Evde Uygulanacak Varis Tedavisi Yöntemleri ve Çözümler

Varis tedavisi konusunda köpüklü tedavi, mikro cerrahi uygulamaları gibi masraflı yöntemlerin yanı sıra ev ortamında hazırlanan kürler de başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Evde Varis Tedavisi

Varis hastalıkları gerek kadın gerekse erkek olmak üzere pek çok insan için korkulu rüya olmaktadır. Erkeklerde bilhassa testislerde oluşan varisin son evresi kısırlığa kadar gidebilirken, bayanlarda gebelik döneminde vulvalarda oluşmuşsa erken doğuma hatta anne ve bebek sağlığının riske girmesine sebebiyet verebilmektedir.

 Ağrılı olan ve günlük hayat akışını engelleyen varislerin tedavisinde hastaların kendi kendilerine ev ortamlarında hem istenmeyen görüntülerden kurtulmak,  hem ağrılara çözüm bulmak hem de varislerin tedavisine yardımcı olmak adına yapmaları gereken bir takım şeyler bulunmaktadır.  Tıbbı tedaviye ve bitkisel tedaviye destek olarak hastanın evde yapmaları gereken şeylere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Düzenli olarak neredeyse her gün varisli damarların üzerinde bulunan ortama soğuk suyla yumuşak hareketlerle masaj yapma
 • Sıcak varisli damarların düşmanıdır. Bu nedenle çok sıcak suyla yıkanmamalı ve sıcak ortamlardan uzak durmalı güneşten de korunmalı
 • Belli aralıklarla düzenli olarak yürüyüşler yapmak hem kan dolaşımını hareketlendirecek hem de damarlar üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır.
 • Stresli ortamlardan ve sorunlardan mümkün olduğunda uzak kalmalı
 • Ayakta çok fazla hareketsiz bir şekilde kalmamaya özen göstermeli, ayakta çalışmak zorunda olanların arada oturarak ayaklarını dinlendirmeleri
 • Kiloya dikkat etmeli fazla olan kiloları bir an önce vermeli
 • Sigara ve alkol kullananların bu alışkanlıklarını terk etmeleri
 • Topuklu ayakkabılar giymemeli rahat ortopedik ayakkabıları tercih etmeleri
 • Dar ve sıkan pantolonları giyim tarzlarının dışına çıkarmaları
 • Uygun şekilde beslenme hazır gıdalardan doymuş yağlardan kızartmalardan uzak bir beslenme alışkanlıkları edinmeleri
 • Doktor tarafından önerilmesi halinde varis çorapları giymeleri
 • Tıbbı tedavilerini aksatmamaları ilaçlarını zamanında almaları gerekmektedir.

Varisten Kurtulmak İçin Ev Tedavisi

Varis oluşumunun hastaya göre pek çok farklı nedeni olabilmektedir.  Bazı varis damarları hasta açısından sıkıntı yaratmadan uzun seneler kendi kendilerine olabileceği gibi bazıları ise hem ağrılara hem de ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Varisin evde tedavisinde uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Köpüklü varis tedavisi, radyo frekans tedavisi, mikro cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatlar, sülük tedavisi, skleroterapi, açık ameliyatlar da varis sorununa kesin çözüm olabilmektedir. Ama masraflı olan bu tedaviler hasta açısından farklı sıkıntılara da yol açabilmektedir. Bu tedavilerin yanında tamamen doğal ve ekonomik olarak ev ortamında hastanın uygulayabileceği tedavi yöntemleri, bitkisel kürler ve gıda düzenlemeleri de olabilmektedir.

Evde yapılacak varis tedavisine örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Pamuklu bir bez, bir havlu veya bir tülbent elma sirkesine batırılarak varisli olan damarların bulunduğu bölüme sarılır. Bu halde hasta yatar pozisyonda ayaklarını kalp seviyesinden daha yukarda tutarak yarım saat bekler. Daha sonra bez çıkarılır ve varisli olan alan durulanmadan o şekilde bir süre daha beklemeye devam edilir. Bu işlem her gün düzenli olarak iki kere uygulanıldığı takdirde beş hafta sonunda varisler tamamen kaybolur.
 • Elma sirkesi varisli damarların tedavisinde etkin bir rol oynamaktadır. Her gün aksatmadan varis olan alanlara masaj yapıldığı takdirde bacaklardaki ödem ve şişkinlik azalacak bir süre sonra varisli olan damarlar kaybolacaktır.
 • Zeytinyağıyla varisli bölgeye yapılan masajlarda oldukça işe yaramaktadır. Bu uygulama aksatılmadan günde iki kez düzenli bir şekilde yapıldığında birkaç hafta içinde varislerin azaldığını hatta yok olmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.
 • E vitamini toplardamar sorunlarında olumlu ve iyileştirici özelliklere sahip olmaktadır. Evde yapılacak varis tedavisinde E vitamini direk olarak varisli damarların bulunduğu yüzeye yedirerek uyguladığında iyileşmede göze çarpan hıza şaşıracaksınız.
 • İngiliz tuzunu ılık su dolu kaba karıştırıp bacakları veya sorunlu olan bölgeyi bu suyun içinde bir süre bekletin.

Bitkisel Kürler

Evde bitkisel varis tedavisinde; bitki kürleri başarılı bir çözüm yolu oluşturmaktadır. Hem ağrılardan kurtulup hem de tedavi edici özelliğe sahip olan bu kürler arasından bazılarına şu şekilde örnek verebiliriz:

Sarımsak Kürü

 • İki kaşık saf zeytinyağı,
 • altı diş kabukları soyulmuş sarımsak,
 • üç tane portakalın suyu

Hazırlanışı; Bütün malzemeler karıştırılarak cam bir kavanoza koyulup yaklaşık on iki saat bekletilir.

Uygulanışı; hazırlanan kürden her gün aksatmadan düzenli olarak birkaç damla sorunlu olan bölgeye damlatarak masaj yapılır. Bu özel kür hem iltihabı kurutur hem de varisi yok eder.

Maydanoz Kürü

 • maydanoz,
 • gül çiçeğinin yağı,
 • kadife çiçeğinin yağı,

Kaynar suyun içinde bir avuç kadar doğranarak hazırlanmış maydanozu yaklaşık beş dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Bu karışım soğuyunca cam bir kavanoza alın ve içerisine birkaç damla kadife çiçeğinin yağını ve gül çiçeğinin yağını damlatarak karıştırın.  Uygulanışı; elde edilen karışımı soğuyana kadar buzdolabında tutun. Pamuk yardımıyla bu losyonu veya kremi varisli olan damarın üzerine her gün sürün. En fazla iki ay içinde istenmeyen ve sıkıntı veren damarlardan kurtulacaksınız.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu