Göz Altı Damarları Yorgunluktan Belirginleşebilir

Çoğu insanın deneyimlediği göz altı damarlarının belirginleşmesi sorunu, aslında çok basit bir nedene dayalı olabilir. Hatta tedavisi sizde saklı dahi olma ihmali vardır.

Göz altı damarları belirginleşmesi

Pek çok kişide rastlanabilen göz altı damarlarının belirginleşmesi, temelde pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Zamanla damarlar yüzeysel olarak görünür olabilir, ortaya oldukça kötü bir görüntü çıkabilir. Bu gibi durumlarda panik yapmanıza gerek yok. Farklı nedenlerden dolayı belirginleşen göz altı damarları, sadece yorgunluk sebebiyle dahi yüzeysel bir biçimde görünür olabilir. Hatta kimi kişilerde göz altı damarlarının belirginleşmesi dışında sadece morluk gözlemlenebilir. Genellikle uykusuzluk sonucu oluşan morluklar, her yaştan kişilerde görülebilir. Nitekim birçok kişide de gözlemlenebilen damar belirginleşmesi, varis olarak algılansa da bu duruma neden olan temel faktörler söz konusu olabilir. Peki, göz altı damarlarının belirginleşmesine en sık neden olan şeyler nelerdir?

  • Yorgunluk
  • Stres
  • Uykusuzluk
  • Sağlıksız beslenme
  • Yaşlılık

Göz altı damar belirginleşmesi tedavisi

Doğal bir süreç sonucunda yaşlanmanın getirdiği olumsuzluklar vardır. Söz konusu olumsuzluklar içerisinde yer alan göz altı morlukları ve göz altı damar belirginleşmesi, yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir. Olgunlaşan ve ardından yağ tabakasını kaybetmeye başlayan cilt, ne yazık ki üst yüzeydi damarların rahatça seçilebilmesine neden olabilir. Günümüzde birçok kişi bu görüntüyü yok etmek istese de ne yazık ki işin köküne inmemektedir. Öncelikli olarak yaşlılığın yanında bu soruna neden olan faktörler belirlenmelidir. Yani sizdeki damar belirginleşmesine neden olan şeyler ne? Bu soruyu yanıtladıktan sonra ise elbette işin çözümüne inmek kalıyor.

Eğer gün içerisinde çok fazla yoruluyor ve beraberinde uykusuz kalıyorsanız bir an önce uykunuzu düzene sokmanız gerekiyor demektir. İdeal uyku aralığını yakalayıp, her gün düzenli bir uyku planı oluşturursanız, zamanla göz altınızın eski sağlığına kavuştuğunu görebilirsiniz. Ayrıca stresli bir işiniz varsa alternatif işlere bakmak isteyebilirsiniz. Stres, sadece göz altı damarlarının belirginleşmesine değil, vücudunuzda daha pek çok olumsuzluğa neden olabilir. Bir an önce stresten uzaklaşmalı, günlerinizi daha huzurlu bir şekilde geçirmeye başlamalısınız.

Sağlıklı beslenme

Vücudunuz için yeterli miktarda su tüketmeli, bununla beraber sağlıklı beslenme yolunu tercih etmelisiniz. Zararlı besinler, hem cildinize hem de vücudunuzun diğer noktalarına zarar verebilir. Üstelik bu zararlar anında değil, zamanla kendisini gösterir. Nitekim göz altı damarları belirginleşmesi de belirli bir süre zarfında ortaya çıkan bir sorun olabilir. Bu nedenle hazır gıdalardan çok sağlıklı yiyeceklere yönelmeniz gerekir. Ayrıca gün içerisinde gerekli vitaminleri almalı, sebze ve meyve tüketimine de önem vermelisiniz. Bunların dışında eğer kan değerleriniz düşükse bu değerleri yükseltmeniz gerekebilir. Uzman bir doktora başvurarak kendinize profesyonel bir yapılacaklar liste hazırlamanız mümkündür. Ayrıca kan ilaçları yardımıyla kan değerlerinizi yükselterek sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz. Bunun kararını da elbette uzman bir doktor yapacaktır.

Eğer tüm bunlara dikkat ediyor ve yine de göz altı damarlarında belirginleşme sorunu yaşıyorsanız yanlış kozmetik ürünlerini kullanıyor olabilirsiniz. Genellikle göz çevresine sürülmemesi gereken ürünler, damar belirginleşmesi ve göz altı morluğu gibi problemlere zemin hazırlayabilir. Bu nedenden dolayı kullandığınız kozmetik ürünleri titizlikle seçin. Eğer göz altına sürmek istediğiniz bir ürün varsa bu ürünün göz çevresine özel üretildiğine dikkat edin. Ayrıca kullandığınız kozmetik ürünler, cildinizde reaksiyon da gösterebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına tercih edeceğiniz kozmetiği test etmeniz, daha faydalı olacaktır. Bu test işlemi olumlu sonuçlanır ise kozmetik ürününü kullanma yoluna gidin.

Damar belirginleşmesine ek olarak bir de göz altı morluğu sorununa sahipseniz uzman bir doktor ile birlikte lazer tedavisi gerçekleştirmeye karar verebilirsiniz. Ayrıca lazer tedaviden önce sürülebilir kremler yardımıyla da bu sorunlara çözüm getirmeye çalışmanız mümkün. Elbette göz altınıza ilaç sürmeden önce de uzman birinden yardım almanız ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Unutmayın ki bilinçsiz ilaç kullanımı, yarardan çok zarar getirir. Morluklardan kurtulmak isterken başka sorunlar ile boğuşmak istemezsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu