Flebektomi Yöntemi, Aşamaları ve Tedavi Yöntemleri

Flebektomi yöntemi kişilerin bacaklarında oluşan varislerin tedavisini gerçekleştirmek için lokal anestezi altında gerçekleşecek olan, küçük kesiklerden kanca yardımıyla varisli damarlar çıkartılır.

Flebektomi

Flebektomi Öncesi ve Sonrası

Bacaklarda variköz damarların oluşması sonucunda bacağın yüzey kısmında derinin hemen altında varisli olan damarların çıkartılarak hastanın sağlığına kavuşması amacıyla uygulanacak cerrahi müdahale olmaktadır. Bu işlem çok küçük bir kesiğin neşter ile ya da küçük bir iğne yardımıyla yapılmasında minimal invaziv şeklinde uygulanacak bir işlem olmaktadır. Flebektomi işlemi için varisli bacağın derisinde belirli olan varisli damarların çıkarılması için hastaların lokal olarak bacağın uyuşturulması ile gerçekleştirilecek olan kalp ve damar cerrahları tarafından gerçekleştirilecek olan bir operasyon türü olmaktadır. Flebektomi cerrahi müdahale şu hastalara uygulanmaktadır:

  • Damarların koyu renkte olması;
  • Cilt üzerinde görünmesi;
  • Damarların bükülmesi;
  • Bacaklarda ağrının olması;
  • Bacaklarda yanma olması;
  • Ayakta durma sonucunda artan zonklama tarzında ağrı.

Hastaların varisli olan damarlarının çıkartılmasında uygulanacak olan bu yöntem çok küçük kesikler açılarak yapılacağı gibi aynı zamanda da ince uçlu olan iğneler ile de gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Açılan çok küçük kesiklerden varisli damarların çıkartılması söz konusu olur. Flebektomi varis çıkarma işlemi ayakta tedavisinin gerçekleşecek olan bir işlem olmaktadır.

Hastaya cerrahi müdahale uygulanması sonucunda hastanın birkaç saat içerisinde aynı gün hastaneden taburcu edilecektir. Daha çok hastanın taburcu edilmesi lokal anestezinin etkisinin geçmesi sonucunda sağlanacaktır.

Flebektomi Aşamaları

Hastanın ilk olarak varis tedavisi için doktorun önermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Hastanın flebekomi uygulamasından öncesinde her zaman için rahat giysiler giyinmesi gerekmektedir. Çoğunlukta hastanın rahat giysiler giyinmesi için hastane tarafından özel kıyafetler verilecektir. Hekim tarafından varisli olan bölgenin ilk olarak anestezi hastaya uygulanması ile birlikte bölge uyuşturulacaktır. Bu sayede operasyon sonrasında hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Bölgenin uyuşturulma işlemi yapılmasından sonra özel tıbbi malzemeler ile cilt temizliği yapılmalıdır. Sonrasında ise hastanın genişlemiş olan damarları üzerinde ciltte bir kesik açılacaktır. Bu kesi çok küçük olacaktır. Cilt üzerinde iz kalmayacak kadar küçük olur. Bu küçük kesikden flebektomi kancası deri altına sokulacaktır.

Varis oluşmuş damarların bu kanca ile çıkartılması varisli damarların yoğunluğuna bağlı olarak 30 dakika ile 1 saat arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşecektir.

Varis üzerinde açılacak olan kesiklerin boyutları 1 mm civarında olmaktadır. Tığ tarzında olan flebektomi kancası bu açılan kesiklerden içeriye sokulur. Sonrasında ise varisli damar yakalanarak dışarıya çıkartılacaktır. Bu 1 milimlik kesikler bütün varis üzerinde daha önceden belirlenmiş olan çizgiler üzerinde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bu işlem hastaların varis tedavisinde tek olarak uygulanacağı gibi aynı zamanda da hastaların diğer varis tedavisini uygulayacakları zaman ek olarak yapılacak olan bir işlem olarak da görülmektedir. Toplardamarlarda yetmezlik meydana gelmesi sonucunda hastaların artan şikayetlerini aza indirmek amacıyla uygulanacaktır. Bu işlem uygulanması sonucunda hastalarda hızlı bir şekilde iyileşme görülmektedir.

Flebektomi Sonrası

Hastalara her ne kadar lokal anestezi yapılmış olsa bile bu işlem uygulanması sırasında biraz ağrı duyma ihtimalleri de bulunmaktadır. 1 milim büyüklüğünde bir kesik açılacak olması nedeniyle hastalara herhangi bir dikiş atılmayacaktır. Fakat kesikleri kapatmak amacıyla küçük bir sargı uygulanması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında hastanın uyuşması geçmesi için özel bir odada bekletilmesi gerekmektedir. Hastaların her zaman için doktor tarafından belirtilen ilaçların zamanında kullanması gerekmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik ilaçlar olacak ve ayrıca hastanın ağrısını dindirmek için ağrı kesiciler kullanılması gerekmektedir. Varis damarlarının çıkartılması sonucunda hastanın üç hafta boyunca varis çoraplarını giymesi gerekmektedir. Bu çoraplar kademeli olacak ve bacağın kompres olarak sıkışmasını sağlayacaktır. Çorap ameliyattan sonra hastane içerisinde hastane personelleri tarafından giydirilecektir. Hasta günlük hareketlerden ertesi gün başlayacaktır. Hastanın özellikle de ilk 2 hafta boyunca yoğun olarak egzersiz yapmaması ve hastanın kendisini yoracak hareketlerden uzak durması gerekmektedir.

Bu işlem uygulanmasının ardından bir takım riskler oluşması da söz konusu olur. Bunların arasında enfeksiyon riskinin olduğu unutulmamalıdır. Antibiyotik tedavisi bu nedenle gerekli olacaktır. Hastaların işlem sonrasında ciltleri üzerinde cilt pigmentasyonu oluşma riskinin de olduğu unutulmamalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu