Hamilelikte Memelerde Damar Belirginleşmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer

Hamilelikte görülen memelerde ve vücutta meydana gelen damar belirginleşmesinin nedenleri ve ne zaman görülmeye başladıkları hakkında makale.

Hamilelikte vücutta ne gibi değişiklikler olur

Birçok kadının hayalini kurduğu ve insan hayatındaki en önemli olaylardan birisi olan hamilelik, kendisine özgü periyodu ve beraberinde getirdiği bir takım değişikliklerle yaşanan bir süreçtir. Hamilelikte vücudunun normal zamanlardaki şeklinin değiştiğine tanıklık eden kadınlar için bu süreci en iyi anlamanın yollarından birisi gebelikte deneyimleyeceği vücut değişikliklerinin farkında olmaktır.

Memede belirginleşen damar

 

Kendisini bebek doğurmaya göre şekillendirmeye başlayan vücutta kendisini göstermeye başlayan değişikliklerin en başta gelenlerinden birisi artan ve yoğunlaşan kan akımının etkisiyle vücuttaki damarların belirginleşmesi olarak kabul edilir. Fetüsü beslemek için normalinden daha fazla bir şekilde akmaya başlayan kan özellikle memelerde daha belirgin olarak kendisini gösterir. Genellikle toplardamarlarda görünen bu belirginleşme daha açık tenli olan kadınlarda net bir şekilde görülmekle birlikte, koyu tenli kadınlarda da rahatlıkla görülebilir.

Kendisini bebek doğurmaya göre şekillendirmeye başlayan vücutta kendisini göstermeye başlayan değişikliklerin en başta gelenlerinden birisi artan ve yoğunlaşan kan akımının etkisiyle vücuttaki damarların belirginleşmesi olarak kabul edilir.

Hamilelikte damarların belirginleşmesi

Gebelikte damarların genişlemesinin fetüsün ihtiyaç duyduğu besinlerin aktarımı için gerekli olan kan dolaşımının artması nedeniyle gerçekleştiğini belirtmiştik. Bu değişiklik genel olarak hamileliğin beşinci haftasından itibaren başlar, bazı kadınlar da ise sekizinci haftayı bulabilir. Gebelikte damar belirginleşmesinin bir diğer nedeni akan kan hacminin de yükselmesidir. Normal bir kadın vücuduna göre hamile kadınların kan hacimleri yüzde otuz ile elli arasında bir oranda artmaktadır. Bu şekilde artan kan hacminden dolayı da damarlarda özellikle memelerde belirginleşme görülür. Bunun dışında kadın vücudunda artan östrojen hormonu da hamilelikte damarların belirginleşmesi için sayılabilecek sebeplerden arasındadır.

Hamilelik ilerlemeye başladıkça büyüyen bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda rahime gönderilen kan miktarında artış olmaya başlamaktadır. Buna bağlı olarak da rahime kan sağlayan damarın çapı iki katına da artabilmekte ve kanın akış hızı da sekiz katına çıkar.

Gebelikte olan bu damar belirginleşmesi olgusunun memelerde daha sık ve yoğun görülmesinin nedeni memelerin bol miktarda, birçok kaynaktan kan almasından ileri gelmektedir. Bunun dışında hamilelikte karında damarların belirginleşmesi de yaşanan diğer bir hamilelik olgusudur.

Hamilelik ilerlemeye başladıkça büyüyen bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda rahime gönderilen kan miktarında artış olmaya başlamaktadır. Buna bağlı olarak da rahime kan sağlayan damarın çapı iki katına da artabilmekte ve kanın akış hızı da sekiz katına çıkar. Bu derece genişleyen ve yoğun ve hızlı bir şekilde akan kanın sonucu olarak memelerde olduğu gibi karın bölgesinde de damarlarda belirginleşme görülebilmek

Hamilelerde damar belirginleşmesinin sonuçları

Hamilelik esnasında meydana gelen bu damar genişlemesi sonucu ortaya çıkan yoğun ve hızlı kan akışının sonucu olarak kimi durumlarda bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle yaygın bir problem olan varis hastalığına yakalanma olasılığı bu süreç içerisinde daha da fazladır. Zaten güçlü olan kan dolaşımına bir de büyümekte olan fetüsün meydana getirdiği basınç eklenince bacaklarda varis görülme oranı yükselir. Bu nedenle durağan bir hayat tarzından uzak kalarak hamileliğe uygun hafif egzersizler, yürüyüş ve yüzme sporlar yapılarak varis oluşum riski en aza indirgenebilir.

Diğer bir olası rahatsızlık türü de hemoroid hastalığıdır. Çok kan toplayan damarlar makat bölgesinde baskı oluşturarak hemoroide neden olabilir. Mümkün olduğu kadar kabız olmaktan kaçınmak ve gün içerisinde yeterli sıvı alımı yapmak hastalık riskini en aza indirgeyecektir.

Aynı zamanda genişleyen atardamar ve toplardamarlar hacmi artan kanı beslemek için daha fazla çalışmakta ve bu da kalbin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir kalp rahatsızlığı olan veya kalp yetmezliği yaşayan hamile kadınların damar belirginleşmesine neden olan etkenlerden etkilenerek kalpleriyle ilgili bir rahatsızlık yaşamaları da kimi durumlarda görülebilmektedir.

Vücuttaki damarların belirginleşmesi hamilelik belirtisi mi?

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler ışığında kadınların vücutlarında meydana gelen damar belirginleşmelerinin hamileliğin bir belirtisi olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Elbette ki tek başına bir ölçüt olarak değerlendirme yapılamasa da hamilelik ihtimali düşüncesini oluşturduğu için damar belirginleşmesi olan bir kadının hamile olduğunu düşünebiliriz.

Tabii ki bunun altında yatan dha farklı bir fizyolojik rahatsızlığın olması ihtimalini de kesin bir şekilde gözardı etmemek gerekmektedir. Bu nedenle böyle bir durum yaşayan kadınların en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurmaları kendi sağlıkları ve gebe olma ihtimallerine binanen bebeklerinin sağlığı için oldukça önemlidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu