Gizli Varis Belirtileri Tedavi Süreci ve Bitkisel Çözümler

Gizli varis bir diğer adıyla iç varis olarak tanımladığımız hastalığımız sağlıken fiziki olarak bir belirti içermeyen zaman içerisinde ayaklarda ve bacak bölgesinde şişmelere neden olan bir sağlık problemi.

Gizli Varis

Gizli varis olarak adlandırdığımız sağlık problemimizin bir diğer adı iç varis olmakta. İç varis isminden de anlaşılacağı üzere bu hastalığımızda bacak yüzeyinde herhangi bir belirti söz konusu değildir. Genel olarak tüm belirtiler fiziki düzeyde rahatsızlık veren belirtiler olmakta. Örnekle açıklayacak olursak bacakta meydana gelen ani şişlikler, kaşıntı, bacakta meydana gelen renk değişimi ve benzeri etkileşimler gizli varisin belirtilerindendir. Oluşum yapısı olarak gizli varisin bacak kaslarının içinde bulunan toplardamarlardan oluştuğunu söyleyebiliriz.

İç Varisin Belirtileri

Her ne kadar belirti yönünde fiziksel bir etkileşim oluşturmasa da iç varis oldukça riskli bir sağlık problemi olmakla beraber belirtileri ve izlenimi muhakkak uzman doktorlar tarafından kontrol altına alınması gereken bir sağlık problemidir. Muayene kapsamında yapılan işlemler kapsamında derin ven yetmezliği tanımlanmaktadır.

Belirtiler:

  • Ayakta durma ve oturma pozisyonunda süreklilik sağlamanız yani uzun süre ayakta durmanız veya uzun süre oturur pozisyonda durmanız
  • Havaların soğuk olması ile kas sisteminizde meydana gelen ağrılar
  • Ağrıların dağılması, vücudunuzun çeşitli noktalarında meydana gelecek olan ağrılar. Örnek ayak bilekleri, dizler ve özellikle bacağın üzerindeki çeşitli noktalar birden ağrımakta
  • Toplardamarın sebep olduğu damarlarda şişlik, genişleme meydana gelmekte
  • Bacaklarımızda meydana gelen ağrılar, kramplar ve şişlikler

Varisler tedavi edilmediğinde ve zamanında doktora başvurulmadığında daha ileri düzeyli belirtiler göstermektedir. Bunlar artık fiziki olarak da gözlemlenebilen belirtilerdir. Zaman içerisinde bacakta zamanla genişleyen damarlar gözlemlenebileceği gibi ilerleyen zamanlarda da bacaklar da yaralanma ve benzeri belirtiler gün yüzüne çıkmaktadır. Bunun için erken süreçte varis tedavisine başlanmalıdır.

Gizli varis nasıl anlaşılır? Yukarı da da belirttiğimiz üzere bacak bölgenizde meydana gelecek olan şişmeler, bacağınızın ağırlaşması ve benzeri belirtiler sonucunda doktorunuza başvurarak gizli varisin olup olmadığını saptayabilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedavi uygulamasında birden fazla alternatif seçeneğimiz bulunmakta. Skleroterapi, köpük, lazer ve radyo frekans, ilaçlı tedavi, basınçlı çorap tedavisi uygulanmaktadır.  Hastalığın ilerleme kaydetmemesi adına uygulanacak seans tedavisi ortalama 1-6 arasındadır. Uygulanan tedavi süresi ve tekniği varisin ilerleme durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu süreç sonrasında varis etkileri hızlıca yok edilir.

İç Variste Ameliyat Tedavisi

Ameliyat öncesinde tanımlanan tanı için gerekli işlemler gerçekleştirilir ve eğer uzman doktorlar tarafından da gerekli görünür ise bireyin karnındaki toplar damar doppler inceleme yöntemi ile incelenmelidir. Ameliyat uygulaması ile gerçekleştirilen müdahaleler sonucunda sorunlara sebep olan durumlar saptanır. Kusurlu damar yapılan tedavi ile düzeltilir ve kan sağlıklı bir şekilde damarlarımızda yukarı doğru gider kalbe sağlıklı bir şekilde ulaşır.

Ne İyi Gelir

Gizli varise iyi gelen çözümler olabileceği gibi günlük hayatınızda da sizleri etnik kılacak sağlığınız ile ilgili uygulamanız gereken bir kaç uygulama bulunmaktadır.

Günlük yaşantınızda yürüyüş ve egzersiz pozisyonunuzun nasıl olduğundan beslenme düzeninize kadar bir çok şey varisin ilerleme düzeyine etki etmektedir. Bunun için gün içerisinde bacak masajı yapmalı, çalışırken sabit pozisyonda olmamaya özen göstermeli, varis çorabı kullanmalı, fırsat buldukça bol bol vücudunuzu rahatlatacak aktiviteler de bulunmalısınız.

Varise İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Sarımsak

Bizler için bir nevi antibiyotik görevi gören sarımsak içerisinde bulunan bileşenleri ile vücudumuzun sağlığınız düzene sokmaktadır. Eğer çiğ olarak sarımsağı sade olarak tüketemiyorsanız üzerine biraz limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki protein oranı düzene girecek ve bacağınızdaki varislerin görünümü düzelecektir.

Bitkisel olarak iyi gelen besinleri sıralayacak olursak; biberiye, brahmi, soğan, zencefil, sarı kantaron otu, güvercin ağacı, çoban püskülü, ekinezya ve guggul gibi bitkilerde varis tedavisinde kullanılan bitkilerdir.

Asma yaprağı ve fındık yaprağı

Asma yaprağı ve fındık yaprağı varislere iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Çay şeklinde hazırlanacak olan malzemeleri süzerek ayrı ayrı demleyip tüketebilirsiniz.

Şap Kürü

Varisin bulunduğu bölge baz alınarak uygulanacak olan tedavi uygulaması şu şekilde. Kovamızın içerisine yarım kahve fincanı kadar ezilmiş şap ekleyelim. Üzerine bir kova su dökerek 1 kahve fincanı kadar da karbonat ilave edelim. Bacaklarımıza karışımı haftada 3 kez uygulayalım. Ortalama olarak 15 dakika kadar bu şekilde bekletelim eğer bu karışımı uygulayacağımız bölge diz bölgemizden yukarıda ise o zaman bunu kür olarak uygulayıp küvete girerek uygulayalım.

Karışımımız yine bir çay olarak uygulanmakta. 4 gr kadar rezene 1 su bardağı kadar suyun içerisine atılır. Ortalama 10 dakika kadar rezene demlendirilir ve günde 3 fincan olarak tüketilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu