hasta sadece gözlemlenir. İlaçla tedavi yoluyla damar genişlemesi tedavi edilmeye çalışılır. Fakat hastanın damar genişlemesi testislerin altında gözle ya da elle yapılan kontrol sırasında aşikar bir durumdaysa ve hasta ağrı da çekmeye başlamışsa, penis boyutlarında küçülme de oluşmuşsa o zaman varikoselin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahalelerdir.

Erkeklerde Damar Genişlemesi

 

Ameliyat

Erkeklerde meydana damar genişlemesi sorununda tedavi için ameliyat gerekli görüldüyse; hasta bir gece önceden cerrahi müdahaleye hazırlanır. Herhangi bir şey yemez. Sıvı tüketiminde bulunmaz. Ameliyatta kesik kasık bölgesinden açılarak yapılır. Varikosel oluşan taraftan açılan kesikten sonra toplarlar damar mikro cerrahi yöntemiyle büyüteç kullanılarak toplardamar ayrılır ve bağlanır. Bu ameliyat sırasında testisi beslemekte olan damarlar itinayla korunur. Ameliyat sonrasında çekilen spermiyogramda; sperm değerlerinde yüzde atmışa yakın bir değişim gözlemlenmektedir.

Her ameliyatta söz konusu olan riskler varikosel ameliyatlarında ortaya çıkabilmektedir. Damar genişlemesi ameliyatında en önemli risk hatayla lenf damarlarının da bağlanmasıdır. Lenf damarlarında olan bağlanma; testislerin çevresinde sıvıların birikmesi, spermleri besleyen damarların tıkanması, testisin boyutunda küçülme olması sayılabilmektedir.

Hasta erkeklerde meydana gelen damar genişlemesi ameliyatları bir veya en fazla bir buçuk saat sürmektedir.  Yapılan cerrahi müdahale sonrası hasta dilerse hemen eve dönebilir. En fazla iki veya üç gün içindeyse normal hayatına geri döner.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu