Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığının nedeni eğer enfeksiyon sonucu oluşmuşsa bitki kürleri ile tedavi edilebilir. Eğer tıkanıklığın nedeni eğrilik ya da kırık gibi bir nedene bağlı ise o zaman faydalı olmamaktadır.

Göz Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi

Göz yaşı sağlık açısından oldukça önemlidir. Üst ve alt kapaklarının kenarlarından burnun arkasında bulunan boşluğa akar. Gözün damarlarının tıkanması sonucunda; gözyaşları kanaldan akamayacağı için ilk olarak gözlerde sulanma ya da çapaklanma yapacak enfeksiyonlara, mikroplara, apselere neden olacak bunun sonucunda da göz çevresinde bulunan dokular, göz kapakları hatta  zarar görecektir.  Mikrop ve enfeksiyonun yayılması daha farklı hastalıkların oluşumuna neden olabileceğinden basit görünen damarın tıkanması aslında oldukça ciddi bir sağlık problemi oluşturacaktır.

Göz Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi

Göz Yaşının Önemi

Ağlama esnasında gözden akan yaşların; sağlık açısından ne kadar olumlu olduğunu biliyor muydunuz?

Gözden ağlama sırasında gelen gözyaşının sağlık açısından önemi;

  • Gözde bulunan tabakaları besler
  • Gözü temizler

Günümüzde alternatif tıp olarak adlandırılan bitkisel tedavi erken zamanda fark edilip önlem alındığında göz yaşı kanalının tıkanıklığında tedavi yollarından biri olmaktadır. Burada önemli olan ayrıntı; bitkisel bir tedavi kürü olsa bile başlamadan önce doktorunuza danışılması gerektiği hususudur.

Gözyaşı Kanalının Tıkanıklığında Bitkisel Tedavi

Hasta için; göz yaşı Kanalı Tıkanıklığı tedavisinde kesin olan, en etkili yöntem kuşkusuz ki; cerrahi olarak yapılan müdahalelerdir. Son zamanlarda alternatif tıp diye de adlandırılan bitkisel kürler; tıkanıklığı teşhisi konulan kişinin, hastalığın ilk evrelerinde olması durumda etkili bir tedavi yolu olarak da uygulanmakta, başarılı sonuçlar vermektedir.  Fakat konu önemli bir organ olduğu için bu kürlerle tedaviye başlamadan önce, konusunda uzman olan kişilerin tavsiyelerini uygulamak gerekmektedir. Sıradan bir aktardan ya da kulaktan dolma tavsiyelerle tedavi yolundan çıkar, hastalığın seyrini olumsuz bir yöne doğru çekersiniz. Gözünüz için zararlı olan ya da cildinizin size özel olan dokusuna zarar verecek olan bitki kürleri uygulamanız, sağlığınızı tehlikeye sokabilmektedir.  

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı konusunda bitki kürleri uygulanarak bir tedavi şekline geçmeden önce hastalığın altında yatan nedeni saptamanız gerekmektedir. Bitkisel kürlerle tedavi enfeksiyon kaynaklı tıkanıklara olumsuz sonuç vermekte, iskelet yapısında eğrilik ya da kırık gibi kökene dayalı tıkanıklar da ise olumsuz sonuçlanmaktadır.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm

Göz yaşı kanalı tıkanıkları eğer iskelet yamukluğu ya da kırıkla ilgili bir sorundan kaynaklanmıyorsa ya da enfeksiyona bağlı ise bitkisel kürler tedavide olumlu sonuçlar vermektedir. Bitki kürleri ile uygulayacağınız tedavinin başarılı sonuçlar vermesi için; bitki kürünü temin ettiğiniz yer ve önerilen oranda önerilen miktarda uygulamanız oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kürü fazla kullanım ya da yetersiz oranda kullanım tedavide hiçbir işe yaramayacak sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Malzemeler

  • 10 gr. Kedi otu 
  • 10 gr. Leylak Çiçeği 
  • 10 gr. Göz otu 
  • 15 gr. Şevket otu 
  • 15 gr. Aslan Pençesi 
  • 10 gr. Leylak Çiçeği 
  • 20 gr. Papatya 
  • 10 gr. Sedef otu

Hazırlanışı

Bütün bitkiler önerilen oranda sterilize olmuş bir kabın içine alınır ve iyice karıştırılır.  Bu karışımdan on beş gram alınır ve yine sterilize edilmiş içerisinde yarım litre su bulunan bir kavanoza eklenir. Oluşan bu karışım bir gece dinlendirilmelidir. Ertesi gün bu karışım kaynatılır. Kaynayan bu kür cildinizin dayanacağı kadar kendi halinde soğuyunca steril bez yardımı ile göze uygulanır. Bu sıcak kürün göz üzerinde bez yardımı ile yarım saat bekletilmesi yeterli olmaktadır. Günde iki kere uygulayacağınız bu kür göz yaşı kanallarının tıkanıklığını açma konusunda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Göz Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

Göz Damar Tıkanıklığı İyi Gelen Bitkiler Uygulanışı
Böğürtlen Yaprakları ezilerek temiz bir beze sarılır gözlerin üzerine konularak bekletilir.
Hezeran Çiçeği Ezildikten sonra gül suyu ve keten tohumu ile karıştırıldıktan sonra temiz bir bezle göz üzerine konulur.
Kara Çalı    Karaçalı tohumu önce elenir sonra gül suyu ile karıştırılarak temiz bir bez ile göz üzerinde bekletilir.
Karamuk (sarı ağaç)    Suyu ile karıştırılarak temiz bir bez ile göz üzerinde bekletilir.
Selvi Ağacı   Kozalaklarından alınan su temiz bir bez ya da pamuk ile göz üzerine konur.
Yaban Mersini Yaprakları sıkılır ve elde edilen su göz üzerine temiz bir bez yardımı ile konur
Yabani Hindiba Ezilir ve suyu çıkarılır. Temiz su ile karıştırılıp gözler yıkanır
Marul Marulun tohumundan elde edilen su ve arpa unu hamur haline getirilip göz üzerine konulur
Ahududu Elli gram ahududu çiçeği su ile kaynatılır ve  gözde ılık halde iken banyo yapılır
Ceviz ceviz yağı göze  sürülür
Mine Çiçeği    Suyu ile göz banyosu yapılır
Papatya Kaynatılır ılık halde göz Banyosu yapılır.
Peygamber çiçeği  kaynar su ile demlenir ılık halde iken göze pamukla pansuman yapılır.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu